Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1092 B

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jiřího Bílého

na ministra zahraničních věcí Josefa Zieleniece

ve věcí přijetí představitelů Spolku české menšiny na Slovensku prezidentem České republiky Václavem Havlem

Ministr zahraničních věci Josef Zieleniec zaslal odpověď na interpelaci poslance Jiřího Bílého dopisem ze dne 4. srpna 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra zahraničních věcí Josefa Zieleniece na interpelaci poslance Jiřího Bílého. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 9. srpna 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ

ČESKÉ REPUBLIKY

 
V Praze dne 4.srpna 1994
 
č.j.: 276.896/94-OKNS

Vážený pane poslanče,

jako odpověď na Vaši interpelaci, se kterou jste s e na mne obrátil dne 8. července 1994, Vám sděluji následující:

Jak jistě víte, Ústava České republiky i Listina základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku, jsou koncipovány na zásadách občanské společnosti a nikoliv na principu národnostním, jak to bylo za dřívějšího totalitního režimu. Proto nelze souhlasit s Vaším obviněním, že "nadutost totalitního centra se změnila do podoby nadutosti české státní reprezentace", která se podle "Vás" snaží rozbít duchovní jednotu českoslovanských národů".

K základním úkolům zahraniční politiky patří hájení zájmů všech občanů České republiky v zahraničí, a to nezávisle na jejich národnosti. Naše zahraniční služba, tento úkol důsledně plní. Rovněž tak poskytuje pomoc i našim krajanům ve světě, hlásicím se ke své původní vlasti, národní kultuře a tradicím.

Vážený pan

Jiří Bílý

Parlament ČR

Praha

Na vysvětlenou nechť poslouží i konstatování vlády ČR (v souvislosti se schválením Zásad politiky vlády k příslušníkům národnostních menšin v České republice), že přihlášení se části našich obyvatel k moravské a slezské národnosti při posledním sčítání lidu v roce 1991 souvisí zjevně se společenskopolitickou transformací společnosti. Tato skutečnost se objevuje jako průvodní jev hledání vlastní identity obyvatel některých regionů ČR. Dosavadní vývoj ukazuje, že národnostní problém části obyvatel Moravy a Slezska je spíše problémem politickým (respektive zpolitizovaným), nežli problémem odpovídající právní ochrany příslušníka jiného národa než českého.

V tomto kontextu odpovídám, vážený pane poslanče, i na Vaše dvě otázky:

Odbor krajanských a nevládních styků Ministerstva zahraničních věcí ČR obstarává informace o krajanech a krajanských spolcích v zahraničí. Prostřednictvím velvyslanectví v zemích jejich působnosti navazuje s nimi styky. Tak tomu je i v případě našich krajanů na Slovensku.

Zmíněný odbor udržuje kontakty a spolupracuje s Klubem občanů ČR na Slovensku i s Českým spolkem na Slovensku. Jeho dřívější název "Spolek Čechů na Slovensku" byl na letošní jarní valné hromadě delegátů (zastupujících všech sedm regionálních organizací spolku) pozměněn právě proto, aby nový název mohl lépe vystihnout možnosti členství také pro Moravany a Slezany. Obě tato krajanská občanská sdružení předkládají velvyslanectví, ministerstvu zahraničních věcí a dalším orgánům ČR různé požadavky a návrhy na řešení postavení. a problémů našich krajanů na Slovensku. Týkají se zejména ze: dvojího státního občanství, účasti ve druhé vlně kupónové privatizace, zdravotního a důchodového pojištění, studia na školách v ČR za domácích podmínek, pokrytí slovenského území rozhlasovým a televizním signálem z ČR, zřízení poboček kulturního centra ČR ve městech s vyšší koncentrací krajanů atd.

Vedle petice ze dne 29.9.1994 zaslané poslancům PSP ČR a dopisu prezidentovi republiky ze dne 18. 10. 1993 k nejzávažnějším patří devítibodová petice přijatá na ustavujícím shromáždění košické pobočky Spolku Čechů na Slovensku dne 4. prosince 1993 adresované oběma prezidentům, premiérům a předsedům parlamentů. Jedná se o nejucelenější požadavky, jimiž se účastníci shromáždění přidali k aktivitám, které k prezidentovi republiky, vládě a Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR už směřovaly od občanů ČR s pobytem ve Slovenské republice. I tuto petici (za vládu ČR) vyřizovalo ministerstvo zahraničních věcí.

Co se týče pravděpodobného popudu Vaší interpelace, dovoluji si Vás upozornit, že obě krajanské organizace dopisem požádaly o přijetí svých zástupců u prezidenta republiky pana V. Havla. (Zástupci obou krajanských organizací na Slovensku nebyli přijati prezidentem V. Havlem, ale ředitelem, odboru vnitřní politiky dr. I. Medkem.) Podle mého zjištění Spolek Moravanů na Slovensku nic takového nepodnikl. O založení této společensko-kulturní zájmové organizace se ministerstvo zahraničních věcí dovědělo pouze z kusé tiskové zprávy ČTK. Na rozdíl od zmíněných dvou krajanských sdružení tento spolek dodnes nedal o sobě vědět našemu velvyslanectví v Bratislavě, ani nekontaktoval ministerstvo zahraničních věcí ČR.

S pozdravem

 
Josef Zieleniec





Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP