PARLAMENT ČESKÉ REPUBLIKY

POSLANECKÁ SNĚMOVNA 1993

496

ZPRÁVA ČNB O MĚNOVÉM VÝVOJI

ZA 1. POLOLETÍ 1993

ZPRÁVA

ČNB o měnovém vývoji za 1. pololetí 1993

Obsah:

A. HOSPODÁŘSKÝ A MĚNOVÝ VÝVOJ V ČR

I. Vývoj ekonomiky ČR v 1. pololetí 1993

II. Měnová politika a měnový vývoj

Vývoj peněžních agregátů

Úvěry

Platební bilance v konvertibilních měnách

Obchodní a platební vztahy se Slovenskem

Vládní sektor

III. Finanční trh

Peněžní trh

Kapitálový trh

Mezibankovní devizový trh

IV. Bankovní soustava k 30. 6. 1993

B. STATISTICKÉ PŘÍLOHY

Příloha č. 1 Vývoj ekonomiky ČR v r. 1993

Příloha č. 2 Vybrané měsíční údaje o vývoji ekonomiky ČR v r. 1993

Příloha č. 3 Bilance peněžních příjmů a výdajů obyvatelstva v r. 1993

Příloha č. 4 Měnový přehled - Česká republika

Příloha č. 5 Měnový kalendář v 1. pololetí

Příloha č. 6 Vývoj platební bilance ve volně směnitelných měnách - Česká republika

Příloha č. 7 Obchodní bilance ČR podle ČSÚ, Vývoj devizových rezerv v 1. pololetí 1993

Příloha č. 8 Vývoj platební bilance vůči Slovenské republice

Shrnutí

Měnový a hospodářský vývoj byl v 1. pololetí ovlivněn mimořádnými změnami spojenými zejména se vznikem samostatné České republiky, ukončením měnové unie mezi ČR a SR a zavedením nového daňového systému založeného na dani z přidané hodnoty. Tyto změny ovlivnily zejména výsledky 1. čtvrtletí; přitom významnou úlohu zde sehrál samotný fakt očekávání těchto změn.

Současně musela ekonomika ve sledovaném období reagovat na některé nepříznivé faktory vnějšího prostředí - zesílenou hospodářskou recesi v západní Evropě doprovázenou protekcionismem zemí ES a poklesem vzájemného obchodu se Slovenskou republikou.

Nově konstituovaná Česká národní banka (ČNB) vstupovala do roku 1993 se záměrem udržet stabilitu makroekonomického prostředí české ekonomiky. To znamenalo především zajistit relativní stabilitu vnitřní kupní síly měny a stabilitu devizového kurzu i při působení výše uvedených mimořádných vlivů. Na počátku roku šlo zejména o eliminaci tlaků na devizové rezervy ČNB a utlumení cenového růstu v souvislosti se zavedením nové daňové soustavy. Z těchto důvodů byla měnová politika pro první měsíce roku koncipována jako opatrná, mírně restriktivní s prostorem pro uvolnění ve zbývající části roku v závislosti na překonání očekávaných rizik.

Při konkrétní realizaci této politiky se musela ČNB zaměřit především na neutralizaci vysokých volných rezerv v bankovním systému, jako potenciálního zdroje zvýšených nákupů deviz na mezibankovním devizovém trhu (zdrojem růstu těchto rezerv byly expektační přesuny oběživa do vkladů u bank). Mimoto musela ČNB reagovat i na mimořádné odchylky ve vývoji hospodaření státního rozpočtu, které se projevovaly výraznými přebytky; tento vývoj umožnil podstatně vyšší emisi úvěrů podnikové sféře proti původním předpokladům.

Vývoj inflace a devizových rezerv již v závěru 1. čtvrtletí 1993 ukázal, že se podařilo rizikové trendy v měnovém vývoji eliminovat. Nepříznivý vývoj devizových rezerv byl již v únoru zastaven (+ 144,9 mil USD proti lednu 1993) a růst spotřebitelských cen se po výrazném zvýšení v lednu (+ 8,5 %) v dalších měsících velmi rychle stabilizoval (únor + 1,3 %, březen + 0,6 %). Ke zklidnění situace přispělo nesporně i rychlé a bezproblémové rozdělení měny počátkem února po ukončení měnové unie ČR a SR (8. 2. 1993).

Stabilizace vývoje umožnila ČNB změnu orientace její měnové politiky směrem k jejímu uvolnění. Následný pokles úrokových sazeb na peněžním trhu po uvolněni refinancování byl ze strany ČNB ještě posílen začátkem června snížením diskontu o 1,5 % na 8 %. Na tento "signál" ke snížení úrokových sazeb z úvěrů reagovaly zejména největší obchodní banky oznámením o snížení úrokových sazeb z úvěrů v rozsahu o 1 - 2 %.

Opatření vedoucí k poklesu úrokových sazeb z úvěrů byla směrována především na podporu podnikového sektoru. Rozhodující podíl nových úvěrů byl nadále směrován obchodními bankami do soukromého sektoru (+ 21,1 % od počátku roku), jehož podíl na tvorbě hrubého domácího produktu se výrazně zvyšuje.

Situaci ve využití úvěrů ale nadále komplikují úvěry poskytnuté před rokem 1990 na jiných principech než ekonomické návratnosti (např. úvěry na trvale se obracející zásoby soustředěné v současné době v Konsolidační bance) a úvěry s ohroženou návratností (tzv. rizikové úvěry). Tyto úvěry v konečném důsledku omezují poskytování nových úvěrů na perspektivní projekty.

V tvorbě hrubého domácího produktu (HDP) došlo po poklesu v prvých měsících roku ve 2. čtvrtletí opět k oživení. V závěru. pololetí 1993 se jeho tvorba dostala téměř na úroveň stejného období m.r. (- 0,5 %). Tvorba HDP probíhala pod působením řady faktorů na straně nabídky i poptávky v ekonomice. Vedle vnějších a mimořádných vlivů spojených zejména se změnami státoprávního uspořádání a trvající recesí v zemích našich obchodních partnerů zde působily vlivy spojené s procesem transformace ekonomiky k tržnímu hospodářství. Zejména zde šlo o vlivy vyplývající z nedokončeného procesu privatizace; působení tohoto faktoru signalizuje nejen tvorba HDP (zejména v průmyslu), ale i další průvodní jevy jako je platební neschopnost, zhoršující se finanční situace státních podniků, nízká míra nezaměstnanosti "skrývající" neukončený proces restrukturalizace hospodářství aj. jevy.

Při dosažených trendech v tvorbě HDP se nadále jeví jako nepříznivá i vzájemná relace vývoje produktivity práce a mezd. Tento rozpor se dále prohloubil v červnu t.r., kdy růst mezd výrazně akceleroval jako reakce na schválená regulační mzdová opatření platná od třetího čtvrtletí t.r. Inflační rizika tohoto vývoje jsou spojena i s nabídkovou stranou v ekonomice, neboť růst cen produkce v důsledku tohoto nerovnoměrného vývoje může negativně ovlivnit konkurenceschopnost naší produkce na zahraničních trzích..

Na rozdíl od předchozích let zajišťovala ČNB realizaci svých měnových cílů již v podmínkách plně liberalizovaného peněžního trhu a nepřímého usměrňování vývoje peněžní zásoby. Přitom v rozvoji peněžního trhu došlo k dalšímu výraznému posunu; přispělo k tomu i další prohloubení operativního řízení likvidity obchodních bank (přechod na denní řízení likvidity a zavedení nových operativnějších nástrojů řízení, ustanovení ČNB jako garanta likvidity trhu s krátkodobými cennými papíry).

Pro rozvoj finančních trhů byly významné i provedené změny na kapitálovém trhu ve 2. čtvrtletí t.r. Zejména šlo o zahájení činnosti základních institucí kapitálového trhu (burzy cenných papírů, RM-systému, Střediska cenných papírů a dozoru nad kapitálovým trhem) a zahájení obchodování s akciemi z kupónové privatizace. Přesto však k významnějšímu nárůstu obchodů nedošlo, zejména pro malou likviditu kapitálového trhu.

1. VÝVOJ EKONOMIKY ČR V 1. POLOLETÍ 1993

Od 2. čtvrtletí 1993 došlo ve vývoji agregátní poptávky a nabídky k postupnému oživení s promítnutím do vývoje HDP

Po poklesu ekonomického výkonu v 1. čtvrtletí t.r. se ve 2.čtvrtletí (v zásadě od května) ekonomická aktivita postupně oživovala. Přitom k oživování ekonomického vývoje docházelo v podmínkách trvající recese v zemích největších obchodních partnerů a existence řady opatření, směřujících k protekcionismu vlastni ekonomiky s důsledky pro vývoz z ČR (např. omezení vývozu jatečných zvířat, masa, kontingentace vývozu černých kovů, textilu, traktorů a pod.). I za těchto nepříznivých okolností byl však běžný účet platební bilance ČR kladný. Pokles vzájemného obratu zboží mezi ČR a SR byl částečně kompenzován vývozem do zemí s konvertibilní měnou. Lze říci, že ekonomické důsledky rozdělení měny a rozdělení obchodních vazeb se SR byly českou ekonomikou absorbovány bez vážných otřesů. Postupně narůstala agregátní poptávka, a to především vlivem soukromé a veřejné a ve 2.čtvrtletí i investiční poptávky. Oživení ekonomické aktivity dokumentoval i růst jednotlivých složek agregátní nabídky, t.j. zejména stavební výroby, maloobchodního prodeje a služeb. Přes dosud vykázaný pokles průmyslové výroby docházelo k postupnému růstu počtu odvětví, u nichž vzrostla výroba nad úroveň stejného období m.r. Uvedené prvky vývoje ekonomiky se projevily ve stagnaci objemu HDP dosaženého za 1. pololetí t. r. proti stejnému období m.r. a v jeho růstu ve 2. čtvrtletí t.r. ve srovnání s 1. čtvrtletím t.r. Přetrvávajícím problémem byl však vývoj průměrných mezd, který se ve srovnání s minulým rokem promítl do zvýšení jednicových mzdových nákladů a následného snížení rentability výkonů. Tento vývoj signalizuje možnost vzniku inflačního vývoje.

Soukromá poptávka vzrostla

Soukromá poptávka, tj. především nákup v maloobchodě a výdaje za služby podle odhadu banky vzrostla ve s.c. k 30.6.t.r. proti stejnému období m.r. o cca 10%, přičemž růst v průběhu 2. čtvrtletí t.r. byl rychlejší. Koupěschopnost obyvatelstva byla posílena růstem příjmů obyvatelstva v I.pololetí t.r. proti stejnému období m.r. podle odhadu banky o cca 25%.

Poptávka veřejného sektoru vzrostla

Poptávka veřejného sektoru se v 1.pololetí t.r. ve srovnání se stejným obdobím m.r. podle odhadu banky zvýšila. Konkrétní vyčíslení však s ohledem na metodické změny nelze v současné době provést.

Investiční poptávka v 1. pololetí 1993 mírné vzrostla proti stejnému období m.r.

Investiční poptávka podle odhadu banky k 30.6. t.r. (definitivní údaje nejsou známy) dosáhla ve s.c. růst o 1% proti srovnatelnému období m.r. Ke zvýšení došlo ve 2. čtvrtletí a to v oblasti tuzemské poptávky. Zvýšení investiční poptávky signalizoval především postupný růst objemu stavebních prací a dále pak zájem soukromých investorů o stavební úpravy privatizovaných objektů.

Zahraniční poptávka vzrostla k 30.6. t.r. proti stejnému období m. r.

Zahraniční poptávka vykázala v průběhu 2. čtvrtletí t.r. pozitivní vývoj. Vývoz v konvertibilních měnách (bez SR) byl ve 2. čtvrtletí t.r. ve srovnání s 1. čtvrtletím t.r. vyšší o cca 8,3%. Za celé 1. pololetí t.r. ve srovnání se stejným obdobím m.r. byl vývoz v USD vyšší o 7,8%. Naproti tomu vývoz do SR k 30.6. t.r. byl podle odhadu ČSÚ ve srovnání s 1. pololetím m.r. nižší o více než 20%.

Podíl soukromého sektoru na výkonech nár. hospodářství vzrostl

Soukromý sektor se poměrně rychle rozvíjel a jeho podíl na dosažených výkonech odvětví vzrostl v 1. pololetí 1993 proti konci roku 1992 v průmyslu ze 14,5 % na 18,0 % (bez podniků privatizovaných v 1. vlně kuponové privatizace), ve stavebnictví ze 46,0 % na 62,0 % a v maloobchodním prodeji ze 66,1 % na 73,0 %. Podíl soukromého sektoru na HDP představoval v 1. čtvrtletí t.r. 29,9 % (ve stejném období m.r. 17,8 %).

Hrubý domácí produkt v 1. pololetí t. r. ve srovnání se stejným obdobím m.r. stagnoval

Analýza vývoje HDP v 2. čtvrtletí 1993 a za 1. pololetí 1993 vycházela ze statistických dat prvého čtvrtletí t.r. (průběžně upravovaných ex post) a statistických dat za duben, květen a částečně i červen. Přitom aktuálním statistickým údajem, ze kterého bylo možno usuzovat na makroekonomický vývoj, byly příjmy a výdaje státního rozpočtu (sledované denně). Z uvedených informací vyplynulo, že ve 2. čtvrtletí t.r. se projevily zřetelné známky růstu české ekonomiky, zejména v porovnání s 1.čtvrtletím letošního roku. Podle odhadů ČSÚ vzrostl HDP v s.c. ve 2. čtvrtletí t.r. ve srovnání s 1. čtvrtletím t.r. o 3,1 % a za celé 1. pololetí t.r. poklesl ve srovnání s 1. pololetím m.r. pouze o 0,5 %.

Průmyslová výroba stagnovala

Průmyslová výroba celkem ve s.c. po značném propadu v porovnání se stejným obdobím m.r. v lednu t.r. (-6,9%) a mírném zlepšování do konce dubna t.r. zaznamenala v závěrečných měsících 1. pololetí již stagnaci. K 30.6. t.r. došlo podle odhadu banky k poklesu průmyslové výroby ve s.c. proti stejnému období m.r. o 4,7 % (k 31.5. t.r. činil pokles 4,6 %), přičemž tyto výsledky byly ovlivněny i vyšším fondem pracovní doby v 1. pololetí 1993 (o 1 pracovní den více než v 1. pololetí 1992). Celkový pokles průmyslové výroby k 30.6. t.r. ovlivnily větši (převážně neprivatizované) podniky nad 25 pracovníků (o 6,8 % proti stejnému období m.r.), zatímco u podniků s počtem do 25 pracovníků výroba dynamicky stoupla (o 21,6 %). Tento vývoj byl zejména důsledkem nedokončeného procesu privatizace v průmyslu. Celkový pokles průmyslové výroby však nelze hodnotit jednoznačně nepříznivě, protože se projevil pokles zvláště v oborech s vysokou energetickou náročností, které zatěžují životní prostředí a u kterých byl předpokládán útlum. Jde zejména o dobývání energetických surovin, dobývání rud a kamene, hutní výrobu a papírenský a polygrafický průmysl. K růstu výroby nad úroveň stejného období m.r. došlo ve s.c. ve výrobě usní a usňových výrobků a ve výrobě pryžových výrobků a výrobků z plastických hmot. Pokračovala výrazná orientace výroby na vývoz. Zatímco celkový prodej do konce května t.r. (poslední známý údaj) vzrostl proti stejnému období m.r. v b.c. o 2,4%, prodej na vývoz vzrostl ve stejném období o 22,4%.

Stavební výroba v průběhu 2. čtvrtletí vzrostla, ale nedosáhla ještě stejné úrovně m. r.

Stavební výroba v 1. pololetí t.r. poklesla proti stejnému období m.r. v s.c. o 5,2%. Po prudkém poklesu stavební výroby počátkem roku měl však vývoj stavební produkce stoupající trend a ve srovnáni s 1. čtvrtletím vzrostl její objem ve 2. čtvrtletí o 57.6%. V samotném květnu a červnu t.r. překročil objem stavebních prací v s.c. úroveň stejného období m.r. a to v květnu o 1,4% a v červnu o 1,1%. Vzestup výroby zaznamenaly především malé firmy do 100 pracovníků. V 1. pololetí rostly rychleji práce na nové výstavbě, rekonstrukcích a modernizacích než na opravách a údržbě. Objem prací v zahraničí k 30.6. t.r. ve srovnání se stejným obdobím m.r. poklesl o 21,7%, a to zejména v důsledku opatření o zaměstnávání cizinců v SRN.

Maloobchodní prodej měl v průběhu 1.pololetí t.r. vzrůstající trend

Maloobchodní prodej ve s.c. měl v průběhu 1.pololetí t.r. vzrůstající trend; k 30.6. vzrostl jak proti stejnému období m.r. (+4,5%), tak i proti 1.čtvrtletí t.r. (+20,2%). V samotném červnu t.r. byl maloobchodní prodej v porovnání s květnem t.r. vyšší o cca 6%. Na růstu se podílel zvláště soukromý sektor, který realizoval 73% tržeb. Dovoz do tržních fondů činil v 1.čtvrtletí t.r. (pozdější údaje nejsou k dispozici) 15 mld Kč proti 9 mld Kč ve srovnatelném období m.r. Na maloobchodním prodeji se k 31.3.t.r. podílelo dovezené zboží cca 16%.

Objem tržních služeb ve srovnání s min. rokem vzrostl

Vybrané tržní služby (sledované ČSÚ) vykazovaly od počátku letošního roku podle dílčích výsledků ČSÚ a odhadu banky v s.c. trvalý nárůst. Objem tržeb ve 2. čtvrtletí t.r. se zvýšil ve s.c. proti 1. čtvrtletí t.r. o cca 4,3%. Za 1. pololetí t.r. ve srovnání se stejným obdobím m.r. se tržby zvýšily v b.c. o více jak 50%, a to zejména u činnosti v oblasti nemovitostí (pronájem) a u obchodních služeb (právní, daňové a účetní poradenství, reklamní činnost, architektonické a inženýrské poradenství) - jednalo se o služby soukromého sektoru s nejvyšším rozvojem.

Zemědělská výroba v podstatě stagnovala na úrovni stejného období m. r.

V zemědělské výrobě došlo v 1.pololetí t.r. ve srovnání s m.r. k zastavení poklesu výroby živočišných výrobků, které v 1. pololetí roku tvoří stěžejní část zemědělské produkce; objem této produkce byl za 1. pololetí t.r. ve srovnání se stejným obdobím m.r. nepatrně vyšší (+0,6%). Ve struktuře prodeje živočišných výrobků klesl prodej jatečné drůbeže (o 21,0%) a mléka (o 11,2%). Naproti tomu se výrazně zvýšil prodej jatečných prasat (o 11,9%). Realizace živočišných výrobků je pro většinu prvovýrobců ztrátová.

Pokračovaly strukturální změny v zaměstnanosti

V průběhu I. pololetí pokračovaly strukturální změny v zaměstnanosti. Zaměstnanost klesala v organizacích nad 25 pracovníků, zvyšovala se v organizacích do 25 pracovníků, ale především se přesouvala do terciální sféry. Za období leden až červen t.r. konkrétně došlo v porovnání se stejným obdobím m.r. k poklesu zaměstnanosti u organizací nad 25 pracovníků v průmyslu o cca 6, 5%.

Míra nezaměstnanosti byla stále nízká

Růst nezaměstnanosti po vzestupu v lednu t.r. se v dalších měsících zastavil. K mírnému nárůstu došlo až v červnu t.r, proti květnu t.r. (+-2,5 tis. osob). Od počátku roku do konce června se zvýšila nezaměstnanost o 3,8 tis. osob a činila celkem 138,6 tis. osob s mírou nezaměstnanosti 2,6%. Vývoj nezaměstnanosti byl především počátkem roku ovlivněn reakcí soukromých podnikatelů na novou daňovou soustavu a restrukturalizací státní správy v důsledku ukončeni činnosti federálních orgánů. V dalších měsících však pokračoval trend započatý v roce 1992, kdy podnikový management odkládal otázku řešení zaměstnanosti na dokončení procesu privatizace. Tento vývoj rovněž odráží dosud neukončený proces restrukturalizace české ekonomiky. Na nárůstu nezaměstnanosti v červnu t.r. se vedle absolventů škol (zejména středních odborných škol a vyučených) podílel pokles zaměstnanosti ve školství a zemědělství. I přes poměrně značně nízkou míru nezaměstnanosti přetrvávala značná regionální diferenciace. Ke konci června bylo na úřadech práce evidováno cca 74 tis. volných míst a na 1 volné pracovní místo připadalo cca 1,9 uchazečů o zaměstnání.


Růst spotřebitelských cen se v průběhu pololetí zpomaloval

Za 1. pololetí 1993 dosáhlo zvýšení hladiny spotřebitelských cen proti konci roku 1992 celkem 12,1% a měsíční tempo růstu cen se zpomalovalo. Vlivem zavedení nové daňové soustavy se nejvýrazněji zvýšily ceny v lednu o 8,5% a v únoru o 1,3%, meziměsíční cenový nárůst v březnu a dubnu se snížil na 0,6% a v květnu a červnu na 0,4%. Od počátku roku 1993 vzrostly nejmírněji ceny potravin o 6,8%. Značný předstih před cenovým růstem potravin byl zaznamenán v růstu cen veřejného stravování (zvýšení o 17,6%), nepotravinářského zboží (zvýšení o 11,9%) a cen služeb (zvýšení o 18,7%). K největšímu cenovému nárůstu v kategorii potravin došlo u mléka a mléčných, mlýnských a pekárenských výrobků, u nepotravinářského zboží vzrostly zejména ceny paliv, stavebních materiálů a kulturních potřeb. V oblasti služeb se zvýšily nejvýrazněji ceny rekreace, zdravotní péče a sociálních zařízení (zejména ceny zdravotní placené péče a poplatky za domovy důchodců) a poplatky a pojištění (především vlivem zvýšeni havarijního a zákonného pojištění motorových vozidel a správních poplatků). Celkový růst cenové hladiny v 1. pololetí 1993 ovlivnilo, vedle zavedení nové daňové soustavy, i zvýšeni cen v důsledku změn cenové regulace tepla a teplé vody, uhlí, autobusové dopravy a vodného a stočného.


Růst cen ve výrobní sféře se postupně snižoval

Ceny průmyslových výrobků se v 1. pololetí 1993 zvýšily proti konci roku 1992 o 9,3%; meziměsíční tempo růstu cen mělo od února klesající tendenci. V prvních dvou měsících roku se projevila změna daňové politiky a zvýšení cen vstupních materiálů v růstu cen průmyslových výrobců o 7,6%, v následujícím období se měsíční cenový nárůst snížil z 0,6% v březnu na 0,2% v červnu. K největšímu cenovému nárůstu došlo od počátku roku u koksování a rafinérského zpracování ropy, u výroby a zpracování kameniva a zemin, keramiky a hornictví neenergetických surovin. Ceny poklesly pouze v papírenském a polygrafickém průmyslu. Ceny stavebních prací (odhad) se v průběhu 1. pololetí t.r. zvýšily o 15,2% a ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 11,7%, přičemž tempo cenového růstu se výrazně zpomalovalo.

Peněžní výdaje obyvatelstva byly vyšší než příjmy

V 1. pololetí t.r. se nominální peněžní příjmy obyvatelstva ve srovnání se stejným obdobím m.r. zvýšily o 25,7%, peněžní výdaje vzrostly o 29,4%. V samotném 2. čtvrtletí t.r. ve srovnání s 1. čtvrtletím peněžní příjmy vzrostly o 18,6% a peněžní výdaje o 9,8%. Znovu se projevil sklon k spořivosti, jehož výsledkem byl růst korunových vkladů při poklesu hotovostí.

Životní náklady se zvýšily

Životní náklady se od počátku roku 1993 v porovnání s prasincem t 992 zvýšily v domácnostech zaměstnanců o 11,8% a zemědělců o 12,1 %. Mírnější růst životních nákladů v domácnostech důchodců o 10,1% byl ovlivněn nižší spotřebou (váhou) zboží a služeb s vyšším cenovým růstem (např. nápoje, veřejné stravování) v těchto domácnostech. Vývoj životních nákladů v průběhu 1. pololetí v podstatě kopíroval vývoj spotřebitelských cen, t.j. zpomalování tempa růstu.

Nominální i reálné mzdy vzrostly při trvajícím nesouladu s vývojem produktivity práce

Průměrná nominální mzda (u podniků nad 25 pracovníků včetně soukromého sektoru a zemědělských družstev) vzrostla podle odhadu banky za 1. pololetí t.r. ve srovnání se stejným obdobím m.r. o 26,4%. K vysokému růstu průměrných mezd došlo zejména v měsíci červnu t.r. (v průmyslu o 35,9 %, ve stavebnictví o 43,8 % proti červnu m.r.) jako reakce na schválená regulační opatření v oblasti mezd platná od 3. čtvrtletí t.r. Podniky se snažily vyplatit maximum mezd v období, na které se ještě regulační opatření nevztahovala a zároveň se projevila snaha vytvořit co nejvyšší základnu pro výpočet regulačních odvodů pro případ, že regulační opatření budou uplatněna i v roce 1994. Celkové průměrné mzdy podle propočtů banky dosáhly k 30.6. t.r, mezní hranice růstu podle Generální dohody na r. 1993 (tzn. růst spotřebitelských cen +5 procentních bodů; k 30.6.t.r. - spotřebitelské ceny vzrostly proti stejnému období m.r. o 21,8%, průměrné mzdy o 26,4%). Reálné mzdy 1. pololetí t.r. proti stejnému období m.r. vzrostly o 3,8%. Trval nesoulad mezi dosahovanými průměrnými výdělky a produktivitou práce - v průmyslu došlo k růstu průměrných mezd v 1. pololetí t.r. a 24,9 % při poklesu produktivity práce z výroby zboží ve s.c. o 0,5 % a ve stavebnictví došlo k růstu průměrných mezd o 33,0% při poklesu produktivity práce z objemu stavebních prací ve srovnatelných cenách o 9,8%.

Malá privatizace dále pokračovala

V rámci malé privatizace bylo v průběhu 1. pololetí t.r. zprivatizováno celkem 646 provozních jednotek, takže k 30.6 t.r. činil celkový stav prodaných provozních jednotek 23.133. Objem získaných peněžních prostředků činil 31 mld.Kč (za celé privatizační období). Ve struktuře privatizovaných provozních jednotek převažovaly prodejny (53%), provozovny místní výroby a služeb (21%) a restaurační zařízení (10%).

Nepřetržitě pokračovala velká privatizace

Proces velké privatizace probíhal permanentně. Z předaných 5057 privatizačních projektů bylo k 30.6 t.r. realizována 3378 s hodnotou majetku 430 mld.Kč. Převažující privatizační metodou byla transformace podniků na akciové společnosti (89% všeho privatizovaného majetku). Předem určeným zájemcům bylo prodáno 6% majetku a 2% bylo prodáno ve veřejných soutěžích.

Byla ukončena první vlna kuponové privatizace, začala příprava druhé vlny

V 1. čtvrtletí t.r. byla ukončena první vlna kuponové privatizace (s hodnotou majetku cca 200 mld Kč). Ve 2. čtvrtletí proběhlo vydávání akcií DIKům a současně začalo obchodování s akciemi na mimoburzovním trhu RM -Systému. Pro druhou vlnu kuponové privatizace, která začne na přelomu roku 1993 a 1994 se počítá s majetkem za necelých 130 mld.Kč.

Faktory ovlivňující vývoj zahraničního obchodu

Zahraničně obchodní výměna (bez SR) se proti 1. pololetí minulého roku zvýšila. Příznivějšímu vývoji vývozu bránily některé jevy, zejména pokračující recese ve vyspělých průmyslových zemích a zesilující protekcionistická opatření západní Evropy (včetně dočasného zastavení dovozu potravinářských výrobků a živých zvířat). Dopad těchto opatření se v českém vývozu částečně projevil v poklesu vývozu potravinářské produkce, naopak vývoz ocelářské produkce vzrostl zvýšením odbytu na trhy zemí východní Asie. Současně došlo i k přesměrování některých položek dříve určených pro Slovensko po trhy západní Evropy. K rozšíření vzájemného obchodu začaly přispívat Středoevropská dohoda o volném obchodě (platnost od 1. 3. t.r.) a dohoda s ESVO (platnost od 19. 5. t.r.) směřující k postupnému zrušení množstevních a celních omezení. Novelizace celního sazebníku platná od 1. 1. 1993 se promítla v úpravě dovozních celních sazeb v průměru z cca 5,7 % na 7 %; zejména se zvýšily sazby u potravinářských výrobků.

Dosažená směnná relace je příznivá

Vlivem příznivého vývoje dovozních (index 96,7) i vývozních cen (index 102) dosáhla směrná relace 105 bodů. Cenové úspory byly dosaženy zejména v dovozu ropy; naopak pozitivní zvýšení vývozních cen bylo zaznamenáno především ve skupinách tržní výrobky a stroje a přepravní zařízení.


Obchodní výměna se zahraničím se zvýšila

Obrat zahraničního obchodu (bez SR) se zvýšil v porovnání se stejným obdobím m.r. o 11,8 % při vyšší dynamice dovozu (+ 16,1 %) než vývozu (+ 7, 8 %).

Roste dynamika obchodu se státy s tržní ekonomikou

Rozhodující podíl vývozní produkce byl exportován do států s tržní ekonomikou (80 %); proti stejnému období m.r. byl vyšší o 9,4 %. Přitom do zemí ES se vývoz zvýšil o 11,8 %; nárůst vývozu nad 10 % byl zaznamenán zejména u Rakouska, SRN, Itálie, Velké Británie, Dánska a Turecka.

Tempo růstu vývozu do zemí s netržní ekonomikou bylo podstatně nižší pouze + 1,8 % vlivem podstatného nárůstu vývozu do Číny, neboť obchod se zeměmi bývalé RVHP zaznamenal pokles (s teritoriem bývalého Sovětského svazu o 8,7 %, s Maďarskem o 4,7 %, u ostatních států byly propady ještě hlubší).

Dovozy ze států s tržní ekonomikou se zvýšily proti stejnému období m.r. o 27 %, z toho ze zemí ES o 29,4 %. Mezi země s více než 10 % přírůstkem patří zejména SRN, Rakousko, Itálie, Švýcarsko, Belgie, Švédsko, Dánsko, Řecko a USA. Vyšší nárůst dovozů byl rovněž zaznamenán z Číny a Maďarska. Naopak dovozy z ostatních zemí s netržní ekonomikou se snížily o 10,1 %, a to zejména z bývalého Sovětského svazu (- 16,6 % včetně vlivu nižších cen ropy).

Zvyšuje se podíl vývozu strojů a přepravních zařízení ve zbožové struktuře vývozu

Ve zbožové struktuře vývozu převažovala skupina tržních výrobků (34 %); její export se zvýšil o 12 % zejména v položkách ocel, železo a kovové výrobky (pozn.: do skupiny tržních výrobků jsou podle klasifikace S.I.T.C. zahrnovány výrobky ze dřeva, kůže, pryže, papíru, cement, keramika, sklo, železo, ocel aj.).

Nejrychlejší tempo růstu bylo ale zaznamenáno ve skupině strojů a přepravních zařízení, jejichž vývoz se ve srovnání se stejným obdobím m.r. zvýšil o 29 % a dosáhl tak 28 % podíl na celkovém vývozu. Zvýšení vývozu se týkalo zejména silničních vozidel, elektrických spotřebičů a ostatních dopravních prostředků. Vývoz průmyslových výrobků se naopak snížil o 1 % i přes nárůst některých vývozních položek, např. hraček. Vývoz potravin a živých zvířat poklesl o cca 28 %, mimo jiné i v důsledku dočasných ochranných opatřeni zemí ES i dalších evropských států.

Nejvíce se zvýšily dovozy strojů a přepravních zařízení

Ve zbožové struktuře dovozu se rovněž nejrychleji zvýšila ve sledovaném období skupina strojů a přepravních zařízení (+ 28 %, 37 % podíl na celkovém dovozu). Vzestup dovozu byl zaznamenán zejména u elektrických zařízení a spotřebičů, dále strojů užívaných v průmyslu, strojů pro určitá průmyslová odvětví a silničních vozidel. Mimoto byly dovezeny v rámci leasingových smluv stroje a zařízení v hodnotě 3,1 mld Kč, z nichž 90 % bylo určeno pro průmyslová odvětví. Zejména investiční dovozy pro průmysl ukazují na určité tendence oživení průmyslové základny.

Výrazné bylo i zvýšení dovozu chemikálií (+ 21,9 %) a průmyslových výrobků (+ 4,4 %).

Z pohledu užití produkce se v jednotlivých dovozních skupinách zvýšily dovozy pro osobní spotřebu. I přes pokles dovozu potravin o cca 2,5 % (mimo jiné i vlivem zvýšených dovozních celních sazeb) rostou dovozy zejména elektrických spotřebičů, osobních vozů, čistících prostředků, oděvních výrobků, fotoaparátů, hraček, sportovních potřeb apod.

K poklesu došlo v dovozu paliv (- 13,3 %), které se podílejí na celkovém dovozu 14 %. Při cca stejném hmotném dovozu ropy jako v 1. pololetí m.r. (3,4 mil. tun) činila dosažená cenová úspora plynoucí z poklesu cen ropy cca 50 mil. USD ve prospěch obchodní bilance.

II. MĚNOVÁ POLITIKA A MĚNOVÝ VÝVOJ

Cílem měnové politiky ČNB bylo udržení relativní stability kupní síly měny

Prioritním cílem měnové politiky ČNB v 1. pololetí 1993 bylo zajistit udržení stability makroekonomického prostředí a vybudování důvěry v novou českou měnu v tuzemsku i zahraničí. Splnění tohoto cíle znamenalo udržet relativní stabilitu vnitřní kupní síly měny a stabilitu devizového kursu v nadále nestandardních podmínkách transformace ekonomiky k tržnímu hospodářství. Na počátku roku 1993 bylo zajišťování těchto cílů navíc ztíženo působením mimořádných jevů jako je rozdělení ČSFR, měnová odluka ČR a SR a zavedení nové daňové soustavy.

Z uvedených důvodů byla měnová politika ČNB ve sledovaném období koncipována a ve skutečnosti realizována ve dvou - plynule na sebe navazujících - etapách.

Na počátku roku 1993 musela ČNB reagovat v měnové politice na mimořádné vlivy

Na počátku roku 1993 bylo základním cílem měnové politiky ČNB eliminovat možné negativní dopady uvedených mimořádných faktorů na vývoj vnitřní a vnější kupní síly měny. Konkrétně šlo o potlačení možných inflačních tlaků nad očekávaný cenový nárůst, zejména v souvislosti s daňovou reformou a zabránit poklesu devizových rezerv, který by ohrozil stabilitu devizového kursu. Mimoto ČNB vstupovala do roku 1993 v podmínkách plně liberalizovaného peněžního trhu a nepřímého řízení peněžní zásoby na základě analýzy měnové báze a pomocí nepřímých nástrojů řízení.(Poslední přímé měnové nástroje limitující výši úrokových sazeb z úvěrů a objem úvěrů poskytovaných obchodními bankami byly zrušeny v průběhu roku 1992).

Expektace subjektů v ekonomice spojené s uvedenými mimořádnými jevy se začaly projevovat již koncem roku 1992 (zvýšené nákupy v tuzemsku i v zahraničí atp.). ČNB na tento vývoj reagovala v závěru roku 1992 zvýšením diskontní sazby o 1,5 % k 30. 12. 1992 na 9,5 %; toto opatření bylo prvním signálem o záměru ČNB tlumit negativní měnové tendence spojené s uvedenými mimořádnými vlivy.

Měnová politika byla pro první měsíce roku koncipována jako mírně restriktivní

S tímto záměrem byla koncipována i měnová politika pro počátek roku 1993 jako opatrná, mírně restriktivní s prostorem pro uvolnění ve zbývající části roku v závislosti na překonání očekávaných rizik.

V zájmu zajištění uvedených cílů se ČNB musela na počátku roku zaměřit především na neutralizaci vysokých volných rezerv v bankovním systému, jako potenciální zdroj pro neúměrně vysoké nákupy deviz na mezibankovním devizovém trhu s negativním dopadem do devizových rezerv ČNB.

Neutralizace těchto volných rezerv byla provedena snížením rozsahu a změnou podmínek pro poskytování aukčních refinačních úvěrů, zvýšením sazeb povinných minimálních rezerv u obchodních bank s vklady klientů minimálně ve výši 25 mld Kč [U termínovaných depozit byla zvýšena sazba PMR z 3% na 4 %, u depozit na požádání z 9 % na 12 %.] a operacemi na volném trhu s poukázkami ČNB a vládními cennými papíry. Vysoký nárůst volných rezerv obchodních bank souvisel především s přesuny oběživa subjektů v ekonomice do vkladů u obchodních bank pod vlivem očekávání rozdělení měnové unie ČR a SR.

Peněžní agregát M2 vzrostl o 3,2 %

Uvedená opatření eliminovala poměrně rychle - z pohledu záměrů měnové politiky - nežádoucí volné zdroje v bankovním systému. Současné ale vedla k postupnému růstu úrokových sazeb v obchodech na peněžním trhu mezi ČNB a obchodními bankami a obchodními bankami navzájem. Tento trend byl navíc zesílen působením některých mimořádných vlivů snižujících dále disponibilní zdroje v ekonomice (proti očekávání podstatně vyšší objem doplatků odvodů do státního rozpočtu za rok 1992 aj.). Tyto faktory se souhrnně projevily jako faktory poklesu peněžního agregátu M2 během 1. čtvrtletí 1993 o 2,6 % proti konci roku 1992. (V souhrnu ale za 1. pololetí 1993 peněžní agregát M2 vzrostl o 3,2 %).

Vývoj inflace a devizových rezerv se v 1. čtvrtletí stabilizoval

Vývoj inflace a devizových rezerv však již v závěru 1, čtvrtletí ukázal, že se podařilo rizikové trendy v měnovém vývoji poměrně rychle eliminovat. Růst spotřebitelských cen po výrazném zvýšení v lednu (+ 8,5 %) se velmi rychle stabilizoval (únor + 1,3 %, březen + 0,6 %), stejně tak nepříznivý vývoj devizových rezerv byl již v únoru zastaven (+ 144,9 mil. USD proti lednu 1993). Ke zklidnění situace přispělo nesporně i rychlé a bezproblémové rozdělení měny počátkem února (8. 2. 1993) po ukončení platnosti měnové unie mezi ČR a SR.

Ve 2. čtvrtletí ČNB postupně uvolňovala svoji měnovou politiku

ČNB proto již následně zaměřila svoji pozornost na změnu orientace své měnové politiky směrem k jejímu uvolnění. V dubnu tak byly zvýšeny objemy aukčních refinančních úvěrů vedoucí ke zvýšení likvidity v bankovním systému a poklesu úrokových sazeb na peněžním trhu. Mimoto byly upřesněny prognózy základních makroekonomických veličin (HDP, inflace aj.) a na základě toho byly revidovány záměry měnové politiky ČNB na rok 1993. Začátkem června ČNB výrazně snížila diskontní sazbu z 9,5 % na 8,0 %; toto opatření mělo být především signálem pro obchodní banky ke snížení úrokových sazeb z úvěrů poskytovaných klientele těchto bank. A konečně s platnosti od 1. 7. 1993 došlo opět ke sjednocení sazeb povinných minimálních rezerv u velkých a malých bank na 3 % z terminovaných depozit a 9 % z depozit na požádání.

Na změnu diskontní sazby reagovaly zejména největší obchodní banky vyhlášením snížení svých úrokových sazeb z úvěrů v průměru o 1 - 2 % převážně s platností od 1. 7. 1993.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP