Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

586

INTERPELACE

poslance Jiřího Drápely

na ministra zahraničních věcí Josefa Zieleniece

ve věci sudetských Němců, kteří byli na základě výsledků druhé světové války a následné dohody vítězných mocností v Postupimi vysídleni z území tehdejšího československého státu

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Jiřího Drápely na ministra zahraničních věcí Josefa Zieleniece. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 21. října 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

Vážený pan

Josef Zieleniec

ministr zahraničí

České republiky

prostřednictvím pana

PhDr. Milana Uhdeho

předsedy Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky


 V Praze dne 13.10.1993

Vážený pane ministře,

Občané naší republiky věnují velkou pozornost otázce tzv. problému sudetských Němců, kteří byli na základě výsledků druhé světové války a následné dohody vítězných mocností v Postupimi vysídleni z území tehdejšího československého státu. Tato otázka je velmi citlivá a kromě jiného zejména nedostatek otevřených informací může nejen vyvolávat nedobrou situaci a zatěžovat potřebné konstruktivní sousedské vztahy se Spolkovou republikou Německo a našimi dalšími sousedy, ale i ovlivňovat vnitřní vývoj republiky.

Setkávám se osobně s názory, že zahraniční politika České republiky je ve vztahu k požadavkům tzv. sudetských Němců málo aktivní, že nedostatečně argumentačně vystupujeme, pokud jde o odmítnutí požadavků odsunutých Němců, zatímco na straně druhé je zcela zřejmá podpora těchto požadavků ze strany vládních orgánů a představitelů Německa. Řada voličů, se kterými se setkávám je přesvědčena, že podpora německé vlády Němcům odsunutým z území tehdejšího Československa je motivována rovněž strategickým cílem revize výsledků Postupimské dohody. Stejně jako tyto hlasy se přiklání k názoru, že zatím je nám nedostatečně známé stanovisko vlád vítězných mocností t.j. USA, Ruska, Velké Británie a Francie k tomuto problému. Vyjadřuji v této souvislosti názor, že odsun Němců z našeho území nebyl jen věcí naší republiky a Německa a nelze jej tudíž řešit pouze jednáním mezi reprezentací českou a německou.

Na základě uvedených skutečností se na Vás, vážený pane ministře, obracím s touto interpelací a žádám:

1) Podání ucelených informací o jednáních, která byla vedena v otázkách vztahu k občanům německé národnosti odsunutým na základě výsledků druhé světové války, se státními orgány a představiteli SRN, případně Bavorska.

2) 0 podání informací, zda o této věci bylo jednáno s představiteli vítězných mocností druhé světové války a signatáři Postupimské dohody, t.j. s USA, Ruskem, Velkou Británií a Francií, případně jaké odezvy a jakých výsledků bylo dosaženo.

Věřím, pane ministře, že otevřená informace o těchto otázkách dotýkajících se problému, který podle průzkumů veřejného mínění naši veřejnost značně znepokojuje, může přispět ke zklidnění názoru občanů. Jsem také přesvědčen o zvýšení prestiže zahraniční politiky České republiky mezi jejími občany v případě, že se na základě Vaší odpovědi přesvědčí, že jsou důsledně hájeny naše národní a státní zájmy.

S pozdravem


 Ing. Jiří Drápela
 poslanec Poslanecké sněmovny
 Parlamentu České republiky




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP