Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1199

INTERPELACE

poslance Jozefa Wagnera

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci privatizace kaolinových dolů Hlubany

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Jozefa Wagnera na předsedu vlády Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 4. října 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha


Vážený pane premiére,

na jaře byla pozastavena realizace privatizačního projektu č. 3251, podle kterého měla německá firma Villeroy and Boch získat za 31 mil. Kč 51% kaolinových dolů Hlubany. Vláda tento projekt schválila na základě informace, že se jedná o bezcenný a jinak neprivatizovatelný majetek. Po protestu českého Sdružení výrobců porcelánu byla realizace prodeje pozastavena a vláda měla celou záležitost opět prověřit.

Nyní však předseda FNM ČR. Češka podepsal smlouvu o prodeji většinového podílu na podniku Kaolin Hlubany firmě Villeroy and Boch za podmínek ještě podivnějších, než v původním projektu. Tehdy měla německá firma získat 51% akcií, 20% mělo připadnout českým výrobcům porcelánu, 25% bylo zařazeno do druhé vlny kupónové privatizace a zbytek připadl na restituční rezervu. Podle současné smlouvy však získává Villeroy and Boch 50,07% podílu za 37,74 mil. Kč a navýšením kapitálu stoupne její podíl na 66,6%. Českým výrobcům porcelánu nabídne FNM 20% akcií.

Zájmy českých výrobců porcelánu jsou údajně chráněny body 3.9. a 3.10. smlouvy, dle nichž mají jakožto minoritní akcionáři právo veta ve vymezených případech a z dolu Hlubany musí nový majitel dodávat českým odběratelům kaolin v množství, kvalitě a sortimentu minimálně na úrovni roku 1993. Skutečnost je však jiná:

Bodem 3.9.2 smlouvy se stanoví, že práva minoritního akcionáře "nemohou být uplatněna, pokud by se jejich využívání dostalo do rozporu s reálnou hospodářskou situací Společnosti", což může znamenat cokoli. Zárukou není ani rozhodování mezinárodního auditora ve sporech mezi firmou Villeroy and Boch a minoritními akcionáři.

Ustanovení o dodávkách pro české odběratele umožňuje zvyšovat cenu ročně o 5% a dále ještě míru inflace, což i při optimistických odhadech představuje 12-15% zvýšení ceny ročně. Během pěti let by se tak pro české výrobce mohla cena základní výrobní suroviny zvýšit o 60-75%.

Vzhledem k tornu všemu žádám o odpověď na otázky:

1 / Proč vláda nevyužila nabídky českého Sdružení výrobců porcelánu odkoupit důl Kaolin Hlubany, údajně dokonce za cenu vyšší než německý nabyvatel většinového podílu?

2/ Stojíte za rozhodnutím předsedy FNM, kterým prodal strategické zásoby hlavní suroviny českých porcelánek jejich hlavnímu konkurentovi?

3/ Pokládáte za správné prodat ložisko, schopné zásobovat několik století jeden z významných exportních oborů českého hospodářství, za cenu většího domu v Praze či Karlových Varech?

Jozef Wagner


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP