Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1393

INTERPELACE

poslance Michala Krause

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci privatizace české petrochemie

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Michala Krause na předsedu vlády Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 13. prosince 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

POSLANEC

POSLANECKÉ SNĚMOVNY

PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY

Interpelace

Michala Krause

na předsedu vlády ČR Václava Klause
 
Ing. Michal Kraus

V Praze dne 7. 12. 1994

V Praze dne 7. 12. 1994

Vážený pane premiére,

ve svých odpovědích na mé předešlé interpelace ve věci privatizace české petrochemie mne pan ministr Dlouhý mimo jiné ujistil, že rozhodování je vedeno pouze ekonomickými a technickými hledisky a snahou o maximální objektivitu odpovídající strategickým zájmům naší ekonomiky.

Po prostudování návrhu materiálu, určeného jako podklad pro rozhodnutí vlády ČR ve věci privatizace české petrochemie, jsem nicméně nabyl dojmu, že za určitých okolností by mohly být strategické zájmy české ekonomiky ohroženy. Protože závěrečné rozhodnutí je věcí vlády, obracím se s touto interpelací na Vás.

Žádám odpověď na tyto otázky:

1. Vylučuje navrhované znění smlouvy mezi IOC a vládou ČR o vstupu konsorcia do obou českých rafinérií možnost založení podnikatelského subjektu /např. veřejně obchodní společnosti na základě vlastnického podílu IOC/ provádějícího kromě optimalizace provozních plánů obou rafinérií též obchodní aktivity, tj. jak nákupy ropy a ostatních surovin, tak i následný prodej realizované produkce všem obchodním organizacím a distributorům? Vylučuje navrhovaná smlouva, že by české rafinerie zajišťovaly v důsledku toho zpracování ropy a ostatních surovin pouze na základě obchodní smlouvy s tímto subjektem/tedy v podstatě určitou formou práce ve mzdě/?

2. Pokud takovouto možnost připravovaná smlouva nevylučuje, bude obsahovat pojistné mechanismy, které zabrání tomu, aby budoucí sídlo takto eventuelně vzniklé firmy jako zahraničního subjektu bylo mimo území ČR a platby, daně a jiné odvody vzniklé z její činnosti v důsledku toho neplynuly do českého státního rozpočtu?

3. Domníváte se, že vyčlenění obou rafinerii z celého řetězce petrochemické výroby a jejich samostatná privatizace je technologicky a ekonomicky racionální? Neohrozí navazující petrochemické výroby? Není hazardem provést majetkové rozdělení již privatizovaných subjektů ještě před nezbytnou restrukturalizací a adaptací těchto výrob? Tím jejich nesmírně náročný proces privatizace a restrukturalizace spojit navíc se zátěží organizačního a majetkového oddělení, které již nyní začíná ochromovat běžný chod zúčastněných subjektů?

4. Je skutečně tak vysoká majetková účast zahraničních partnerů na privatizaci českých rafinerií nezbytná pro jejich modernizaci a rozšíření odbytu?

Byl spolehlivě prokázán rozsah prostředků potřebných na modernizaci, když zveřejňovaná stanoviska se v tom podstatně liší?

Z dřívějších údajů p. ministra Dlouhého vyplývá, že existuje reálná možnost modernizace rafinérií převážně z jejich vlastních zdrojů. Jestliže není jednoznačně vymezeno, k jakému českému majetkovému subjektu se má vztahovat uvažovaný 49% majetkový podíl IOC, není tím zpochybněna buď dosud uvažovaná absolutní výše vkladu IOC / 180 mil. USD/, nebo jeho procentuální podíl /49%/? Je jednoznačně vymezeno, zda tento vklad bude určen k modernizaci rafinérií navýšením kapitálu nebo bude platbou do FNM za majetkovou účast IOC, jak naznačuje ministr Skalický? Pokud si modernizace vyžádá další investiční prostředky, jež mohou být opatřeny na domácím i zahraničním trhu bankovním úvěrem na konkrétní projekty, není k tomu vstup IOC nadbytečný? Umožní IOC rafineriím rozšířit trh tím, že příjme konkrétní závazky na zpřístupnění svých dosavadních trhů?

5. Proč je v návrhu smlouvy majoritní účast české strany časově omezena jen do doby dostavby ropovodu MERO? Proč není garantována dlouhodobě, jako je tomu v zemích srovnatelných s ČR?

6. Neobáváte se, že po získání majority zahraničními firmami a předpokládaném propojení INGOLSTAT-KRALUPY-LITVÍNOV-LEUNA reálně hrozí českým rafinériím degradace na jakési průtoční poloprovozy?

Za Vaše odpovědi předem děkuji.

 Ing. Michal Kraus
 poslanec Parlamentu ČR

Vážený pan

Václav Klaus

předseda vlády ČR

Na vědomí:

Vážený pan

Vladimír Dlouhý

ministr průmysl a obchodu ČR








Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP