Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1282 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Miroslava Čapka

na místopředsedu vlády a ministra financí Ivana Kočárníka, ministra zahraničních věcí Josefa Zieleniece, ministra spravedlnosti Jiřího Nováka a ministra vnitra Jana Rumla

ve věci postupu našich orgánů vůči cizím státním příslušníkům, kteří porušili zákony a další předpisy České republiky

Ministr spravedlnosti Jiří Novák zaslal odpověď na interpelaci poslance Miroslava Čapka dopisem ze dne 18. listopadu 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra spravedlnosti Jiřího Nováka na interpelaci poslance Miroslava Čapka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 27. listopadu 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

MINISTR SPRAVEDLNOSTI

ČESKÉ REPUBLIKY

V Praze dne 18.11.1994

M - 731/94

Vážený pane poslanče,

v souladu s ust. § 89 odst. 2 zák. ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, k Vaší interpelaci ze dne 21.10.1994 sděluji následující:

K problematice návrhu na uzavření smlouvy o právní pomoci. se SRN

Po sjednocení obou německých států v roce 1991 SRN nepřevzala závazky ze smlouvy o právní pomoci mezi bývalou ČSSR a bývalou NDR.

Takto vzniklý stav byl modifikován v dubnu 1992 Společným protokolem o česko-německých rozhovorech ke zlepšení spolupráce v oblasti vzájemných vztahů právní pomoci konaných na Federálním ministerstvu zahraničních věcí v Praze. Zde bylo sice konstatováno, že obě strany nepovažují zatím za nezbytné uzavřít dvoustrannou smlouvu, avšak narůstající četnost vzájemných kontaktů i jejich složitost po rozdělení ČSFR záhy ukázaly, že bude třeba dvoustranné smlouvy uzavřít, a to nejen ve věcech občanských, ale i trestních, se zahrnutím oblastí vzájemného uznávání soudních rozhodnutí i předávání trestního řízení, které nejsou předmětem mnoho stranných haagských a štrasburských úmluv, jichž jsou oba státy členem.

Potřebné podklady byly připraveny již pro mou plánovanou návštěvu u Spolkového ministerstva spravedlnosti v Bonnu na podzim roku 1993, která se však neuskutečnila pro zaneprázdnění paní spolkové ministryně spravedlnosti. Další pozvání ze SRN již nedošlo.

Můj nový pokus navázat bilaterální kontakt s paní ministryní u příležitosti konference ministrů spravedlnosti a ministrů vnitra v září 1994 v Berlíně byl rovněž bezvýsledný.

Plánovaná jednání měla být sondáží zájmu SRN k zahájení příslušných expertních jednání tak, jak to předpokládá mezinárodní právo. Protože německá strana nereagovala, přikročil jsem v současné době k prozkoumání jejího stanoviska diplomatickou Cestou.

K počtu pravomocných rozhodnutí soudů tykajících se odsouzených cizích státních příslušníků, zejména přísl. SRN za tr. činy útoku proti veřejným činitelům

V roce 1993 z celkového počtu 35 157 pravomocně odsouzených osob bylo 1 571 cizích státních příslušníků, tj. 4,5% z celkového počtu odsouzených osob. Z uvedeného počtu bylo pravomocně soudy odsouzeno 24 příslušníků SRN. Cizí státní příslušníci se nejčastěji dopouštěli majetkové trestné činnosti - krádeží, zpronevěry a podvodu podle §§ 247 - 250 tr. zák., za něž bylo odsouzeno 905 osob.

Celkem bylo cizím státním příslušníkům uloženo 668 nepodmíněných trestů odnětí svobody, tj. 42,5% z celkového počtu těchto odsouzených cizinců, 548 trestů odnětí svobody s podmíněným odkladem, tj. 34,9% a 111 peněžitých trestů, tj. 7,1%. Vedle těchto trestů byly uloženy i tresty vyhoštění.

Za trestné činy útoku na veřejného činitele podle §§ 155 - 156 tr. zák. bylo v roce 1993 soudy pravomocně odsouzeno 35 cizích státních příslušníků, z toho 6 občanů SRN, všichni k nepodmíněným trestům odnětí svobody a vyhoštění.

V I. pololetí roku 1994 bylo soudy pravomocně odsouzeno celkem 26 488 osob, z toho 980 cizích státních příslušníků, tj. 3,7%. Z uvedeného počtu odsouzených cizích státních příslušníků bylo 17 příslušníků SRN. Za trestné činy útoku na veřejného činitele podle §§ 155-156 tr. zák. byl pravomocně odsouzen 1 příslušník SRN k trestu 12 měsíců odnětí svobody nepodmíněně a k trestu vyhoštění.

Ve smyslu čl. 22 Evropské úmluvy o právní pomoci ve věcech trestních z 20.4.1959 byly Ministerstvem spravedlnosti zasílány Spolkovému ministerstvu spravedlnosti SRN nejméně jednou ročně informace o všech odsouzeních a následných opatřeních, která jsou uvedena v Rejstříku trestů.

Za rok 1993 byly takto zaslány do SRN informace o 24 odsouzeních občanů SRN a to na základě "trestních listů pro mezinárodní výměnu" předaných soudy.

Celkem bylo do cizích států odesláno v uvedeném období 777 trestních listů.

Ostatní otázky uvedené v interpelaci se netýkají působnosti Ministerstva spravedlnosti.

S pozdravem


Vážený pan

JUDr. Miroslav Čapek

Poslanec branného a bezpečnostního

výboru Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR

Praha

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP