Parlament České republiky

Poslanecká sněmovna

1993

I. volební období

699 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Tomáše Štěrby

na místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe a ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického

ve věci restituce a privatizace podniku Briliant - Nova a. s. Mochov

Místopředseda vlády a ministr zemědělství Josef Lux zaslal odpověď na interpelaci poslance Tomáše Štěrby dopisem ze dne 1. prosince 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď místopředsedy vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe na interpelaci poslance Tomáše Štěrby. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 9. prosince 1993

Milan Uhde v. r.


Příloha

Místopředseda vlády
 
a ministr zemědělství
 
České republiky
 
Ing. Josef Lux
 

 V Praze dne 1. prosince 1993
 Č. j.: 6429/93 - 111

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ve věci restituce a privatizace podniku Briliant - Nova a. s. Mochov sděluji:

Akciovou společnost Briliant - Nova bylo rozhodnuto privatizovat ve druhé vlně privatizace, poté co byla přesunuta z vlny první.

Na akciovou společnost Briliant - Nova bylo na Ministerstvo zemědělství ČR předloženo v termínu 10 privatizačních projektů, z toho 1 povinný a 9 konkurenčních. Všechny byly projednány v Meziresortní komisi Ministerstva zemědělství ČR a se stanovisky odeslány na Ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR /dále MSNMP ČR/. Na projednávání privatizačních projektů byli přizváni i předkladatelé, ačkoliv tuto povinnost Ministerstvu zemědělství ČR zákon neukládá.

Dopisem ze dne 10. 2. 1993 sdělilo MSNMP ČR Ministerstvu zemědělství ČR, že předložené projekty na a. s. Briliant - Nova neodpovídají "Závazné osnově pro zpracování privatizačního projektu" vzhledem k tomu, že jsou předloženy na majetek akciové společnosti a zákon č. 92/1991 Sb. umožňuje privatizovat v případě nestátních subjektů pouze jejich majetkové účasti státu. Zároveň MSNMP ČR sdělilo, že eviduje 16 privatizačních projektů.

Dopisem č. j. 451/93 - 350 ze dne 17. 9. 1993 zamítlo MSNMP ČR všechny předložené projekty a uložilo Ministerstvu zemědělství ČR zpracovat zakladatelský projekt v souladu s vládním usnesením č. 510 ze dne 29. července 1992 a 562 ze dne 23. září 1992, část IV., bod 3. Tuto skutečnost sděluje MSNMP ČR i všem předkladatelům.

Po celou dobu je věnována otázce privatizace a. s. Briliant - nova prioritní pozornost a celá záležitost se řeší v úzké součinnosti s vedením akciové společnosti. Protože se akciová společnost nachází již dlouhé období v poloze privatizace a tento fakt spolu s tím, že prakticky na všechny výrobní jednotky akciové společnosti se hlásí restituenti ovlivňuje i výsledky hospodaření akciové společnosti.

Proto se dne 13. 4. 1993 sešla valná hromada a. s. Briliant - Nova se sídlem v Mochově (za přítomnosti představenstva, vedení a. s. a náměstka MZe ČR ing. Stehlíka - zástupce MZe ČR jako jediného akcionáře), která schválila prodej části akciové společnosti před schválením privatizace a. s. Briliant - Nova

Jak je z výše uvedeného zřejmé, celá záležitost je řešena v souladu s právním řádem.

K vlastní situaci privatizace výrobního podniku Mochov uvádím:

Rozhodnutí valné hromady - zakladatele MZe ČR - týkající se výrobního podniku Mochov řeší požadavky těchto právních subjektů, které byly k této výrobní jednotce vzneseny a úzce s ní souvisí.

Týká se to konkrétně:

- restituce a přímý prodej části majetku výrobního podniku oprávněné osobě ing. Davidovi a spol. /s. r. o. Souček/. Přímý prodej panu ing. Davidovi a spol. je podmíněn prokázáním oprávněnosti restitučního nároku v souladu se zákonem,

- výzvy pana Junka - sedláka, jehož část pozemků byla zastavěna a on si podal privatizační projekt na odkoupení těchto nemovitostí. Tento projekt byl meziresortní komisí dne 3. 8. 1992 schválen,

- pan Kvapil vznesl majetkové požadavky k pozemkům, na kterých je postavena podstatná část výrobního podniku. Tento požadavek k pozemkům by předložen doklady o vlastnictví k těmto pozemkům - výpis z katastru nemovitostí, včetně titulu nabytí - kupní a darovací smlouva (k 19. 11. 1993 je tato záležitost dořešena ve prospěch pana Kvapila),

- řešen je požadavek s. r. o. Mechanizační dílna, která se skládá z bývalých zaměstnanců-řemeslníků, mající nemovitost včetně zařízení druhý rok v pronájmu,

- rozestavěna ČOV je řešena bezúplatným převodem do akciové společnosti na obec Mochov s tím, že obec má uzavřenou smlouvu na dofinancování ČOV se s. r. o. Souček,

- správní budova akciové společnosti je nezbytně nutná pro organizační zajištění privatizace zbývající části akciové společnosti Briliant - Nova a z těchto důvodů nelze nemovitost prodat,

- bytové jednotky - prodej nájemníkům v návaznosti na zákon o prodeji bytů.

Z tohoto krátkého přehledu vyplývají majetkoprávní složitosti privatizace výrobního podniku Mochov, které jsou postupně ve spolupráci se státními institucemi řešeny.

V zájmu zapojení budoucího majitele s. r. . Souček do hospodářské činnosti výrobního podniku Mochov byla projednávána alternativa pronájmu této výrobní jednotky od 1. 7. 1992. Avšak z důvodu finanční nesolventnosti firmy s. r. o. Souček a po neúspěšném jednání firmy u KB NONET o poskytnutí úvěru, nebyl tento záměr realizován (jednalo se o finanční krytí zásob souvisejících s hospodářskou činností výrobní jednotky Mochov).

Vzhledem k tomu, že privatizační projekt nebyl v této době ještě ani ve schvalovacím stádiu, byla s firmou s. r. o. Souček uzavřena smlouva o poskytnutí manažerských služeb od 1. 7. 1992 s účinností do doby privatizace tohoto výrobního podniku.

V průběhu měsíce srpna 1993 byl firmě s. r. o. Souček předložen návrh kupní smlouvy s tím, že nezbytnou podmínkou uzavření kupní smlouvy je dořešení majetkoprávních vztahů k pozemkům v rámci areálu výrobního podniku Mochov (k 19. 11. 1993 vyřešeno) a prokázání oprávněnosti restitučního nároku v souladu se zákonem č. 87/1992 Sb., vzhledem k tomu, že majetek byl znárodněn právnické osobě - veřejné obchodní společnosti firma Souček.

V současné době probíhá aktualizace kupní smlouvy a jsou dokončovány kolaudace nemovitosti včetně znaleckých posudků.

Podotýkáme, že restituce majetku bývalé firmy Souček se podle projektu týká osob: Ing. David, Jiří David, Jan Tydlitát, Fr. Tydlitát, RNDr. Tydlitát, H. Šafářová, K. Šembera. Doposud nebylo doručeno zmocnění pro pana ing. Davida, aby jednal v zastoupení všech restituentů.

S pozdravem

Vážený pan

Ing. Tomáš Štěrba

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha

Na vědomí:

Vážený pan

Phdr. Milan Uhde

předseda Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP