Parlament České republiky

Poslanecká sněmovna

1993

I. volební období

710

INTERPELACE

poslankyně Petry Buzkové

na místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe ve věci hospodaření se státním majetkem

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 3511989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslankyně Petry Buzkové na místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 19. listopadu 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


POSLANEC
 
POSLANECKÉ SNĚMOVNY
 
PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY
 


 V Praze dne 2. 11. 1993

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás s interpelací ve věci podivného hospodaření se státním majetkem, za který je zodpovědné buď ministerstvo zemědělství jako zakladatel, nebo Pozemkový fond, v jehož čele též stojíte.

Jedná se o majetek, na který si dělá nároky římskokatolická církev. Na jedné straně dochází k blokování privatizace státních podniků, pokud na takovém majetku hospodařit, na druhé je prokazatelná snaha státní majetek různými způsoby této církvi fakticky vydávat.

První případ se týká jmenovitě státních statků. Jejich privatizace byla ve skutečnosti zastavena i přes Vaše opakované prohlášení, že bude vyřešena v několika termínech na jaře letošního roku, z nichž poslední byl k 30. dubnu. Při přepracováni privatizačních projektů se jako překážka stále znovu objevuje snaha neprivatizovat půdu a další majetek, o který projevila římskokatolická církev zájem. Počínání zodpovědných pracovníků ministerstva zemědělství a Pozemkového fondu přitom vyvolala dojem, že disponují seznamy majetkových požadavků uvedené církve.

Druhým případem je donucování současných uživatelů tohoto majetku uzavírat smlouvy, jimiž by de facto přešel do rukou římskokatolické církve i bez převodu vlastnických práv. Jedná se mi jmenovitě o případ objektu Výzkumného ústavu zemědělské techniky v Praze - Řepích, na který již upozornila i Česká televize.

Z prošetření této záležitosti, které jsem nechala provést, jasně vyplynuto, že vedení ústavu je od konce minulého roku pod stálým tlakem ze strany vedení ministerstva zemědělství, podporujícího stupňující se požadavky Kongregace milosrdných sester řádu sv. Karla Boronejského. Jednání Vašeho náměstka ing. Václava Slavíčka přitom vyústilo až do zneužití pravomocí, jimiž disponuje.

Představitelky kongregace zahájily v prosinci roku 1992 jednání s vedením ústavu, na němž požadovaly část budovy bývalé ženské trestnice, kterou stát užíval již v 19. století. Poté požadovaly celou budovu, načež chtěly navíc ještě zahradu v objektu Výzkumného ústavu zemědělské techniky a nakonec i jeho nové objekty. Silně to připomíná obecný postup římskokatolické církve, která také nejprve prohlašovala, že nechce žádný majetek, pak hovořila o vybraných objektech pro svou činnost a dnes tvrdí, že bude okradena, nesplní-li stát všechny její nároky.

Kongregace mohla tento postup uplatňovat při jednáních s ústavem pouze vzhledem k jednoznačné podpoře ze strany ministerstva zemědělství jakožto jeho zakladatele. Vy sám jste se zasazoval o splnění jejich požadavků na jaře letošního roku a Váš náměstek ing. V. Slavíček tuto iniciativu dovedl až k takovému nakládání se státním majetkem a postupu vůči sobě podřízenému ústavu, které je vysvětlitelné jedině z vrchnostenských způsobů ministerského úředníka předlistopadového režimu.

Jinak totiž nelze označit skutečnost, že podle jeho příkazu ze 14. 5. 1993 muset ústav dne 1. 6. 1993 uzavřít s Kongregací milosrdných sester řádu sv. Karta Boronejského smlouvu, kterou ji do "vydání a nabytí účinnosti zákona o restituci církevního majetku" pronajímá budovu v Praze 6. K Šancím 50, a to za nájemné ve výši 1 Kč za 1 m2 ročně. V bodu I. této smlouvy je uvedeno, že "tato smlouva se uzavírá" z příkazu p. náměstka ing. Václava Slavíčka ze dne 14. 5. 1993".

Smlouva přitom obsahuje ustanovení o možnostech její změny dodatky, na jehož základě byla 12. října 1993 doba nájmu změněna na 99 let. Stalo se tak opět z výslovného příkazu náměstka Slavíčka, který bez ohledu na práva Pozemkového fondu smlouvu též osobně signoval a opatřil kulatým razítkem ministerstva zemědělství. Navíc přikázal Výzkumnému ústavu zemědělské ekonomiky neprodlené vyklidit jeho objekty v Praze - Řepích, aby bylo možné přestěhovat Výzkumný ústav zemědělské techniky do nich.

Vzhledem ke všem těmto skutečnostem Vás žádám, abyste mi zodpověděl následující otázky:

a) Uzavřel jste Vy nebo někdo u Vašich podřízených na ministerstvu zemědělství ČR a v Pozemkovém fondu ČR formální či faktickou dohodu s Biskupskou konferencí či jinými orgány římskokatolické církve, podle které se postupuje v případech privatizace majetku, na který si tato církev dělá nároky?

b) Má ministerstvo zemědělství ČR či Pozemkový fond ČR k dispozici seznamy takového majetku a pokud ano, byly vypracovány z vlastní iniciativy těchto orgánů nebo na základě jednání s orgány římskokatolické církve?

c) Jste informován o vztazích mezi náměstkem Slavíčkem a Biskupskou konferencí, resp. Arcibiskupstvím pražským?

d) Pokládáte za správné, že tento Váš náměstek

- přikázal uzavřít ve prospěch církevní instituce smlouvu, jednoznačně poškozující, vzhledem k běžné výši nájemného v Praze, stát na majetku, který je každý státní úředník povinen chránit,

- svým příkazem zabránil chránit státní majetek i vedení Výzkumného ústavu zemědělské techniky,

- dalším příkazem změnil smlouvu tak, aby se již dnes nepřiměřené nájemné stalo i při mírném tempu inflace částkou pouze symbolickou?

e) Jestliže jednání náměstka Slavíčka neschvalujete, hodláte z něj vyvodit důsledky skutečně odpovídající, mezi něž nepatří kupříkladu převedení na jinou vysokou funkci na Ministerstvu zemědělství, Pozemkovém fondu, Státním fondu tržní regulace apod?

S pozdravem


 
JUDr. Petra Buzková
 
poslankyně Parlamentu ČR



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP