Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1296

INTERPELACE

poslance Václava Grulicha

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci šlechtitelské stanice Želešice

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Václava Grulicha na předsedu vlády Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 4. listopadu 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

POSLANEC

POSLANECKÉ SNĚMOVNY

PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY

Interpelace

Václava Grulicha

na předsedu vlády ČR Václava Klause

PhDr. Václav Grulich

V Praze dne 24. 10. 1994

V Praze dne 24. 10. 1994

Vážený pane předsedo vlády,

v září t. r. rozhodla vláda o privatizaci s. p. Oseva, ŠÚP Troubsko, č. privatizač. projektu 40187. V rámci tohoto projektu byla řešena i privatizace ŠS Želešice. Tato šlechtitelská stanice, je jediným pracovištěm v ČR, která se zabývá novošlechtěním a udržovacím šlechtěním vojtěšek. Na privatizaci šlechtitelských sanic OSEVY, Šlechtitelskému ústavu pícninářského Troubsko, s. p. byl vypracován základní privatizační projekt na privatizaci státního podniku do akciové společnosti formou kupónové privatizace pro 2. vlnu.

V červnu 1993 byl ŠÚP Troubsko zařazen mezi 316 podniků zemědělské sféry, které nebylo možno privatizovat formou kupónové privatizace. Byl to jediný podnik šlechtitelského charakteru, který se do této skupiny dostal. Na základě tohoto rozhodnutí se šlechtitelé ze šlechtitelských stanic Stavice, a Želešice a pracovníci vedení ústavu v Troubsku rozhodli založit spol. s r. o. AGROGEN Troubsko a privatizovat tyto stanice formou přímé koupě.

Na významnou část nemovitého majetku šlechtitelské stanice Želešice/nové dílny, garáže, areál budovy Viktorie a související bytové prostory a areál dendrolagie/podala konkurenční privatizační projekt firma Trade Brno, s. s r. o. Jejími společníky jsou bývalý poslanec Federálního shromáždění a místopředseda ODS Brno - venkov pan Věroslav Sláma, jeho syn Karel, předseda Okresní privatizační komise Brno - venkov pan Kasáček, manželka bývalého ředitel regionálního odboru MZe p. Pešlová a další.

Podnikatelský záměr firmy Agrogen, s. s r. o. Troubsko je založen na zachování šlechtitelské činnosti a zemědělské výroby. Zajištění této činnosti je možné pouze za předpokladu, že firma bude mít prostory nových garáží, skladovací prostory Viktorky a prostor dendrologie. Podnikatelský záměr firmy TRADE Brno, s. s. r. o. neobsahuje žádnou zemědělskou činnost, pouze činnost komerční, reklamu, marketing a pronájem nebytových prostor. Konkurenční privatizační projekt firmy TRADE BRNO měl velmi silnou podporu ze strany bývalého ředitele územního odboru MZE ČR v Brně Ing. Pešla a odboru privatizace MZe ČR.

V červenci letošního roku prováděl odbor kontroly MZe ČR šetření na ŠS Želešice a v závěru své zprávy konstatuje, že areál dendrologie a nových dílen by měl být zařazen do společnosti AGROGEN, s. s r. o. proto, aby byla zajištěna činnost této společnosti. Na areál Viktorky navrhuje vypsat veřejnou soutěž. Po odstoupení ing. Pešla z funkce ředitele ÚO MZe ČR v Brně navrhuje tento úřad přičlenit areál nových dílen a dendrologie firmě Agrogem a areál Viktorky převést bezúplatně na OÚ Želešice.

Bytové prostory prodat nájemníkům, kteří si podají řádné žádosti.

ŠS Želešice požádala o stanovisko k privatizaci také ostatní nezainteresované instituce. Odbor 310 MZe v Praze i odbor výzkumu MZe ve svých písemných stanoviscích doporučují, aby sporné nemovitostí byly v privatizaci zařazeny pro AGROGEN s. s r. o. s tím, že je nutno, aby byla zabezpečena šlechtitelská činnost firmy. Podobně se k této problematice vyjádřila Vysoká škola zemědělská v Brně, odbor odrůdového zkušebnictví SKZÚZ v Brně, Českomoravský svaz šlechtitelů v Brně.

Firma AGROGEN, s. s r. o. Troubsko nemůže zajišťovat nezbytnou šlechtitelskou činnost bez potřebného materiálně technického zabezpečení, které představují areály nových dílen a dendrologie. Vláda při schvalování tohoto projektu vůbec nebrala v úvahu nové stanoviska ÚO MZe v Brně, které je prezentováno novým ředitelem ing. Ryšavým a také nebrala v úvahu ani stanovisko kontrolního odboru MZe ČR, který prováděl ve věci místní šetření.

Vzhledem k uvedeným faktům žádám odpověď na otázku:

1. Má vláda zájem na tom, aby se v našem zemědělství uplatňovaly našimi ústavy vyšlechtěné odrůdy a aby šlechtitelé měli základní podmínky pro úspěšnou práci do budoucnosti, nebo bude preferovat dovoz zahraničních odrůd, i když se jim naše vyrovnají?

2. Proč vláda nebere při schvalování privatizačních projektů v úvahu stanovisko odborníků a vlastních institucí a jednostranně podporuje v tomto případě skupinu podnikatelů, jejichž záměry ochuzují zemědělství?

3. Souhlasíte s tím, aby v rámci privatizace byli upřednostňováni podnikatelé jen proto, že jsou představiteli a členy Vaší strany?

4. Domníváte se, že je správné, že státní úředníci si v rámci své pravomoci budují a zvýhodňují své vlastní firmy, nebo firmy svých nejbližších příbuzných?

Věřím, pane předsedo vlády, že ani Vy, ani příslušní ministři vlády, se nespokojíte pouhou odpovědí na položené otázky, ale že vláda ČR provede opatření, aby zemědělství našeho státu nebylo ve svém rozvoji poškozováno.

PhDr Václav Grulich

poslanec ČSSD

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP