Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1307

INTERPELACE

poslance Václava Grulicha

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci privatizace a. s. Lehké stavební hmoty Brno

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb.. o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Václava Grulicha na předsedu vlády Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne. listopadu 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

1307

POSLANEC

POSLANECKÉ SNĚMOVNY

PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY

Interpelace

Václava Grulicha

na předsedu vlády ČR Václava Klause

ve věci privatizace a. s. Lehké stavební hmoty Brno
 PhDr. Václav Grulich

V Praze dne 3. 11. 994


Vážený pane předsedo vlády,

obracím se na Vás se žádostí o vysvětlení některých nejasností v průběhu privatizace a. s. Lehké stavební hmoty Brno. ,

Podle informací publikovaných v tisku, byly na tento podnik podány čtyři privatizační projekty. Pouze jediný vyhověl zákonnému požadavku na komplexní privatizaci podniku: projekt vedení a. s., který navrhoval 30 % zahraniční účast, přičemž zároveň uváděl možné partnery - firmy Hebel nebo Ytong.

Konkurenční projekt firem Hebel a Hoeg navrhoval odprodej tří závodů LSH těmto firmám.

Zahraniční poradci MSNMP posoudili oba výše uvedené projekty a jednoznačné se přiklonili k projektu vedení a. s. Podle informací tisku stejný názor zastávali i členové privatizační komise MSNMP. Tehdejší ministr privatizace T. Ježek nicméně předložil 29. 6. 1992 vládě ČR návrh na přímý prodej tří závodů firmám H - H. Vláda návrh nepřijala a vrátila jej k novému projednání Hospodářské radě.

K tomuto projednání však došlo až 9. 3. 1993 ve vládní privatizační komisi, které jste předsedal. Nový ministr privatizace J. Skalický předložil této poradě návrh na privatizaci LSH ze 67 % kupónovou metodou a ze 30 % přímým prodejem zahraničnímu partnerovi, který měl být vybrán výběrovým řízením. Vládní privatizační komise však tento návrh podporovaný i zakladatelským ministerstvem průmyslu a obchodu odmítla a doporučila vládě privatizovat tři závody LSH přímým prodejem firmám H + H.

Podle informací tisku je českým zástupcem firem H + H ing. Luboš Piroutek, který s Vámi studoval v jednom ročníku jednoho oboru VŠE. Údajně jste měl pana Piroutka opakovaně přijmout ve věci privatizace LSH, ačkoliv zástupce managementu podniku jste ve stejné věci přijmout odmítl. Údajně jste také Vy osobně a zejména Váš poradce ing. M. Kocourek ještě před jednáním vládní privatizační komise intervenovali u ministra Skalického ve prospěch projektu H - H s tím, že tento projekt má Vaši podporu. Rovněž jste to měl být Vy osobně a tehdejší předseda FNM T. Ježek, kdo vystoupili při jednáni vládní privatizační komise 9. 3. 1993 proti souhlasnému návrhu ministerstev privatizace a průmysl a prosadili prodej tří závodů LSH firmám H + H.

Žádám Vás, pane předsedo vlády, o odpověď na otázku, zda jsou tyto jakož i další údaje publikované v deníku Rudé právo 15., 22.,26. a 27. října 1994, pravdivé.

 PHDr. Václav Grulich
 poslanec Poslanecké sněmovny
 Parlamentu ČR



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP