Parlament České republiky

Poslanecká sněmovna

1994

I. volební období

1031 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Pavla Seifera

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci způsobu zajišťování operativních zásahů v případě ekologických havárií většího rozsahu

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance Pavla Seifera dopisem ze dne 14. července 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslance Pavla Seifera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 29. července 1994

v. z. Pavel Tollner v. r.

Příloha


 V Praze dne 14. 7. 1994
 Č.j. 27768/94 KPV


Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci, v níž mě žádáte o informace jakým způsobem vláda zajišťuje operativní zásahy v případě vzniku ekologických havárií většího rozsahu, Vám sděluji:

Problematikou, o níž se zmiňujete, se váda ČR zabývala již několikrát. Usnesením č. 41 ze dne 13. 2. 1991 zřídila předchozí vláda Vládní komisi pro radiační havárie a jejím předsedou jmenovala ministra životního prostředí. Členy komise byli jmenováni zástupci dalších zainteresovaných resortů a organizací.

Následujícím přijatým usnesením č. 187 ze dne 18. 3. 1992 uložila vláda Ministerstvu životního prostředí ČR, aby vytvořilo podmínky pro postupnou přeměnu této komise, zabývající se pouze řešením radiačních havárií, na Havarijní komisi vlády ČR s působností v oblasti koordinace opatření při vzniku všech druhů havárií, nehod a živelných pohrom. Zároveň vláda, uložila ministrovi životního prostředí připravit návrh zákona o prevenci a likvidaci havárií.

Komise, v souladu se svým statutem schváleným vládou dne 8. 9.1993, je poradním a pracovním orgánem vlády, koordinujícím příslušná opatření při vzniku havárií.

Usnesením č. 246 ze dne 19. 5. 1993 vláda schválila zásady Integrovaného záchranného systému a uložila zapracovat je do návrhu zákona o prevenci a likvidaci havárií.

Zpracované zásady tohoto zákona nebyly v loňském roce Legislativní radou vlády akceptovány z důvodů obecnosti a duplicity některých ustanovení s platnou právní úpravou. Práce na návrhu zásad proto dále pokračují ve snaze sjednotit názory na konečnou podobu této připravované právní normy.

Pokud jde o zajišťování operativních zásahů při vzniku ekologických havárií, má rozhodující postavení požární ochrana, zdravotní záchranná služba a policie a teprve v dalším sledu nastupují ostatní složky, zabezpečující funkci Integrovaného záchranného systému, tj. civilní ochrana, popřípadě armáda a další.

Těžiště opatření na úseku prevence a likvidace havárií a odstraňování jejich následků spočívá na úrovni okresu. Proto vláda doporučila v uvedeném usnesení č. 187 z roku 1992 přednostům okresních úřadů ustavit okresní havarijní komise ke koordinační činnosti na tomto úseku.

Vláda a zejména Ministerstvo životního prostředí zaměřují svoji aktivitu především na otázky prevence havárií, které by mohly svými důsledky globálně poškodit jednotlivé složky životního prostředí. Orientuje do této oblasti i činnost České inspekce životního prostředí.

S pozdravem

Václav Klaus

Vážený pan

Mgr. Pavel Seifer

poslanec Parlamentu ČR

Chaplinovo nám. 653, 152 00 Praha 5


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP