Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1212 A

ODPOVĚĎ NA NALÉHAVOU INTERPELACI

poslance Stanislava Grosse

na ministra vnitra Jana Rumla

ve věci kandidování příslušníků Policie České republiky v nadcházejících komunálních volbách

Ministr vnitra Jan Ruml zaslal odpověď na naléhavou interpelaci poslance Stanislava Grosse dopisem ze dne 7. října 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra vnitra Jana Rumla na naléhavou interpelaci poslance Stanislava Grosse. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 15. října 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

MINISTR VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY
 
Jan Ruml
 

 V Praze dne 7. října 1994
 čj. KM-277/94-PL
 Příloha: 1/2

Vážený pane předsedo,

v příloze tohoto dopisu Vám zasílám na vědomí moji odpověď na interpelaci poslance Stanislava GROSSE ve věci kandidování příslušníků Policie České republiky v nadcházejících volbách.

S pozdravem

 
Jan Ruml

Vážený pan

PhDr. Milan UHDE

předseda Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha

MINISTR VNITRA
 
Jan RUML
 

 V Praze dne 7. 10. 1994
 Čj.: KM-277/94-PL

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ze dne 29. září 1994 ve věci kandidování policistů v nadcházejících komunálních volbách sděluji, že tato otázka byla pro jednána na poradě policejního prezidenta s řediteli správ krajů dne 31. srpna 1994. Podnětem pro její pro jednání byly nejasnosti v posuzování případné kandidatury policistů z hlediska dodržování zásady apolitičnosti policie, a to za situace, kdy některým policistům byla kandidatura nabídnuta.

Na poradě bylo přijato stanovisko, že policistům nelze doporučit, aby přijímali nabídky kandidatury, a to ani na nezávislé kandidaturní listině. Zároveň však bylo připomenuto, že případná kandidatura policisty, pokud neporuší ustanovení § 152 odst. 1 zákona o služebním poměru příslušníků Policie ČR, nesmí zadat příčinu k jakýmkoliv sankcím vůči policistovi.

Při posuzování kandidatury policistů je třeba vycházet z volebního zákona, který kandidaturu policistů v komunálních volbách neomezuje a současně z § 152 odst. 1 zákona o služebním poměru příslušníků Policie ČR, který stanoví, že po dobu služebního poměru nesmí být policista členem politické strany nebo být činným v politickém hnutí ani vyvíjet v jejich prospěch jakoukoliv činnost, která nesouvisí s plněním jeho služebních úkolů. Porušení této povinnosti je důvodem pro propuštění policisty ze služebního poměru ve smyslu ustanovení § 107 odst. 1 zákona o služebním poměru příslušníků Policie ČR.

V případě, že by policista kandidoval jako nezávislý kandidát na kandidátní listině politické strany nebo politického hnutí, nelze ho ve výkonu jeho aktivního volebního práva omezovat. Nicméně takovouto kandidaturu nelze doporučovat a je třeba ji považovat, z hlediska apolitičnosti policisty, za nevhodnou, neboť již samotná kandidatura na kandidátní listině politické strany nebo politického hnutí může být vykládána jako činnost v jejich prospěch.

Kandidování policistů na samostatné kandidátní listině, nebo na listině sdružení nezávislých kandidátů já osobně vítám. Domnívám se, že případné zvolení policisty do obecního zastupitelstva by mohlo místně přispívat ke zvyšování prestiže Policie ČR.

S pozdravem

 
Jan Ruml

Vážený pan

Stanislav GROSS

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlament ČR

Praha



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP