Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

519 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jiřího Drápely a dalších

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci postupu hledání tzv. Štěchovického pokladu

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance Jiřího Drápely a dalších dopisem ze dne 12. října 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslance Jiřího Drápely a dalších. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 21. října 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

Předseda vlády České republiky

Doc. Ing. Václav Klaus, CSc.


 V Praze dne 12. října 1993
 Čj. 32526/93-OVA

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci, vznesené na mne spolu s dalšími poslanci ve věci hledání tzv. Štěchovického pokladu, (tisk 519) sděluji:

Sledováním uvedené problematiky se vláda a zejména Ministerstvo vnitra zabývá již delší dobu v souvislosti s informacemi tisku a některými upozorněními obce Hradišťko, na jejíž podnět věnují dotčené lokalitě stálou pozornost i jednotlivé složky Policie České republiky.

Vaše interpelace vychází z předpokladu existence tzv. Štěchovického pokladu, o níž však nebyl v minulosti ani v současné době z provedených průzkumů nebo archivních materiálů předložen žádný věrohodný důkaz. Opírá se pouze o ústní sdělení pana Gaensela a Mužíka tisku, která jsou však velice rozporná a ničím nepodložená. Z tohoto pohledu přeceňuje význam celé záležitosti a požaduje přijetí neadekvátních opatření k toliko předvídaným nálezům. V případě, že by bylo zjištěno, že Štěchovický poklad skutečně existuje, byla by ze strany státních orgánů urychleně učiněna potřebná opatření.

Nyní k jednotlivým bodům na které se dotazujete v závěru Vaší interpelace.

1. Hledačské práce, tj. kopání, hloubení, vrtání apod. nebyly nikomu povoleny. Dílčí pokusy v provádění nepovolených zemních prací byly okamžitě zastaveny. Příslušný Stavební úřad Štěchovice na žádost pana Helmuta Gaensela vydal pouze rozhodnutí o využití území a umístění stavby dne 10. 11. 1992 a stavební povolení na zřízení staveniště, která neopravňují žadatele k žádné další činnosti, zejména se nevztahují na vyzvednutí pokladu. Podkladem pro vydaná rozhodnutí jsou souhlasná stanoviska všech dotčených orgánů veřejné správy, včetně Policie České republiky, Obecního úřadu Hradišťko, okresního hygienika, požární ochrany apod. V postupu nebyly shledány nedostatky.

2. Dohled nad dodržováním příslušných obecně závazných právních předpisů v oblasti státní správy a bezpečnosti zajišťují průběžně Obecní úřad Štěchovice, Okresní úřad Praha - západ a jednotlivé složky Policie České republiky.

3. V současné době nelze stanovit způsob nakládání s event. nálezem a věcně příslušný ústřední orgán státní správy vzhledem k tomu, že není známo, zda vůbec nález bude učiněn a co může obsahovat. Podle charakteru nalezených věcí se nakládání s nimi může řídit ustanoveními občanského zákoníku, zákona o archivnictví, zákona o památkové péči, či mezinárodními smlouvami, pokud by šlo o zavlečené věci z okupovaných území Evropy.

Zabývat se těmito otázkami by bylo předčasné zejména proto, že z dosavadního průběhu vyhledávání tzv. Štěchovického pokladu nic nesvědčí o tom, že zde je něco ukryto a žádná fyzická ani právnická osoba neobdržela příslušné povolení k hledačským pracem. Zabránění případným manipulacím s náhodným nálezem by bylo úkolem příslušných orgánů státní správy.

4. Pokud by došlo k nálezu, nálezné by vyplácel podle příslušných právních předpisů Okresní úřad Praha - západ. Pokud by však byly nalezeny archivní dokumenty, nálezné by podle zákona o archivnictví nálezci nepříslušelo. Smlouvy uzavřené původně mezi Okresním úřadem Praha - západ a panem Gaenselem v roce 1992, obsahující mimo jiné i majetkové závazky v této věci, byly podle doporučení Ministerstva vnitra ČR pro jejich nezákonnost OÚ Praha - západ vypovězeny jednostranným odstoupením.

5. Požadavek posouzení věci Nejvyšším kontrolním úřadem je bezpředmětný, neboť nejde ve smyslu zákona č. 166/1993 Sb., o Nejvyšším kontrolním úřadu, o problematiku náležející do působnosti tohoto orgánu. Ministerstvo vnitra požádalo 0 přezkoumání zákonnosti dosavadního postupu místních orgány státní správy Generální prokuraturu ČR. Podle zjištěných výsledků by byla bezodkladně přijata potřebná opatření.

S pozdravem


 
Václav Klaus

Vážený pan

Ing. Jiří Drápela

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP