Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

843 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Václava Čundrleho

na ministra kultury Pavla Tigrida

ve věci veřejných produkcí

Ministr kultury Pavel Tigrid zaslal odpověď na interpelaci poslance Václava Čundrleho dopisem ze dne 10. března 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 3511989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra kultury Pavla Tigrida na interpelaci poslance Václava Čundrleho. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 18. března 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

Ministr kultury
 
České republiky
V Praze dne 10. 3. 1994
Pavel Tigrid
Č. j. 2780/94


Vážený pane poslanče,

potvrzuji příjem Vaší písemné interpelace ze dne 16. února t.r., kterou mne upozorňujete na některé problémy, spojené s vyhláškou MK ČR č. 117/1991 Sb. a dožadujete se na jejich řešení. Musím konstatovat, že tyto problémy jsou mi dobře známy a že je nehodlám ni jak opomíjet. Shodně s Vámi také konstatuji, že je lze rozdělit zhruba do tří oblasti, týkajících se

1) povinností pořadatelů veřejných produkci opatřit si před konáním veřejné produkce souhlas přeslušných autorů, příp. ochranných organizací je zastupujících s užitím jejich děl,

2) nepřístojnosti, ke kterým dochází při veřejných produkcích na úkor veřejného pořádku, a konečně

3) povolování či nepovolování veřejných produkci, stanovení podmínek, zra kterých lze veřejnou produkci povolit či nepovolit: s možnosti provádění příslušného dozoru při konání veřejných produkcí.

Pokud jde o první bod, dospělo ministerstvo kultury k názoru, že vyhláška č. 117/1991 Sb. je nadbytečná s ohledem na ustanovení 14 platného autorského zákona, které povinnost opatřit si svaleni autor.a před užitím jeho díla jednoznačně zakotvuje a že opatřeni si tohoto souhlasu před užitím díla je již následnou smluvní záležitostí mezi pořadatelem produkce a autorem, případně ochrannou organizací jej zastupující, kterou není třeba legislativně dále upravovat.

Pokud jde o druhý bod, týkající se narušování veřejného pořádku při konání veřejných produkcí nebo v souvislosti s jejich konáním musím konstatovat, že nejde o záležitost, která spadá do působnosti ministerstva kultury, nýbrž do působnosti ministerstva vnitra /§ 12 odstavec i písmeno a) zákona ČNR č. 69/1993 Sb. o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky/. Je řešena především zákonem č. 410/1992 Sb. o obcích, který ji svěřuje výslovně do samostatné působnosti obcí /§ 14 odstavec 1 písmeno o)/ a dále tzv. přestupkovým zákonem č. 200/1990 Sb. ve znění předpisů pozdějších, stanovícím sankce z porušení veřejného pořádku /§ 47 cit. zákona/. Z toho pak vyplývá, že narušování veřejného pořádku při konání veřejných produkcí, případně ve spojitosti s nimi je povinna řešit buď obec v rámci své samostatné působnosti, případně její nadřazený okresní úřad v rámci přestupkového zákona. Ministerstvo kultury takto vymezenou působnost respektuje a nehodlá .do ní zasahovat.

Problematika obsažená v bodu 3) a týkající se rozhodování o konání veřejných produkcí, podmínkách, za kterých lze veřejnou produkci povolit či nepovolit apod. ovšem spadá zcela jednoznačně do působnosti ministerstva kultury a musím vyslovit pouze politování, že vyhláška č. 117/1991 Sb. upravila tuto problematiku zcela povrchně. Rád bych Vás informoval o tom, že se s tímto stavem nehodlám smířit a že jej naše ministerstvo chce řešit zákonným ustanovením, které bude součástí připravovaného zákona o hromadné správně autorských práv, a které zmocní obecní úřady, aby v souladu s ustanovením S 21 zákona ČNR č. 410/1992 Sb. o obcích, tedy v přenesené působnosti, rozhodovaly v rámci správního řízeni o povolování všech druhů veřejných produkcí a stanovily podmínky konání těchto produkcí včetně potřebného dozoru nad jejich konáním. Pokud bude toto řešení přijato také jinými příslušnými orgány, které se na schvalování zákonů podílejí, domnívám se, že půjde o řešení nejefektivnější a plně odpovídající současným potřebám našich obcí.

Závěrem bych rád, vážený pane poslanče, vyjádřil přesvědčení, že tuto mou odpověď na Vaši interpelaci budete pokládat za dostačující. Pokud byste měl zájem o osobní projednání této záležitosti, jsem připraven se s Vámi setkat spolu se svými odbornými spolupracovníky v místě a čase, na kterém se dohodneme. Kopii této odpovědi zasílám současně k rukám předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky p. Milanu Uhdemu.

S pozdravem Pavel Tigrid

Vážený pan

Václav Čunderle

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Na vědomí:

Vážený pan

Milan Uhde

předseda Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP