Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1280 B

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jiřího Drápely

na ministra hospodářství Karla Dybu a ministra životního prostředí Františka Bendu

ve věci přípravy návrhu na otevření dobývacího prostoru na těžbu vápence a mramoru Březina v okrese Blansko

Ministr hospodářství Karel Dyba zaslal odpověď na interpelaci poslance Jiřího Drápely dopisem ze dne 16. listopadu 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra hospodářství Karla Dyby na interpelaci poslance Jiřího Drápely. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 28. listopadu 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

MINISTR HOSPODÁŘSTVÍ

ČESKÉ REPUBLIKY

DOC. ING. KAREL DYBA, CSc.

V Praze dne 16. 11. 1994

Č. j. 343 769 / 94 - 73

Vážený pane poslanče,

na základě Vaší interpelace ze dne 20.10.1994 ve věci přípravy návrhu na otevření dobývacího prostoru Březina Vám podávám k objasnění a posouzení tohoto problému tuto informaci.

Ložisko Březina je malým ložiskem šedého a červeného-vápence vyhodnoceného v rámci vyhledávacího průzkumu v roce 1972 jako kámen pro hrubou a ušlechtilou kamenickou výrobu. Zjištěné a vypočtené zásoby (pouze 979 tis. tun) jsou schváleny býv. Českým geologickým úřadem. Ložisko se nachází mimo Chráněnou krajinnou oblast Moravský kras při jejím východním okraji mezi obcemi Březina a Křtiny. Zjištěná surovina je vhodná pro teraco konglomerované desky, ojediněle lze z ní získat i bloky k řezání obkladových desek pro interiér. Protože se jednalo o ložisko, o jehož využívání nebyl dříve zájem, bylo opatřením ČGÚ předáno ve smyslu zákona č. 44/1988 Sb. (horní zákon) k ochraně a evidenci do správy Geofondu Praha.

První zájem o využití ložiska projevil v roce 1992 státní podnik Štěrkovna Ochoz, který požádal MH ČR ve smyslu ustanovení horního zákona o udělení předchozího souhlasu ke stanovení dobývacího prostoru. Předchozí souhlas byl ministerstvem vydán po správním řízení dne 29.1.1993, a jeho platnost byla zároveň omezena na 1 rok. Vydání tohoto rozhodnutí nebránily žádné zákonem chráněné zájmy a bylo rovněž v souladu se surovinovou politikou. Rozhodnutí je přitom předchozím řízením a oprávněné požadavky dotčených účastníků se projednávají až v rámci správního řízení ke stanovení dobývacího prostoru, které zabezpečuje Obvodní báňský úřad v Brně.

Nesouhlas s využitím a těžbou ložiska nebyl vysloven ani při jednání ke stanovení chráněného ložiskového území, které byl o provedeno v kompetenci Územního odboru Ministerstva životního prostředí pro brněnskou oblast. Z dotčených účastníků pouze zástupci Okresního úřadu v Blansku a Správy CHKO MK upozornili, že při povolování těžby budou uplatňovat omezující podmínky z hlediska ochrany životního prostředí, ochrany vod a CHKO. Po posouzení podkladů bylo rozhodnutí o stanovení chráněného ložiskového území vydáno ÚO MŽP v Brně dne 26.1.1994.

V roce 1993 po privatizaci s.p. Štěrkovna Ochoz přeš 1 a všechna dříve vydaná práva na s.r.o. Lom Skalka. Tato organizace požádala, vzhledem k obtížím při zpracování žádosti o stanovní dobývacího prostoru s Geodézií a vlastníky pozemků, o prodloužení termínu platnosti předchozího souhlasu, které bylo akceptováno na dobu 6 měsíců. Posléze se tato organizace předchozího souhlasu vzdala. Zároveň požádala o předchozí souhlas ke stanovní dobývacího prostoru firma VEMPO, která předložila Ministerstvu hospodářství detailní ambiciozní podnikatelský záměr na stoprocentní využití suroviny s maximální denní těžbou 30 m3. Podle projektu mají být finálními výrobky vnitřní i vnější obklady, dlažba, parapety, sanitární, okrasná a zahradní keramika, galanterie a náhrobní desky. Z odpadu budou vyráběna vápenatá a fosforečná hnojiva. Toto řešení garantuje bezodpadovou technologii. S odbytem je uvažováno na vnitřním i zahraničním trhu. Navrhované řešení nabízí také nové pracovní příležitosti. Pokud by se tento záměr realizoval, byla by to ukázková akce zhodnocení relativně malého a málo významného ložiska. Rozhodnutí ve prospěch firmy VEMPO bylo ovlivněno i skutečností, že uvedená firma doložila vlastnická práva k rozhodující části pozemků v prostoru ložiska.

Vydání rozhodnutí o předchozím souhlasu Ministerstva hospodářství je nezbytným dokladem pro podání žádosti o stanovení dobývacího prostoru. Je však přitom pouze jedním z podkladů nutných v rámci řízení ke stanovení dobývacího prostoru v kompetencí Obvodního báňského úřadu. K tomuto řízení jsou přizváni dále všichni dotčení účastníci, včetně zástupců obce. Vydání rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru je přitom podmíněno vyřešením připomínek a střetů zájmů účastníků řízení. Tento zákonem stanovený postup je třeba respektovat a jeho průběh nelze předurčovat před jeho ukončením Bez projednání uvedeným způsobem nelze těžbu na ložisku zahájit.

Obecně je však možné konstatovat, že těžba surovin na tomto ložisku by byla vcelku malá (okolo 15 tis. tun ročně) a šetrná vzhledem k nemožnosti použít střelné práce a ke zpracování suroviny přímo v místě. Oproti Vašemu návrhu na těžbu vápenců na ložisku Skalka-Ochoz, které se nachází na území CHKO Moravský kras, je ložisko Březina mimo toto území a nemělo by ohrozit zákonem chráněný zájem na ochraně přírody a krajiny.

S pozdravem

Karel Dyba

Vážený pan

Jiří Drápela,

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

PRAHA

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP