Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1020

INTERPELACE

poslance Miroslava Rašky

na místopředsedu vlády a ministra financí Ivana Kočárníka

ve věci právní úpravy správy daní a poplatků

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Miroslava Rašky na místopředsedu vlády a ministra financí Ivana Kočárníka. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 3. června 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

Vážený pan

Ing. Ivan Kočárník

místopředseda vlády ČR

pověřený řízením ministerstva financi ČR

prostřednictvím

pana PhDr. Milana Uhdeho

předsedy Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR

 V Praze dne 2.6.1994

Vážený pane místopředsedo,

obracím se na Vás ve věci, která se zdá možná na první pohled jako marginální, avšak ve svém praktickém dopadu postihuje nemalé množství daňových poplatníků a působí jim značné problémy v jejich osobním životě.

Jedná se o to, že existují určité nesrovnalosti v právní úpravě správy daní a poplatků respektive možnosti zmírnění tvrdostí ve smyslu příslušného zákona. Uvedu konkrétní případ.

U poplatníka pana Hoffmanna z Prahy 5 (stejný jev lze dokumentovat na řadě jiných poplatníků, např. pana Nového z Roudnice nad Labem, fa Patricia Immobilien s.r.o. z mého volebního okresu Rokycany) se jedná o následující:

- poplatník začal v prvním roce podnikání svou činnost v průběhu roku, přičemž vstupujíc do nové soustavy daní nezhodnotil skutečnost, že pro platbu záloh se musí vyjít z poměrné části podnikání předchozího roku násobené dvanácti měsíci.

- situace byla o to komplikovanější, že systém záloh na rok 1993 byl ještě v prvním pololetí 1993 dvakrát zásadně změněn, přičemž nové úplné znění v roce 1993 sbírkou zákonů neprošlo. To způsobilo naprostou dezorientaci zejména drobných živnostníků, kteří nemají žádný ekonomický aparát. Stav byl sice opatřením MF částečně zmírněn generálním prominutím penále, avšak jen na nepatrné období.

- v souvislosti s kontrolou daně z příjmů, ač nebyl v účetnictví či v termínech daně a její úhrady shledány odchylky od požadovaného stavu, je vysloveně módou FÚ vyměřovat penále za pozdě zaplacené či nezaplacené zálohy na daň na následující rok.

- penále vyměřuje zpravidla referent FÚ, podpis ředitele FÚ anebo jím zmocněné osoby je v podstatě formalitou.

- poplatníci žádají dle zákona o správě daní a poplatků o zmírnění tvrdosti zákona, přičemž se jedná o částky pod Kč 300.000,-. Tato částka je uvedena záměrně, protože podle vyhlášky 229/1993 Sb. je ministerstvem zmocněn územní finanční orgán k projednání takové žádosti, to jest tedy stejný referent, který penále již jednou vyměřil a který samozřejmě takovouto žádost neguje i když se jedná o případy, které nemusí být z titulu této vyhlášky zamítnuty. Z tohoto pohledu se jeví hříšník s penálem vyšším než Kč 300.000,- ve výhodnějším postavení, protože jeho důvody bude posuzovat někdo jiný než ten, který rozhodoval v první instanci.

Ze všech uvedených důvodů se na Vás, vážený pane místopředsedo, obracím s touto interpelací a žádám o pokud možné okamžitý zásah, který by tuto problematiku vyřešil ve prospěch dotčených poplatníků. Jsem přesvědčen o tom, že i stávající právní úprava takový zásah umožňuje. Nevidím žádný důvod proto, aby drobni a střední podnikatelé a živnostníci byli tímto způsobem persekuováni.

 Ing. Miroslav Raška
 poslanec Poslanecké sněmovny
 Parlamentu ČR




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP