Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1282 D

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Miroslava Čapka

na místopředsedu vlády a ministra financí Ivana Kočárníka, ministra zahraničních věcí Josefa Zieleniece, ministra spravedlnosti Jiřího Nováka

a ministra vnitra Jana Rumla

ve věci postupu našich orgánů vůči cizím státním příslušníkům, kteří porušili zákony a další předpisy České republiky

Ministr zahraničních věcí Josef Zieleniec zaslal odpověď na interpelaci poslance Miroslava Čapka dopisem ze dne 24. listopadu 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra zahraničních věcí Josefa Zieleniece na interpelaci poslance Miroslava Čapka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 12. prosince 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ

ČESKÉ REPUBLIKY

V Praze dne 24. listopadu 1994

Vážený pane poslanče,

dovoluji si tímto odpovědět na Vaši interpelaci ve věci postupu státních orgánů České republiky vůči cizím státním příslušníkům, kteří porušili zákony České republiky, zaslanou mi panem předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky PhDr. Milanem Uhdem dopisem č.j. 3692/94 ze dne 25. října 1994.

K Vašemu prvnímu dotazu ohledně úlohy Ministerstva zahraničních věcí České republiky ve vyšetřování incidentu, ke kterému došlo na hraničním přechodu Cínovec dne 25. února 1993, si dovoluji konstatovat, že mnou řízený resort nemá žádné kompetence v oblasti vyšetřování trestné činnosti. Příslušné státní orgány České republiky, to jest v tomto případě orgány ministerstva vnitra, navázaly přímý kontakt s kompetentními místy Spolkové republiky Německo a ministerstvo zahraničních věcí o této skutečnosti informovaly. Mému úřadu nebyla doručena žádná žádost kompetentních orgánů o řešení věci diplomatickou cestou.

Ke druhé otázce ohledně sjednání smluv o právní pomoci mezi eskou republikou a Spolkovou republikou Německo považuji za účelné v úvodu uvést, že otázka sjednávání, uvedených smluv náleží do působnosti Ministerstva spravedlnosti České republiky, které je vnitrostátním gestorem všech smluv v oblasti právní pomoci. Ministerstvo zahraničních věcí v rámci své působnosti pouze koordinuje a zabezpečuje přípravu, sjednávání a vnitrostátní projednávání mezinárodních smluv. Z uvedeného důvodu pak s ním musí být projednána příprava a sjednáni každé mezinárodní smlouvy. Mému úřadu není známo, že by ministerstvo spravedlnosti zahájilo jednáni s německou stranou o sjednání dvoustranných smluv o právní pomoci ve věcech občanskoprávních či trestněprávních.

Vzhledem k uvedenému omezím se, vážený pane poslanče, nadále pouze na rámcovou odpověď na Váš dotaz s tím, že podrobné objasnění celého problému by Vám mělo být podáno přímo ministerstvem spravedlnosti.

Současná spolupráce v předmětné oblasti mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo je regulována mnohostrannými smlouvami. Základnou občanskoprávní spolupráce jsou Haagské úmluvy, v oblasti trestněprávní pak úmluvy sjednané v rámci Rady Evropy.

Věřím, vážený pane poslanče, že mé odpovědi na Vaši interpelaci budete považovat za postačující.

S úctou

Josef Zielenec

Vážený pan

JUDr. Miroslav Čapek

poslanec

Parlament České republiky

Praha

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP