Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1280 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jiřího Drápely

na ministra hospodářství Karla Dybu a ministra životního prostředí Františka Bendu

ve věci přípravy návrhu na otevření dobývacího prostoru na těžbu vápence a mramoru Březina v okrese Blansko

Ministr životního prostředí František Benda zaslal odpověď na interpelaci poslance Jiřího Drápely dopisem ze dne 11. listopadu 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra životního prostředí Františka Bendy na interpelaci poslance Jiřího Drápely. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 24. listopadu 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

Ing. František Benda, CSc.

ministr životního prostředí

České republiky

V Praze 11. 11. 1994

Čj: M/4106/94

Vážený pane poslanče,

na základě Vašeho podnětu jsem se seznámil s dopisem starosty obce Březina, pošta Křtiny, okres Blansko, ze dne 27. 6. 94, který je adresován společnosti s r. o. Lom Skalka a vyjadřuje, že obecní úřad nesouhlasí se zamýšlenou těžbou ložiska Březina a proto má v otázce stanovení dobývacího prostoru pro tuto těžbu zamítavé stanovisko. Dále jsem se seznámil s výpisem ze stanoviska občanské iniciativy ze dne 16. 10. 1994, které pochybuje o správnosti studie /blíže neoznačené/ o hodnocení vlivů těžby studie má o těžebním záměru příznivý názor.

K Vašemu podnětu je přiložena též kopie dopisu Ministerstva hospodářství ze dne 10. 3. 1994, adresovaná státnímu podniku Štěrkovna Ochoz, Ochoz u Brna /patrně právní předchůdce společnosti/. V dopise ministerstvo považuje za možné, aby vydalo předchozí souhlas podle § 24 č. zákona 44/1988 Sb. k podáni návrhu na stanoveni dobývacího prostoru. Podle tohoto ustanoveni Ministerstvo hospodářství k vydáni souhlasu žádnou součinnost našeho ministerstva nepotřebuje.

Pokud jde o samotné stanoveni dobývacího prostoru, řízení vede a rozhodnutí vydává místně příslušný obvodní báňský úřad s dotčenými orgány státní správy a v dohodě s orgány životního prostředí, orgánem územního plánováni a stavebním úřadem /§ 27 odst. 1 horního zákona/. Účastníkem řízení o stanoveni dobývacího prostoru je vždy obec, v jejímž územním obvodu se dobývací prostor nalézá, jakož i obce, jejichž územní obvody mohou být stanovením dobývacího prostoru přímo dotčeny /§ 28 odst. 2 horního zákona/.

Jak vidno, nemůže obvodní báňský úřad dobývací prostor stanoví bez souhlasu uvedených orgánů. Jestliže by tyto orgány souhlasily a OBÚ by rozhodl kladně proti názoru obce, má obec jako účastník řízení proti rozhodnuti právo odvoláni /§ 53 a násl. správního řádu č. zákona 71/1967 Sb./. V odvolacím řízení se správnost přístupu jednotlivých uvedených orgánů k řešeni záležitosti přezkouší.

Pro úplnost připomínáme, že ani stanovení dobývacího prostoru nezakládá ještě pro navrhovatele těžby právo zahájit otvírkové, přípravné a dobývací práce. K tomu je totiž třeba ještě povolení hornické činnosti od obvodního báňského úřadu, které opět je projednáno ve správním řízeni se všemi zárukami pro práva a právem chráněné zájmy občanů.

Se zřetelem k uvedenému se domnívám, vážený pane poslanče, že je dostatečně zajištěn prostor pro plné uplatnění a posouzení názorů všech zúčastněných stran postupem podle platných předpisů. Jakékoli zásahy z naší strany by v této fázi byly předčasné a nezákonné.

V úctě

František Benda

Vážený pan

Ing. Jiří Drápela

poslanec

Parlament ČR

Praha

CO: PhDr. Milan Uhde

předseda poslanecké

sněmovny

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP