Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1099 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslanců Alfreda Frommera, Pavla Hirše, Evy Matouškové, Pavla Kuličky a Vítězslava Valacha

na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického ve věci privatizace pivovaru v Nové Pace

Ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiří Skalický zastal odpověď na interpelaci poslanců Alfreda Frommera, Pavla Hirše, Evy Matouškové, Pavla Kuličky a Vítězslava Valacha dopisem ze dne 22. srpna 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického na interpelaci poslanců Alfreda Frommera, Pavla Hirše, Evy Matouškové, Pavla Kuličky a Vítězslava Valacha. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 30. srpna 1994

Milan Uhde v.r.

Příloha


MINISTR

PRO SPRÁVU NÁRODNÍHO MAJETKU

A JEHO PRIVATIZACI ČESKÉ REPUBLIKY

 
V Praze dne 22. srpna 1994
lng. Jiří Skalický.
Č.j. 20241/94
 
2380/91-SM

Vážená paní poslankyně, páni poslanci,

k předložené interpelaci ve věci privatizace Pivovaru Nová Paka, kterou jsem obdržel přípisem předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ze dne 22. července 1994, mi dovolte v úvodu ozřejmit průběh privatizace tohoto subjektu.

Pivovar Nová Paka byl do seznamu subjektů určených k privatizaci zařazen jako součást tehdejšího státního podniku Pivovary Hradec Králové. Na privatizaci tohoto státního podniku bylo v řádném termínu předloženo sedmdesát pět privatizačních projektů. Vzhledem k takto velkému zájmu podnikatelské veřejnosti o privatizaci závodů tohoto subjektu doporučila již v listopadu 1991 meziresortní komise Ministerstva zemědělství jako vhodnou metodu privatizace veřejnou soutěž. Privatizační projekt předložený na privatizaci závodu v Nové Pace, který byl schvalovací komisí Ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR vybrán k realizaci, navrhoval právě tuto objektivní metodu privatizace. Komise při svém výběru přihlédla zejména k možnosti účasti všech zájemců o daný závod v jednokriteriální veřejné soutěži.

Z této skutečnosti vyplývá i odpověď na část Vašich otázek naše ministerstvo neupřednostnilo projekt žádného konkrétního zájemce, o nabyvateli bylo rozhodnuto ve veřejné soutěži.

Zbylá část Vašich otázek souvisí se vztahem privatizačního procesu k obcím a jejich majetku.

Domnívám se, že v případě takových podnikatelských aktivit jako je pivovarnictví je obecným zájmem především prosperita podniku a kvalita jeho výrobků. Od toho se odvíjí zaměstnanost v obci, výnosy z daní a poplatků ovlivňující životní úroveň jak celé společnosti, tak dané obce. S pojmem obecného zájmu v daném případě rozhodně nelze ztotožnit pojem obecního vlastnictví.

To neznamená, že s obcemi nekonzultujeme mnohá rozhodnutí (zvláště prostřednictvím okresních komisí pro privatizaci), a že obcím v rámci privatizačního procesu nepředáváme žádný majetek.

Pro ilustraci uvádím, že od počátku privatizace do pololetí roku 1994 byl obcím předán na základě rozhodnutí Ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci majetek, resp. podíly akcii, za zhruba 80 mld Kč.

Věřím, vážená paní poslankyně a páni poslanci, že se mi podařilo uspokojivě odpovědět na Vaše otázky a vyvrátit tak některé vyjádřené pochybnosti stran'privatizace pivovaru v Nové Pace.

S pozdravem

 
Jiří Skalický

Skupina poslanců Klubu LSNS

Alfred Frommer, Pavel Hirš,

Eva Matoušková, Pavel Kulička

a Vítězslav Valach

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP