Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1185

INTERPELACE

poslance Jaroslava Nováka

na ministra vnitra Jana Rumla

ve věci událostí v Terezíně

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Jaroslava Nováka na ministra vnitra Jana Rumla. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 26. září 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

INTERPELACE

na ministra Jana Rumla ve věci

událostí v Terezíně.

Vážený pane ministře,

podle mých informací existují nejméně dva videozáznamy z akce republikánů v Terezíně, na nichž je zachycen celý průběh akce. Dle většiny sdělovacích prostředků se jednalo pouze o jednostranné narušení pořádku a výtržnosti se strany republikánů, nic nebylo zveřejněno o chování se druhé strany, to jest delegace vedené arciděkanem Sponerem.

Mám informace o tom, že kromě zástupců republikánů bylo přítomno ještě určité množství náhodných diváků. Republikáni nechtěli dovolit delegaci přístup ke kříži a docházelo pouze ke slovním potyčkám. Teprve po výkřiku para Sponera - Kde máte to vaše Československo - začali přítomní - a nejen Republikáni hlasitě volat, že ti, co přišli klást věnce, nemají na této půdě co dělat. Policie se v té době chovala zcela adekvátně, teprve v okamžiku, kdy německá delegace se snažila obejít Republikány a začala šlapat po hrobech, tak je policie odtud odváděla a ukázala jim cestu, kterou mezi tím klidným způsobem zabezpečila mezi Republikány. Nevím tedy, za co byla policie kritizována a proč byli někteří její příslušníci sankcionováni. Měla snad policie zasáhnout obušky - a proti komu?

Věnce nakonec byly položeny, na videozáznamu není vidět, že by je někdo rozkopával, k jejich odstranění došlo snad až později, a vůbec už nelze prokázat, že to byli Republikáni, protože tam přišla spousta dalších lidí.

Naskýtá se proto otázka, zda by bylo možno podle videozáznamu, který má policie od samého začátku k dispozici identifikovat osoby v německé delegaci. Například zjistit, zda tam byl vrah a gestapácký dozorce SS z Terezína Rojko nebo syn šéfa gestapa Böhma, jak se povídá mezi účastníky. Myslím, že by to nebylo obtížné, protože záběry na videu jsou velmi detailní.

Nebylo by bývalo lepší, kdyby naše státní orgány, případně ve spolupráci s německými, na základě videozáznamu provedly nejen identifikaci osob, které se údajně dopouštěly výtržnictví, ale též osob, které byly v německé delegaci? Nebylo by na místě informovat naši veřejnost o složení německé delegace, aby si mohla sama udělat objektivní úsudek o upřímnosti pokusu o "usmíření"? A konečně, kdo to vlastně šlapal po hrobech terezínských obětí?

Vážený pane ministře, děkuji Vám předem za odpověď.

 
MUDr. Jaroslav Novák
 
poslanec PS P ČR


V Praze dne 22. 9. 1994


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP