Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1118 B

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jozefa Wagnera

na místopředsedu vlády a ministra financí Ivana Kočárníka, ministra školství, mládeže a tělovýchovy Ivana Pilipa a ministra kultury Pavla Tigrida

ve věci loterií

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ivan Pilip zaslal odpověď na interpelaci poslance Jozefa Wagnera dopisem ze dne 26. září 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra školství, mládeže a tělovýchovy Ivana Pilipa na interpelaci poslance Jozefa Wagnera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 27. září 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

Ministr školství,

mládeže a tělovýchovy České republiky
 k 2960/94

 V Praze dne 26. září 1994
 Č. j. SM 1744/94-50
 Příloha


Vážený pane předsedo,

v příloze Vám zasílám kopii odpovědi na interpelaci pana poslance Wagnera ve věci loterií ze dne 17. 8. 1994 s přílohami.

S pozdravem

 Ivan Pilip

Vážený pan

Milan Uhde

předseda Poslanecké sněmovny

Parlament České republiky

Praha

I. Vznik, vývoj a transformace a. s. Sazka

Sazka vznikla na základě usnesení vlády č. 189, z l 1956. Zřídil ji předseda Státního výboru pro tělesnou vor a sport dne 3. 8. 1956.

Posláním podniku bylo organizovat a provádět sázky. Čistý výtěžek z této činnosti byl určen na podporu tělesné výchovy a sportu.

V roce 1957 vznikl Československý svaz tělesné výchovy. Sazka je převedena do majetku této společenské organizace. Poslání podniku bylo stejné.

Usnesením mimořádného sjezdu ČSTV dne 25. 3. 1990 převzaly majetek a práva ČSTV nástupnické organizace, které zřídily o jako své hospodářské zařízení. Byly to tyto organizace.

- Československá konfederace sportovních a tělovýchovných svaz

- Český svaz tělesné výchovy

- Slovenské sdružení tělesné kultury.

V prosinci 1990 bylo za účasti zástupců občanských sdružení činných v tělesné výchově a sportu, úřadu předsednictví v vlády a ministerstva školství a mládeže rozhodnuto, že Československá obec sokolská nahradila jako zřizovatel Československou konfederaci sportovních a tělovýchovných svazů.

Ministerstvo financí. ČR vydal.o 29. 12. 1990 Sazce nové povolení k provozování číselných loterií a sázkových hrou 1997. Podmínkou je povinnost Sazky odvést minimální 90 % čistých výtěžku na veřejně prospěšné účely v oblasti tělesné východy a sportu.

V důsledku rozpadu Československa došlo k transformaci Sazky na dvě akciové společnosti:

1.. Sazka, a.s. se Sídlem v Praze

2. Sportka, a. se sídlem v Bratislavě

Zřizovatelé Sazky, a. s. jsou: Český svaz tělesné výchovy
 Československá obec sokolská v ČR

Zakladatelská smlouva byla podepsána dne 27. 11. 1992, registrována 15.12. 1993 Obvodním soudem pro Prahu 1. Předmětem podnikání je provozováni loterií a jiných obdobných her.

Transformace Sazky a akciovou společnost jejímiž akcionáři mohou být pouze občanskými činná v tělesné výchově a sportu, proběhlá za přímého dohledu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Český svaz tělesné výchovy a Československé obce sokolské v České republice a Česká republika zastoupená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy uzavřely 26. 11. 1992 dohodu o podmínkách transformace podniku Sazka na akciovou společnost.

Jednalo se o tyto podmínky:

1. Rozšířit akcionáře Sazky o tato občanská sdružení:

- Asociace sportu pro všechny

- Československý orel v ČR

- Sdružení technických sportů a činnosti

- Český autoklub

- Český střelecký svaz

- Asociace tělovýchovných jednota sportovních klubů

Na tyto akcionáře převedl.o ČSTV a ČOS bezúplatně akciové podíly.

2. Při rozhodování o rozdělení. výtěžku ze sázkových her a loterií pořádaných Sazkou, akcionáři musí respektovat rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které bude doporučeno dohodou členů Rady tělovýchovy a sportu jako poradního orgánu ministerstva. Pokud nedojde v Radě k dohodě, je oprávněn rozhodnout ministr sám.

3. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy navrhuje akcionářům jednoho člena představenstva a jednoho člena dozorčí rady společnosti Sazka. Akcionáři jsou povinni tento návrh akceptovat.

Těmto podmínkám odpovídala zakladatelská smlouva uzavřená dne 27. 11. 1992 a stanovy společnosti.

Je tedy zřejmé, že Sazka a.s. je způsobem transformace spíše veřejně-právní institucí, která produkuje čistý výtěžek na veřejně prospěšnou činnost v oblasti sportu za přímého dohledu státu, než soukromou společností v pravém slova smyslu.

Přílohy:

1. Přehled základních dokumentů společnosti Sazka, a.s.

2. Dohodou mezi ČSTV, ČOS a MŠMT

3. Povolení provozování číselných loterií a sázkových her ve smyslu zákona č. 202/1990 Sb. akciové společnosti Sazka od 1.1.1993

Přehled zakládacích dokumentů společnosti SAZKA, a.s.

1. Usnesení vlády Republiky Československé o zřízení samostatného podniku pro organizování sazkové činnosti spadajícím pod Státní výbor pro tělovýchovu a sport.

Doloženo: Usnesením vlády č.].0641/1956 ze dne 18.července 1956

2. Usnesení vlády Republiky Československé o vzniku ČSTV a převedení SAZKY jako účelového zařízení do majetku tuto společnosti.

Doloženo: Usnesením vlády č.21 ze dne 4.ledna 1957

3. Zřizovací listina ČSTV o zřízení samostatného podniku pro organizování sportovních sázek, SAZKY dle zákona č.j. 109/1964 Sb.

Doloženo: Zřizovací listinou ČSTV č.j.E 1258/1965

4. Jednání Úřadu předsednictva vády o právní formě podniku SAZKA, v jehož rozhodnutí bylo dohodnuty základní principy zakladatelské smlouvy SAZKY.

Doloženo: Záznamem jednání úřadu předsednictva vlády ČSFR č.j. 974 190-20 ze dne 20.listopadu 1990

5. Jednání Úřadu předsednictva vlády ČSFR o schválení zakladatelské smlouvy podniku SAZKA.

Doloženo: Záznamem jednání úřadu předsednictva vlády ČSFR ze dne 18.prosince 1990

6. Zakladatelská smlouva ze dne 18. prosince 1990.

Doloženo.

7. Zápis z mimořádné hromady Rady pro TVS o znění zakladatelské listiny SAZKY jako akciové společnosti.

Doloženo: Zápisem z mimořádné Rady pro TVS konané DNe 23.listopadu 1992

8. Rozhodnut zakladatelů podniku SAZKA (schválených dle bodu 5)o převodu SAZKY na dvě akciové společnosti (v důsledku rozpadu Československa), tak jak ukládal Obchodní zákoník.

Doloženo: Rozhodnutím zakladatelů ze dne a.prosince 1992

9. Zakladatelská smlouva společnosti SAZKA,a.s. připravená v souladu s Rozhodnutím zakladatelů podniku SAZKA dle bodu 7.

Doloženo:Zakladatelskou smlouvou ze dne 27.listopadu 1992

10. Notářský zápis o založení akciové společnosti SAZKA,a.s.

Doloženo.

11. Usnesení obvodního soudu pro Prahu 1 o zápisu obchodní společnosti SAZKA,a.s. do obchodního rejstříku.

Doloženo.

 Příloha 2

Český svaz tělesné výchovy

zast. Ing. Vladimírem Srbem, předsedou

(dále jen ČeSTV)

a

Československá obec sokolská v ČR

zast. JUDr. Jiřím Jánošem, starostou

(dále jen ČOS)

a

Česká republika

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

(dále jen MŠMT)

uzavírají tuto

DOHODU

I. Předmět dohody

Předmětem této dohody jsou podmínky, za kterých bude ve smyslu ust. § 766 Obchodního zákoníku transformováno účelové zařízení Sazka, podnik pro organizování sázek (dále jen zařízení).

II. Podmínky transformace

1. Zařízení bude transformováno do dvou obchodních společností ustavených v souladu s Obchodním zákoníkem, a to v ČR na Sazka, a. s. a v SR na Športka, a. s. Konkrétní rozdělení majetku, majetkových práv i závazků mezi nástupnické subjekty v ČR a SR bude předmětem rozhodnutí stávajících zakladatelů zařízení o jeho zrušení bez likvidace a není předmětem této dohody.

2. Sazka, a. s. vznikne na základě zakladatelské smlouvy uzavřené mezi ČeSTV a ČOS. Základní jmění této společnosti bude rozděleno na akcie na jméno, které budou rozděleny v poměru 75% ČeSTV a 25% ČOS. Akcie nebudou převoditelné na právnické či fyzické osoby mimo oblast tělovýchovy a sportu vyjma státu.

III. Práva a povinnosti stran

ČeSTV a ČOS se zavazují

1. jako zakladatelé transformovaného zařízení a zároveň i zakladatelé nástupnického subjektu v ČR předložit tuto dohodu Ministerstvu financí ČR jako součást podkladů žádosti o povolení loterie a obdobných her ve smyslu příslušných ustanovení zákona č. 202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných hrách

2. v žádosti výslovně uvést, že se zavazují pod sankcí odnětí tohoto povolení dodržovat podmínky v této dohodě obsažené

převést bezúplatně akciové podíly v celkové výši 49,000.000,- Kčs slovy: čtyřicetdevětmiliónů korun základního jmění společnosti v poměru

ČeSTV 28,000.000,- Kčs slovy: dvacetosmmiliónů korun
ČOS 21,000.000,- Kčs slovy: dvacetjedenmilión korun

na následující občanská sdružení:

Asociace sportu pro všechny

Československý orel v ČR

Sdružení technických sportů a činnosti

Český autoklub

Český střelecký svaz

Český olympijský výbor (pod podmínkou, že ke dni převodu bude ustaven, resp. registrován)

Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů ČR,

to vše nejpozději do 28. února 1993, nedojde-li k dohodě mezi zakladateli a shora jmenovanými subjekty o výši jejich podílů, rozhodnou v této věci zakladatelé ve stejném termínu usnesením valné hromady schváleným kvalifikovanou většinou. Podmínkou splnění toto podmínky je ochota občanských sdružení akciové podíly přijmout.

3. při rozhodování o rozdělení 90% výtěžku, který musí být podle příslušných obecně závazných právních předpisů použit pro veřejně prospěšný účel, respektovat takové rozhodnutí MŠMT ČR, které jednak nebude odporovat povolení příslušného orgánu státní správy vydanému v souladu s předpisy danou problematiku upravujícími, jednak bude doporučeno dohodou řádných členů Rady tělovýchovy a sportu jako poradního orgánu ministra MŠMT ČR (nedojde-li k takové dohodě, je oprávněn rozhodnout ministr sám) a jehož obsahem bude rozdělení celé částky mezi občanská sdružení činná v tělovýchově a sportu, resp. na jiné účely v oblasti dobrovolné tělesné výchovy a sportu.

4. ve stanovách SAZKA a. s. zakotvit skutečnost, že

A/ MŠMT ČR je oprávněno navrhnout jednoho člena představenstva společnosti a jednoho člena dozorčí rady a akciová společnost je povinna tento návrh akceptovat a navržené osoby zvolit, pokud tomu nebudou bránit vážné důvody ohrožující řádný chod společnosti

B/ budoucí akcionáři uvedení v ust. III/2 této dohody jsou oprávněni navrhnout dva členy představenstva společnosti a jednoho člena dozorčí rady za stejných podmínek jako v bodě A/.

IV. Závěrečná ustanovení

1. Dohoda vstupuje v platnost dnem podpisu všech stran.

2. Dohoda je vypracována ve čtyřech vyhotoveních, z nichž každá strana obdrží po jednom a jedno bude přiloženo k žádosti o povolení provozování loterií a jiných podobných her.

V Praze dne 26. 11. 1992

ČeSTV ČOS MŠMT ČR

 Příloha 3

MINISTERSTVO FINANCÍ
V Praze 31. prosince 1992
České republiky
Letenská 15, Praha 1, Telefon 5141111
 FAX 5142788

č. j. 042/67 323/1992

Věc: Povolení provozování číselných loterií a sázkových her ve smyslu zákona č. 202/1990 Sb. akciové společnosti SAZKA od 1. 1. 1993

Referent: Ing. Javůrek, 1. 3275

Příloha

SAZKA a. s.

Nekázanka č. 5

Praha 1 - Nové Město

Ministerstvo financí České republiky projednalo Vaši žádost ve věci udělení povolení k provozování číselných loterií podle § 2 písmeno c) a sázkových her podle § 2 písmeno f) zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, a

povoluje

a. s. SAZKA provozování číselných loterií, u nichž není předem určen ani počet účastníků, ani výše herní jistiny, kterou se rozumí násobek počtu vydaných losů a prodejní ceny za jeden los. Výhra se vypočítává podle počtu výherců a úhrnné výše vkladů (sázek) předem stanoveným podílem, popřípadě se stanoví násobkem vkladu (sázky) podle toho, jak z omezeného počtu čísel tažených při slosování uhodl účastník podle herního plánu určený počet tažených čísel a provozování sázkových her, při nichž je výhra podmíněna uhodnutím sportovních výsledků nebo pořadí ve sportovních soutěžích, závodech, dostizích. Výše výhry je závislá na poměru počtu výherců k celkové výši vkladů (sázek) a předem stanovenému podílu výher.

Provozování číselných loterií a sázkových her podle tohoto povolení a. s. SAZKA se uplatní pro loterie a sázkové hry od 1. 1. 1993. Povolení se vydává v rozsahu a za podmínek níže uvedených:

1. Povolují se tyto typy číselných loterií a sázkových her:

a) Sazka - sázková hra, ve které sázející tipují výsledky 13 sportovních utkání zařazených do pořadu sázkového týdne. Podnik může do pořadu sázkového týdne zařadit i tipování dílčích výsledků utkání, jako např. první poločas či jinou část sportovního utkání. Sázející mohou zároveň tipovat konkrétní výsledky prvních čtyř utkání zařazených do pořadu sázkového týdne. Tato hra se nazývá skóre.

b) Sázka na výsledek - tipování konkrétního číselného výsledku sportovního utkání, případně dílčího výsledku utkání.

c) Sportka - číselná loterie, ve které sázející tipují šest čísel ze čtyřiceti devíti, pořádá se zpravidla jednou týdně.

d) Sázka 5 ze 40 - číselná loterie, ve které sázející tipují pět čísel ze čtyřiceti, pořádá se zpravidla ve čtrnáctidenních obdobích.

e) Mates - číselná loterie, ve které sázející tipují pět čísel ze třiceti pěti, pořádá se zpravidla ve čtrnáctidenních obdobích. Podnik SAZKA zajišťuje úplnou sázkovou službu provozovateli Matesa, ministerstvu kultury České republiky, na základě smlouvy.

f) Šance - uzavírání sázky na koncové šestičíslí výrobního čísla sázenky.

Mimo tyto číselné loterie a sázkové hry může a. s. SAZKA pořádat ještě jiné loterie a sázkové hry na základě zvláštního povolení ministerstva financí České republiky.

2. Akciová společnost SAZKA může provozovat číselné loterie a sázkové hry na území České republiky. Po schválení ministerstvem financí Slovenské republiky může a. s. SAZKA zajišťovat provozování povolených číselných loterií i na území Slovenské republiky s tím, že bude vedeno oddělené účetnictví za obě republiky.

3. Povolení se uděluje za předpokladu, že alespoň 90% čistého výtěžku a. s. SAZKA z číselných loterií a sázkových her, případně dalších loterií a jiných podobných her ve smyslu zákona č. 202/1990 Sb., bude použito na veřejně prospěšné účely v oblasti sportu a tělesné výchovy. Konkrétní výši finančních prostředků na určený veřejně prospěšný účel předloží a. s. SAZKA ministerstvu financí České republiky a orgánu pověřenému státním dozorem za každý kalendářní rok jako součást vyúčtování..

4. Roční čistý výtěžek společnosti SAZKA z číselných loterií a sázkových her podle bodu 1. písm. a) až f) případně dalších loterií a sázkových her se alespoň z 90% převádí na depozitní účet ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Čistý výtěžek a. s. SAZKA z číselných loterií a sázkových her případně dalších loterií a sázkových her určený pro veřejně prospěšné účely bude rozdělen na základě rozhodnutí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, které bude doporučeno dohodou řádných členů Rady tělovýchovy a sportu jako poradního orgánu ministra školství, mládeže a tělovýchovy a jehož obsahem bude rozdělení celého čistého výtěžku určeného na veřejně prospěšné účely mezi občanská sdružení činná v tělovýchově a sportu, resp. na jiné účely v oblasti dobrovolné tělesné výchovy a sportu. Zároveň bude vytvořena rezerva pro financování potřeb olympijského cyklu a reprezentace z podílu určeného ve prospěch sdružení občanů v tělovýchově a sportu v České republice. V případě, že nedojde k takové dohodě, je oprávněn rozhodnout ministr školství, mládeže a tělovýchovy. Ministerstvo financí České republiky schvaluje konkrétní užití čistého výtěžku na veřejně prospěšné účely v oblasti sportu a dobrovolné tělovýchovy.

5. Ministerstvo financí České republiky bere na vědomí přeloženou Zakladatelskou smlouvu a Stanovy akciové společnosti SAZKA. A. s. SAZKA předloží ministerstvu financí České republiky a orgánu pověřenému státním dozorem do 15 dnů po obdržení tohoto povolení seznam osob jmenovaných do loterijní komise, který bude obsahovat celé jméno, bydliště, rodné číslo a kdo zastupuje. Každou změnu je třeba oznámit orgánu státního dozoru do 3 dnů ode dne, kdy nastala. Tyto osoby musí být osoby bezúhonné a odborně připravené jednat s ministerstvem financí České republiky a orgánem státního dozoru. Tato komise i vedení společnosti SAZKA musí dbát pokynů pracovníků orgánu státního dozoru a předem tyto pracovníky seznamovat se všemi závažnějšími opatřeními.

6. Provozování číselných loterií a sázkových her se zabezpečuje příjmem sázek,prodejem losů, ve smluvně zavázaných sběrnách pošt, občanských sdružení činných v tělovýchově a sportu, v dalších smluvně zavázaných sběrnách právnických a fyzických osob a ve sběrnách zřízených a. s. SAZKA. Sběrny jako odměnu obdrží nejvýše 10% z úhrnu přijatých sázkových vkladů. Seznam sběren bude předložen orgánu státního dozoru a ministerstvu financí České republiky do 31. 1. 1993. Ministerstvo financí České republiky bere na vědomí návrh smlouvy o nájmu on - line terminálů.

7. Schvaluje se předložený herní plán s tím, že bude jednou předložen orgánu státního dozoru a bude vyvěšen ve sběrnách pro potřeby sázejících. Herní plán nabývá účinnosti od 1. 1. 1993.

8. Schvalují se předložené vzory tiketů na číselné loterie Sportka, Sázka 5 ze 40, Mates a sázkové hry Sazka, Sázka na výsledek.

9. Schvaluje se předložený návštěvní řád a provozní předpisy pro činnost a. s. SAZKA a sběren sázenek.

10. Zakladatelé a.s . SAZKA se zavazují bezúplatně převést nejpozději do 28. 2. 1993 akciové podíly ve výši 49 mil. Kčs v poměru ČeSTV 28 mil. Kčs a ČOS 21 mil. Kčs na následující občanská sdružení pokud budou ochotna akciové podíly přijmout - Asociace sportu pro všechny, Československý orel v ČR, Sdružení technických sportů a činností, Český autoklub, Český střelecký svaz, Český olympijský výbor, Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů v ČR. Tito akcionáři jsou oprávněni navrhnout dva členy představenstva a jednoho člena dozorčí rady akciové společnosti SAZKA. Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky je oprávněno navrhnout jednoho člena představenstva a jednoho člena dozorčí rady v akciové společnosti SAZKA a.s . SAZKA je povinna tento návrh akceptovat a navržené osoby zvolit, pokud tomu nebudou bránit vážné důvody ohrožující řádný chod společnosti.

11. Společnost SAZKA umožní pracovníkům orgánu pověřeného státním dozorem podrobné seznámení s problematikou provozu.

12. Veškeré hospodářské operace uskutečňované v souvislosti s provozováním číselných loterií a sázkových her musí být vedeny odděleně od případných ostatních hospodářských operací a. s. SAZKA.

13. Slosování číselných loterií (bod 1 písm. c) až f) musí být veřejné a provedeno za účasti notáře a orgánu státního dozoru.

14. Do 60 dnů po uplynutí každého kalendářního roku předloží podnik vyúčtování provozování číselných loterií a sázkových her a použití částky na veřejně prospěšné účely. Předběžné vyúčtování předloží podnik vždy do konce měsíce po uplynutí čtvrtletí za předchozí dobu orgánu státního dozoru. Čisté výtěžky získané z provozování číselných loterií a sázkových her, resp. dalších loterií a jiných podobných her, budou zálohově jednou měsíčně odváděny ve smyslu bodu 4 tohoto rozhodnutí na veřejně prospěšné účely.

15. Ministerstvo financí České republiky pověřuje státním dozorem nad provozováním a vyúčtováním číselných loterií a sázkových her Finanční ředitelství pro hl. m. Prahu.

16. Správní poplatek z provozování číselných loterií a sázkových her bude vyměřen po skončení každého roku na základě podaného vyúčtování podle předpisů upravujících správní poplatky. Otázka prominutí správního poplatku bude řešena samostatně po doplnění o příslušný ekonomický rozbor a podrobné zdůvodnění.

17. Při nedodržení podmínek tohoto povolení nebo při porušení některého ustanovení zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, může být provozovateli uložena peněžitá pokuta až do výše 300 000 Kčs.

18. Ministerstvo financí České republiky ruší s účinností od 1. 1. 1993 rozhodnutí vydaná ministerstvem financí České republiky č. j. 153/29 421/1990 ze dne 29. 12. 1990 ve znění rozhodnutí č. j. 153/3 193//1991 z 1. 2. 1991, č. j. 153/28 533-1991 z 4. 10. 1991, č. j. 153/4 115/1992 z 14. 2. 1992, č. j. 153/38 988/1992 z 1. 6. 1992 a rozhodnutí č. j. 154/54 246/1992 z 25. 9. 1992, kterými se podniku SAZKA, podniku pro organizování sportovních sázek, povolovalo provozování číselných loterií a sázkových her ve smyslu zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách.

Povolení může být ministerstvem financí České republiky doplněno, upřesněno nebo změněno, bude-li to vyžadovat řádné provozování číselných loterií a sázkových her. Jestliže nastanou nebo dodatečně vyjdou najevo okolnosti, pro něž by nebylo možno uvedené číselné loterie a sázkové hry povolit, nebo by se dodatečně ukázalo, že údaje, na jejichž podkladě bylo povolení uděleno, jsou klamné, může být povolení zrušeno.

Proti tomuto rozhodnutí ministerstva financí České republiky nelze podat rozklad.

 ing. Miroslav Purkyně
 náměstek ministra



II. Rozdělení zisku a.s. Sazka, účelovost použití, kontrola

roční čistý výtěžek a.s. Sazka se z 90 % převádí na depozitní účet MŠMT ČR, které jej rozděluje na základě návrhu řádných členů Rady TVS, jako poradního orgánu ministerstva školství.

Finanční prostředky (90 % zisku) jsou rozdělovány na veřejně prospěšné účely mezi občanská sdružení činná v tělovýchově a sportu. (Tabulka č. 1 a č. 2)

Zároveň je vytvořena rezerva (11 %) určená na financování potřeb olympijského cyklu, sportovní a tělovýchovné reprezentace, kterou rozděluje Rada sportovní reprezentace ČR (složená ze zástupců občanských sdružení tvořících řádné členy Rady TVS) na základě "Klíče", který schválilo plénum této rady.

Uvedené mimorozpočtové prostředky jsou přidělovány občanským sdružením v tělovýchově a sportu podle kritérií

- velikost členské základny (80 prostředků)

- rozsah účetního majetku tělovýchovných zařízení (20 prostředků).

Žádost o dotaci může uplatnit u MŠMT ČR každé občanská sdružení. v tělovýchově, jehož členská základna přesahuje 500 členů a realizuje svoji činnost minimálně ve třech okresech ČR.

Z uvedených faktů je zřejmé, že zdroje ze Sazky jsou pro tělovýchovné hnutí nepostradatelné. Porovnání. s ostatními. centrálními. zdroji pro TVS, jsou to zdroje nejvýznamnější.

Někdy je kritizován vztah akcionářů Sazky a členů Rady TVS, protože se jedná o zástupce totožných občanských sdruženi v oblasti TVS. V praxi působí tento vztah pozitivně. Jak při tvorbě finančních zdrojů, tak při rozdělování těchto prostředků. Hospodářské výsledky Sazky jsou dobré a při rozdělováni prostředků se jednotliví členové Rady TVS chovají zodpovědně. Zatím Rada vždy dospěla k dohodě o způsobu rozdělení financí. Žádný podíl z čistého výtěžku nejde na podporu profesionálního sportu. MŠMT má k dispozici roční vyúčtování prostředků přidělených ze Sazky od jednotlivých občanských sdružení uvedených v tabulkách.

MŠMT a MF má významné možnosti kontroly činnosti a.s. i rozdělovacího procesu finančních prostředků do tělovýchovného hnutí. Konstatuji, že obě ministerstva v těchto oblastech spolupracují a MŠMT respektuje všechny směrnice MF k této problematice vydané.

Příloha:

Tabulka č. 1

Tabulka č. 2


 Tabulka č. 1

Rozdělení zisku a.s. Sazka (v tis. Kčs, Kč)

 19921993
   
Československý/Český svaz tělesné výchovy 507784409765
Česká obec sokolská 6222251643
Československá obec sokolská 45640
Československá konfederace tělovýchovných a sportovních svazů 393080
Asociace sportu pro všechny31052 26189
Sdružení technických sportů a činností ČR 76896497
Autoklub ČR 64085448
Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů 394313357
Československý olympijský výbor 24370
Český střelecký svaz 14791259
Čs. Orel 10002984
Asociace bojových a duchovních umění 300261
Čs. skateboard 280261
Svaz sálového fotbalu260 210
Český klub ringa 200157
Svaz dělnických tělovýchovných jednot 250157
Česká společnost tělovýchovného lékařství 1000
Čs. svaz field a box lakrosu 8557
Čs. svaz interkrosu 8557
Čs. snowboard. 5057
Malá liga baseballu50 0
Ochranný svaz autorů Integram 01259
Rezerva04730
   
Celkem669646524348

Poznámka:

1. V roce 1993 byla rezerva 4 730 tis. Kč rozdělena na základě dispozic Rady pro tělovýchovu a sport MŠMT ČR.

2. Na sportovní reprezentaci bylo uvolněno 52 380tis. Kč
Na TV reprezentaci5 359 tis. Kč
Poplatek Bohemia Iuris2 947 tis. Kč
Celkem 1993585 034tis. Kč


 Tabulka č. 2

Rozděleni nestátních prostředků v roce 1994 - schváleno Radou TVS

1. pololetí 1994
Rozdělovaná částka %105 000tis.
    
Český svaz tělesné výchovy 65,0460 780"
Česká obec sokolská 11,8811 102"
Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů 1,531 430"
Asociace sportu pro všechny6,62 6 186"
Orel0,63589 "
Sdružení technický sportu a činností 4,774 458"
Autoklub ČR 7,196 719"
Český střelecký svaz 1,101 028"
Unie tělovýchovných organizací policie ČR 0,42392"
Asociace víceúečelových základních organizaci. technických sportů ČR 0,0656"
Svaz sálového fotbalu0,19 178" 
Asociace radiového orientačního běhu 0,0219"
České hnutí speciálních olympiád 0,0984"
Hokejbal0,1093 "
Letecká amatérská asociace 0,0984"
Svaz dělnických tělovýchovných jednot 0,0437"
Asociace školních sportovních klubů ČR 0,20187"
Interkros0,0328 "

Rozdělovaná částka %11 550"
    
Sportovní reprezentace9,00 9 450"
Tělovýchovní reprezentace 1,001 050"
Rezerva1,001 050 "



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP