Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1307 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Václava Grulicha

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci privatizace a. s. Lehké stavební hmoty Brno

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance Václava Grulicha dopisem ze dne 5. prosince 1994.

Podle § 89 zákona ČNR ě. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslance Václava Grulicha. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 6. prosince 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha


Václav KLAUS

předseda vlády České republiky

 V Praze dne 5.12.1994
 Č.j.: 32337/94 - OVA

Vážený pane poslanče,

obrátil jste se na mne s interpelací, ve které žádáte vysvětlení některých nejasností v průběhu privatizace a.s. Lehké stavební hmoty Brno. Nedomnívám se, že by průběh privatizace tohoto podniku obsahoval jakékoli nejasnosti a zvláště pak musím odmítnout všechny spekulace, které ve své interpelaci vzhledem k mé osobě uvádíte.

Dovolte mi nejdříve poznámku k Vašemu tvrzení, že privatizační projekty by měly vyhovovat "zákonnému požadavku na komplexní privatizaci podniku" - tento předpoklad je zcela mylný. žádný takový požadavek neexistuje a v rámci privatizace byly tendence spíše opačné, tj. velké podniky pokud možno demonopolizovat, tj. rozdělovat je na menší konkurenceschopné celky.

Na Vaši otázku, proč došlo k opakovanému jednání o privatizaci a.s. Lehké hmoty Brno až v březnu, nemohu dát odpověď. Toto plně spadá do rozhodnutí ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci, pouze Vás ubezpečuji, že moji snahou bylo vždy průběh privatizace maximálně urychlovat, nikoli ho zdržovat. Chtěl bych dále upřesnit Vaše další tvrzení - vládní privatizační komisi nepředsedám, předsedá ji podle usnesení vlády č. 510 ve znění pozdějších předpisů vždy ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci.

Vládní privatizační komise na svém březnovém jednání přímo nerozhodovala o privatizaci a.s. LSH Brno v tom smyslu, zda podnik prodat do rukou té či oné zahraniční společnosti., ale posuzovala koncepční rozhodnutí, zda podnik privatizovat jako celek (a zachovat tak výrobní podnik s vysoce dominantním postavením v ČR), či tento podnik demonopolizovat a privatizovat jej po částech. Vládní privatizační komise zaujala k této otázce jednoznačné, podtrhuji jednoznačné stanovisko, že není žádný důvod držet takového giganta pohromadě a koncepčně rozhodla o privatizaci podniku po částech. Po tomto koncepčním rozhodnutí byly vybírány privatizační projekty, které byly ve shodě s tímto rozhodnutím. Vzhledem k tomu, že firmy Hebel - Hoeq předložily privatizační projekty na tři závody a. s. LSH Brno, byly tedy doporučeny jako privatizační nabyvatelé tří závodů - Horní Počáply, Chlumčany a Kaznějov.

Vláda navíc svým usnesením č. 635 z 10.11. 1993 navržený způsob privatizace potvrdila tím, že kupní cenu tří akciových společností vytvořených z výše uvedených tří závodů zvýšila na 442 mil. Kč (proti účetní hodnotě majetku 251,1 mil. Kč). Kromě toho potvrdila pro nabyvatele podmínky prodeje o vložení dalších investic do privatizovaných společností ve výši minimálně 801 mil. Kč a v závodě Horní Počáply zachovat zpracování elektrárenských popílků.

Tento postup se mi jeví jako rutinní a standardní. Podobným postupem byla činěna i další rozhodnutí o privatizací podniků.

Na závěr své odpovědi, se musím zcela jednoznačně vyjádřit k Vašim tvrzením, opírajícím se o články z Rudého Práva, které se týkají mé údajné osobní zainteresovanosti v celém případu. Všechna vykonstruovaná obvinění o mé preferenci firem, v nichž jedním z mnoha zaměstnanců je také pan Piroutka, musím jednoznačně odmítnout. Totéž platí o Vaší informaci, že můj poradce Ing. Kocourek intervenoval u ministra Skalického ve prospěch zmíněného projektu.

Dostávám desítky dopisů, protestů, stížností s výsledky privatizačních rozhodnutí. Zdá-li se mi, že mají hlavu a patu, posílám je s dotazem či se žádostí o odpověď nebo o vysvětlení ministru privatizace. Jinak bych musel mít bud alternativní privatizační úřad nebo bych musel paušálně odpovídat, že je to dopis, který mi nepřísluší.

Dovolte, abych Vás pane poslanče ujistil, že jednání vládní privatizační komise jsou vedena věcně a konstruktivně a na základě diskuse všech zúčastněných, nikoli prostřednictvím zákulisních intervencí. Takové postupy jsem já osobné nikdy neuplatňoval a ani v budoucnu uplatňovat, ale ani tolerovat nehodlám.

S pozdravem

 Václav Klaus

Vážený pan

Václav Grulich

poslanec PSP ČR

Praha



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP