Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

710 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslankyně Petry Buzkové

na místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe

ve věci hospodaření se státním majetkem

Místopředseda vlády a ministr zemědělství Josef Lux zaslal odpověď na interpelaci poslankyně Petry Buzkové dopisem ze dne 21. prosince 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď místopředsedy vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe na interpelaci poslankyně Petry Buzkové. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 6. ledna 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

Místopředseda vlády ČR

a ministr zemědělství

Ing. Josef Lux


 V Praze dne 21.12.93
 Č.j.: 6703/93-100

Vážená paní poslankyně,

k Vaší interpelaci ze dne 2.11.1993 ve věci, jak Vy uvádíte: "podivného hospodaření se státním majetkem, za který je zodpovědné buď ministerstvo zemědělství jako zakladatel, nebo Pozemkový fond", Vám sděluji.

První případ, který uvádíte se týká jmenovitě státních statků. Jako překážku privatizace označujete snahu neprivatizovat půdu a další majetek, o který projevila římskokatolická církev zájem.

Zodpovědní pracovníci ministerstva zemědělství a Pozemkového fondu jsou povinni respektovat příslušný blokační paragraf 29 zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku 229/9 Sb., který zamezuje privatizaci půdy a s ní souvisícího majetku, který přešel na stát od všech církví po 25.2.1948. Přesné znění cituji: "Majetek, jehož původním vlastníkem byly církve, náboženské společnosti, řády a kongregace, nelze převádět do vlastnictví jiným osobám do přijetí zákonů o tomto majetku." Osobně věnuji mnoho úsilí vyřešení tohoto problému cestou jednání o návrhu restitučního zákona k tomuto majetku.

Druhý případ, kde uvádíte, že jde o "donucování současných uživatelů tohoto majetku uzavírat smlouvy, jimž by de facto přešel do rukou římskokatolické církve i bez převodu vlastnických práv. Jmenovitě případ objektu Výzkumného ústavu zemědělské techniky v Praze - Řepích, na který upozornila Česká televize."

Vaše informace jsou v rozporu s fakty. Tvrzení, že stát užíval budovu v Praze 6 - Řepích K šancím 50 již v 19. století nezakládá vlastnické vztahy. Kongregace milosrdných sester sv. Karla Boromejského "české provincie tuto budovu jako své vlastnictví státu pronajímala k provozování ženské věznice. Vlastnictví této budovy a přilehlých pozemků nikdy na stát nebylo převedeno před ani po 25.2.1948.

K datu vzniku České republiky přešel do kompetence ministerstva zemědělství Výzkumný ústav zemědělské techniky v Praze - Řepích po delimitaci majetku mezi Českou a Slovenskou republikou. Součástí této delimitace bylo také převzetí soudního sporu na vydání nemovitostí zapsaných na listu vlastnictví obecném výpisu stručném z vložky č. 50 pozemkové knihy katastr. území Řepy - Trestnice č. 50. Žalující stranou je Kongregace milosrdných sester sv. Karta Boromejského se sídlem ve Znojmě, Křížovnická ulice 26, žalovanou stranou Československý stát, Výzkumný ústav zemědělské techniky se sídlem v Praze 6, ulice K šancím 50.

Právnický rozbor jednoznačně vede k závěru, že žalující strana ve sporu bude úspěšná. Výzkumný ústav zemědělské techniky po své delimitaci a v podmínkách hluboké transformace zemědělství ztratil velkou část zakázek vyplývajících ze zaměření na socialistickou velkovýrobu. V současné době zpracovává transformační projekt pro další činnost. Objekty, které ústav užívá, jsou objekty nově postavené, na pozemcích, které jsou ve vlastnictví Kongregace milosrdných sester. Navíc byly ústavu přiděleny další objekty v Praze 6. Rozsah současné i budoucí činnosti ústavu ani neukazuje na větší potřebu užívat další objekty. Využití Vámi zmíněné budovy ústavem spočívalo v pronájmu soukromým osobám k podnikatelské činnosti, např. sklenářství a pod. Většina objektu nebyla využívána vůbec, kromě zcela soukromých účelů jako bylo skladování brambor vypěstovaných na Vámi uvedené zahradě. Přilehlé rozsáhlé parkoviště bylo pronajímáno autobusům zahraničních turistů.

Po zhodnocení situace ve využití tohoto objektu a stavu majetkoprávních poměrů jsme vedli jednání s majitelem, t.j. Kongregací milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Kongregace předložila návrh na smluvní řešení situace bez soudního řízení. Cílem kongregace je urychlení převzetí objektu pro účel adaptace na léčebnu dlouhodobě nemocných a vytvoření technického zázemí nemocnice Pod Petřínem, kterou Kongregace převzala od státu zastoupeného ministerstvem zdravotnictví zpět do užívání jako své nepřerušené vlastnictví. Po změně legislativních ustanovení o výkonu trestu, také předpokládá částečnou obnovu výkonu trestu žen, odsouzených za lehké delikty. Pro tyto záměry vedla jednání s ministerstvem zdravotnictví, práce a sociálních věcí,vězeňskou službou České republiky a pod.

Všechny instituce tyto záměry jasně podporuji. Zvláště účel adaptace na léčebnu dlouhodobě nemocných je velmi potřebný pro Prahu. Kongregace milosrdných sester je zárukou kvalifikované obsluhy tohoto zařízení, které v jiných místech trpí právě nedostatkem potřebného personálu pro velmi obtížnou práci. Nájemní smlouva ke které jsme dospěli po delším jednání zaručuje pro stát minimalizaci nákladů na toto vysoce potřebné zařízení a poskytuje možnost Kongregaci milosrdných sester investovat nemalé vlastní prostředky na výše uvedený účel. Rozhodně tedy nejde o smlouvu "poškozující, vzhledem k běžné výši nájemného v Praze, stát na majetku, který je každý státní úředník povinen chránit", jak uvádíte v bodě d) Vaší interpelace.

Jak uvádíte přikázal p. náměstek Ing. Slavíček Výzkumnému ústavu zemědělské ekonomiky neprodleně vyklidil jeho objekty v Praze Řepích, aby bylo možné přestěhovat Výzkumný ústav zemědělské techniky do nich. Tento příkaz nesouvisí bezprostředně s Výzkumným ústavem zem. techniky, ale je součástí převzetí tohoto federálního ústavu do kompetence ministerstva zemědělství po delimitaci majetku mezi Českou a Slovenskou republiku. Ústav zemědělské ekonomiky se po delimitaci sloučil s Českým institutem agrární ekonomiky a redukoval počet pracovníků. Sloučená instituce působí v Mánesově ulici Praha 2 s počtem pracovníků okolo stovky, proti dřívějšímu počtu cca 300 pracovníků. Tato budova tedy zcela postačuje provozu tohoto ústavu a objekty v Praze 6 Řepích se uvolnily. Využití těchto objektů Ústavem zemědělské techniky vzhledem k rozsahu jeho činnosti rovněž není zcela nezbytné. Jeho rozměru zcela postačí výše zmíněné budovy, které postavil na pozemcích Kongregace milosrdných sester a které užívá. Kongregace nepožaduje za tyto pozemky od ústavu nájemné.

Odpověď na Vaše otázky:

a) Ministerstvo zemědělství a Pozemkový fond postupují ve věcí "privatizace majetku, na který si dělá nárok římskokatolická církev" v souladu s par. 29 zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku 229/91 Sb., který zamezuje privatizaci půdy a s ní souvisícího majetku, který přešel na stát od všech církví po 25.2.1948.

b) Ministerstvo zemědělství a Pozemkový fond jsou povinny při privatizaci zjistit, zda nejde o neprivatizovatelný majetek v souladu s výše uvedeným zákonem.

c) Vztahy p. náměstka Ing. Slavíčka s Biskupskou konferencí a Pražským arcibiskupstvím jsou jeho soukromou záležitostí.

d) Účel ke kterému byla zmíněná smlouva uzavřena je plně ke prospěchu České republiky a jejích občanů, výše sjednané úhrady výrazně snižuje nutný náklad na dosažení tohoto účelu, t.j. zřízení léčebny dlouhodobě nemocných.

e) Vzhledem ke skutečnostem uvedeným v odpovědi na Vaše otázky nehodlám v této věci přijmout žádná opatření.

S pozdravem


 
Josef Lux

JUDr. Petra Buzková

poslankyně Parlamentu ČR

Praha

Na vědomí:

Milan Uhde

Parlament ČR

Praha




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP