Parlament České republiky,

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1450 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Václava Exnera

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci dalších záměrů v českém kosmickém výzkumu

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance Václava Exnera dopisem ze dne 24. února 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslance Václava Exnera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 27. února 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

Václav KLAUS

předseda vlády České republiky

 
V Praze dne 24. února 1995
 
Č.j. 22427/ -OVA

Vážený pane poslanče,

dopisem ze dne 19. ledna 1995 jste se na mne obrátil s interpelaci ve věci dalších záměrů v českém kosmickém výzkumu v souvislosti se schválením návrhu na sjednání Dohody mezi vládou České republiky a Evropskou kosmickou agenturou o kosmické spolupráci pro mírové účely. K uvedené problematice Vám podávám následující vysvětlení.

V souvislosti s ukončením účasti České republiky v bývalém programu Interkosmos byl rozsah výzkumných činností a jejich průmyslových aplikací v oblasti výzkumu a využití kosmického prostoru omezen. Jednotlivá pracoviště v Akademii věd a v oblasti průmyslového vývoje byla redukována. Kosmický výzkum však vědecké a výzkumné instituce České republiky nadále považují v naší zemi za perspektivní. Využívání kosmických metod má své důležité opodstatnění, neboť poskytuje údaje, které jsou pozemskými metodami nedosažitelné. Práce na kosmickém výzkumu proto pokračuji, a to již i v rámci vědecké spolupráce se zahraničními výzkumnými institucemi ze států, jež jsou čteny Evropské kosmické agentury. V příloze Vám předávám Vámi požadovaný přehled současných kosmických aktivit českých organizací a rovněž přehled spolupráce českých institucí s Evropskou kosmickou agenturou.

Možnost pro další nasměrování kosmického výzkumu v České republice na nejvyspělejší země představuje již zmíněný návrh na sjednání Dohody mezi vládou České republiky a Evropskou kosmickou agenturou, který byl vládou projednán 4. ledna 1995. Vláda vyslovila souhlas se sjednáním Dohody a doporučila prezidentu republiky, aby zmocnil ministra školství, mládeže a tělovýchovy k podpisu Dohody s výhradou ratifikace. Zároveň mne pověřila, abych předložil podepsanou Dohodu předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Parlamentem České republiky. Návrh Dohody je přiložen.

Domnívám se, že uzavření Dohody s rozhodující evropskou mezivládní organizací pro vesmír bude znamenat i další krok při formování výzkumného programu v oblasti kosmických aktivit odpovídající jak zájmům české vědy, tak i možnostem a potřebám České republiky.

Prostřednictvím Dohody s Evropskou kosmickou agenturou získá Česká republika přístup k její iníormační databázi a jednotlivé organizace potom možnost podílet se vědecky a technicky na řešení významných mezinárodních kosmických projektů a také možnost realizovat výhodné studijní výměny svých odborníků. Dohoda, jejíž uzavření není spojeno s úhradou členského příspěvku, je navíc nezbytnou podmínkou možnosti uvažovat o budoucím vstupu České republiky do Evropské kosmické agentury. Vzhledem k tomu, že Evropská kosmická agentura je vládní organizace, partnerem pro sjednání dohody je vláda České republiky.

Věcné plnění Dohody a zastupování České republiky vůči Evropské kosmické agentuře bude zajišťováno Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci jeho kompetence za mezinárodní spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje. Pro zabezpečení plnění dohody bude Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy spolupracovat jak s příslušnými resorty a Akademií věd ČR, do jejichž působnosti mohou spadat jednotlivé aktivity uvedené v Dohodě (článek 2, odst. 1), tak i s dalšími subjekty (nestátní a soukromé organizace), které by se mohly zapojit do některých forem spolupráce. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy bude rovněž přímo spolupracovat s odborníky z oblasti kosmického výzkumu a průmyslového vývoje (ad hoc pracovní skupiny, apod.)

Pro koordinaci plnění Dohody, posuzování a definování návrhů projektů a dalších aktivit spolupráce (článek 3 odst. 1) bude jmenovat ministr školství, mládeže a tělovýchovy, na základě zmocnění vlády, zástupce České republiky, který bude odpovědný za tyto činnosti a za sledování jejich provádění. Zároveň bude Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, na základě zmocnění vlády, zástupce České republiky, který bude odpovědný za tyto činnosti a za sledování jejich provádění. Zároveň bude Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy vytvořena Stálá pracovní skupina pro spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou, jejímž předsedou bude jmenovaný koordinátor a členy budou jak zástupci ministerstev, tak význační odborníci z oblasti kosmického výzkumu a vývoje i průmyslové činnosti. Stejným způsobem je zabezpečována a koordinována spolupráce České republiky s Evropským střediskem jademého výzkumu (CEM).

Návrhy projektů a dalších kosmických aktivit musí vznikat na pracovištích, která se touto činností přímo zabývají. Tyto návrhy potom budou posuzovány. Stálou pracovní skupinou a doporučovány pro další jednání s Evropskou kosmickou agenturou. Stálá pracovní skupina se bude rovněž vyjádřovat k otázce finanční podpory vybraných kosmických projektů z účelových prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na mezinárodní projekty v oblasti výzkumu a vývoje.

V současné době byla zahájena příprava pro jednání s Evropskou kosmickou agenturou tak, aby sjednání a podpis Dohody byly uskutečněny v nejkratší době.

S pozdravem

 
Václav Klaus

Příloha

Vážený pan

RNDr. Václav Exner, CSc.

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha

A. Spolupráce čs. institucí s ESA (European Space Agency) (řazeno podle projektů)

PROJEKT DRAG-FREE

Astronomický ústav AV ČR se zúčastnil konkursu na projekt ESA č. A0/1-278/94/NL/JG týkající se družice s dráhovou kompenzací odporu atmosféry. Ačkoliv je naše zařízení (vysokocitlivý akcelerometr MACEK) základním přístrojem projektu a naše práce o negravitačních poruchách jsou základem celého návrhu nemohli jsme se zúčastnit konkursu přímo, avšak pouze jako instituce spolupracující s podnikem LABEN (který je součásti italského trastu ALENIA SPAZIO). Důvodem pro tuto formálně nepřímou účast je absence našeho členství v ESA. Domníváme se, že po uzavření a ratifikaci příslušné smlouvy o spolupráci se budeme moci podobných tendrů účastnit přímo.

PROJEKT INTERBALL

Tento projekt je připravován již od r. 1986 jako společný projekt INTERKOSMOS-ESA. Je zaštítěn mezinárodním panelem, ke jedním u členů je zástupce ESA.

Cílem projektu je výzkum magnetosféry soustavou čtyř družic, z nichž dvě jsou z řady MAGION navržené a konstruované v Ústavu fyziky atmosféry ÚFA AV ČR. Provoz a sběr vědeckých dat z těchto družic bude zajišťován telemetrickou stanicí ÚFA AV ČR. Vypuštění družic a zahájení hlavní měřící fáze se má uskutečnit během letošního roku 1995.

Kromě ÚFA se podílí dvěma experimenty na druhých dvou družicích typu PROGNOZ MFF UK.

Každý z účastníků hradí své náklady V ČR jsou to institucionální prostředky pracovišť a granty GA ČR a GA AV. Kromě toho je projekt financován ze zahraničních grantů, technickou universitou v Grazu a Evropského grantu EMSNET.

PROJEKT MARS 96

Jedná se výzkum planety Mars. U nás je vyvíjen přístroj MARIPROB pro výzkum ionosféry Marsu (ÚFA) a experiment FONEMA (MFF UK). Obě naše instituce spolupracují na projektu s výzkumnými pracovišti některých účastnických zemí ESA (Belgie, Irsko, Rakousko, Anglie, Francie).

Náklady na experiment jsou hrazeny z institucionálních prostředků, grantů GA ČR, z grantů universitních a z grantů NATO.

PROJEKT COST

Projekt zkoumá vliv atmosféry na šíření radiových vln z telekomunikačních družic. ÚFA jedná v současné době o účasti na tomto projektu.

PROJEKT BIOPAN

Jedná se o měření kosmického záření a jejích účinků na biologické látky. Tento program zajišťuje u nás Ústav jademé fyziky (ÚJF), s náklady hrazenými z institucionálních prostředků.

Na jiném projektu podobného obsahu spol.upracuje ÚJF s německým výzkumným ústavem pro leteckou a kosmickou techniku v Kolíně n/R. Projekt je financován z prostředků GA ČR a grantů SRN.

TELEKOMUNIKAČNÍ DRUŽICE

Na těchto projektech sponzorovaných ESA (OLYMPUS, HIPPARCOS, ARTEMIS) se podílí anglická společnost Science Systems, která má v Praze odbočku, jejíž pracovnici se věnují převážné softwarovým a výpočetním programům. Tímto způsobem se čs. divize Science Systems podílí na zakázkách ESA, zatím nepřímo.

Společnost se domnívá, že vybudováni vazeb čs. stran s ESA by byl.v možno velmi dobře využít k získání přímé zakázky do ČR.

PROJEKT CORINE

Jedná se o mapování povrchu ČR v měřítku 1:100 000 z družicových snímků a jeho různého pokrytí. Výsledkem bude digitální databáze pro rozhodovací a hodnotící aktivity na různých úrovních. Hlavním uživatelem bude Ministerstvo životního prostředí ČR.

Tento projekt zpracovává soukromá firma GISAT (Remote Sensing Geoiníormation). Spolupráce s ESA je realizována zpracováním dat družice ERS-1 vypuštěné v rámci programu ESA.

PROJEKT MARS

Tento projekt je orientován do zemědělství a jeho cílem je poskytovat aktuální statistické údaje vztahující se k rostlinné výrobě. Vstupními údaji jsou družicové snímky spolu meteorologickými daty. Uživateli bude Ministerstvo zemědělství. ČR a Český statistický úřad. Spolupráce s ESA je realizována zpracováním dat družice ERS-1 vypuštěné v rámci programu ESA.

B. Čs. kosmické aktivity

(řazeno podle ústavů)

ASTRONOMICKÝ ÚSTAV AV ČR

Výzkumná činnost, návrhy a financování kosmických přístrojů, sběr a vědecká interpretace dat. Výsledky ve formě vědeckých publikací.

Přístroj MACEK

Astronomický ústav navrhl konstrukci citlivého akcelerometru, který byl vyvinut a realizován domácí firmou MCH ELEKTRONIKA ve spolupráci s dalšími institucemi. Přístroj bude umístěn na americké suborbitální raketě a především na raketoplánu SPACE SHUTTLE ENDEAVOUR, jehož vypuštění je plánováno na leden 1996. Příslušné smlouvy jsou uzavřeny a podepsány.

Další přístroj bude vypuštěn na družicí CESAR, která je připravována italskou kosmickou agenturou pro vypuštění v roce 1997. Přístroje jsou financovány z institucionálních prostředků Astronomického ústavu a GA ČR.

Přístroj rentgenový spektrometr

Pro projekt CESAR navrhl Astronomický ústav rentgenový spektrometr, který vyvíjí a realizuje domácí firma SPACE DEVICES. Přístroj zaznamenává časový vývoj rentgenového spektra slunečních erupcí.

ÚSTAV FYZIKY ATMOSFÉRY AV ČR

ÚFA vyvíjí metodiku, družicové přístroje a malé družice řady MAGION (MAGnetosféra-IONosféra). Jde zejména o tyto projekty:

Projekt Interball

Tento projekt je připravován již od r. 1986 jako společný projekt INTERKOSMOS-ESA. Je zaštítěn mezinárodním panelem kde jedním z členů je zástupce ESA.

Cílem projektu je výzkum magnetosféry soustavou čtyř družic, z nichž dvě jsou řady MAGION navržené a konstruované v ÚFA AV ČR. Provoz a sběr vědeckých dat těchto družic bude zajišťován telemetrickou stanicí ÚFA AV ČR. Vypuštění družic a zahájení hlavní měřící fáze se má uskutečnit během letošního roku 1995.

Projekt MARS 96

Jedná se o výzkum planety Mars. U nás je vyvíjen přístroj MARlPROB pro výzkum ionosféry Marsu (ÚFA) a experiment FONEMA (MFF UK). Obě naše instituce spolupracují na projektu s výzkumnými pracovišti některých účastnických zemí. ESA (Belgie, Irsko, Rakousko, Anglie, Francie). Náklady na experiment jsou hrazeny z institucionálních prostředků, grantů CA ČR, z grantů universitních a z grantů NATO.

Projekt COST

Projekt zkoumá vliv atmosféry na šíření radiových vln z telekomunikačních družic. ÚFA jedná v současné době o účasti na tomto projektu.

Projekt TSS

Výzkum jevů ve vnější atmosféře vyvolaných systémem dvou družic navzájem spojených kabelem. ÚFA se podílí na interpretaci dat v přímé spolupráci s Francií..

Projekt CRISTAL

Cílem projektu je výzkum střední atmosféry, kde ÚFA koordinuje pozemská měření nižší ionosféry, jejich vyhodnocení a vědeckou interpretaci.

ÚSTAV JADEMÉ FYZIKY AV ČR

Skupina dozimetrie záření se podílí na studiu dozimetrických charakteristik polí záření na palubách kosmických objektů i ve volném kosmu. Získané údaje jsou využívány zejména v souvislosti s kosmickou biologií, lékařstvím a kosmickou fyzikou.

ÚJF (bývalý Ústav dozimetrie záření) má podepsané smlouvy o spolupráci s Centre d Etudes Nucléaires de Fontenay-aux-Roses, France a Research for Spacecraft Radiation Safety, Moscow, Russia. Ve spolupráci s francouzským pracovištěm bude ÚJF zajišťovat měření kosmicckého záření pro program IBIS.

Ve spolupráci s Biofyzikálním ústavem AV ČR, německým ústavem pro letecký a kosmický výzkum v Kolíně n/R. a Spojeným ústavem jademého výzkumu Dubna se ÚJF účastní na dvou programech studia účinků radiaci. na biologické materiály.

BIOLOGICKÝ ÚSTAV AV ČR

Spolupráce s Deutsche Forschunganstalt für Luft- und Raumfahrt na výzkumu genetických účinků záření na nižších úrovních organizace živé hmoty.

Byl získán grant na podporu projektu studia ozáření těžkými iony na mutaci bakterií ve spolupráci s DLR.

Projekt IML-2 "KINETICS" ověřil vliv gravitace na reparační procesy v buňkách. Projekt navazoval na dříve opakovaně získaný závěr, že biologická účinnost záření. může být v podmínkách mikrogravitace podstatně vyšší.

Výsledky Biologického ústavu byly shrnuty především na dvou symposiích o radiační biologii a její aplikaci v kosmickém výzkumu organizovaných v Nedvědici u Brna.

MATEMATICKO-FYZIKÁLNÍ FAKULTA UK

Projekt Interball

Projekt je připravován již od r. 1986, původně jako společný projekt INTERKOSMOS-ESA. Skupina vede dva experimenty na hlavních družicích a podílí se na vědeckém vybaveni českých subdružic.

Náklady na experimenty jsou hrazeny ze dvou grantů GA ČR, jednoho grantu universitního a z institucionálních prostředků. Podstatným příspěvkem na koordinaci prací a přípravu zpracování dat je účast na evropském grantu EMS-NET (Magnetospheric Satellite Network).

Projekt Mars 96

Ve vědeckém týmu, připravujícím experiment FONEMA je kromě naší skupiny zúčastněno i několik vědeckých pracovišť ze zemí ESA (Velká Británie, Irsko, Francie).

Náklady na experiment jsou na MFF hrazeny z jednoho grantu GA ČR jednoho grantu universitního a z institucionálních prostředků.

Projekt RELICT-2

Projekt je Částečně určen k výzkumu plazmatických procesů v dalekém chvostu magnetosféry. Tento projekt je ve stadiu příprav, původně byl náš experiment Elion zamýšlen jako česko-rusko-americký, nyní s jedná o spoluúčasti dalšího partnera ze Švýcarska.

Naše účast je financována z jednoho grantu GA ČR.

PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA UK

Pro identifikaci hominových minerálů a prachových součástek byl sestrojen v r. 1984 televizní miniaturní mikroskop. Toto koncepčně nové zařízení (MIKROTEL) bylo součástkově zajištěno Ústavem Maxe Plancka, odd. kosmochemie v Mainzu (SRN) a bylo demonstrováno na symposiu ESA o Marsu a na simulovaném přistání na Marsu v Hunington Beach v Kalifomii v dubnu 1994 (NASA).

V současné době je MIKROTEL součástí "vědeckého balíku", který bude pravděpodobně použit v misích ROSETTA, MARS 98, PATHFINDER. JPL připravuje v Pasadeně modifikaci MIKROTELu s monochromatickým zdrojem.

SPOLEČNOST BBT - MATERIALS PROCESSING

Projekt TES (německý projekt na orbitální stanici MIR)

Firma BBT spolupracuje na pozemní přípravě experimentů, testování na orbitu a na charakterizaci získaných vzorků. Kosmická i pozemní části. projektu již byly realizovány, vědecká část projektu pokračuje ve spolupráci s MUSC (Microgravity User Support Centre) DLR v Kolíně n/R.

Projekt TES MIR (německý projekt na stanici MIR)

Firma BBT spolupracuje při pozemní přípravě experimentů a při vyhodnocování dosažených výsledků. Vědecká část pokračuje ve spolupráci S MUSC DLR.

Projekt EUROMIR 94 (projekt ESA, DARA, MUSC DLR, BBT, ENERGIJA)

Firma BBT spolupracuje při pozemní přípravě experimentů, hardwarovém zabezpečení experimentální části a při testování na orbitu. Projekt bude ukončen v r. 1995.

Projekt EUROMIR 95 (projekt ESA,DARA, MUSC, Humboldt Univ., Kayser-Threde, Energija a realizátoři z SRN, Francie a Belgie)

Firma BBT spol.upracuje při pozemní přípravě, testování. na orbitu a při hardwarovém zabezpečení projektu.

Projekt SPACE FACILITY "CRYSTALLIZER CSK 1 - A,B,C"

(mezinárodní projekt BBT,Kayser--Threde, Energija)

Jde o inovaci zařízení "Krystalizátor ČSK-12" na kosmické dráze. Inovace je plánována na prvé pololetí 1995. Firma BBT řeší technickou a technologickou část na projektu.

Projekt FACILITY "CRYSTALLIZER BBT CSK 4-TITUS"

(evropský projekt ESA,DARA, MUSC DLR, BBT, Humboldt Univ., Kayser-Threde)

Firma BBT vyvinula pecní, mechanickou a elektronickou část krystalizátoru vč. jeho softwarového vybavení. Spolupracuje na je testování a na ověřování. jeho technických a technologických vlastností. Zařízení je před dokončením. Na orbit má být nasazeno v prvém pololetí. r. 1995.

Projekt Solidification of Multicomponent Alloys in Space

(mezinárodní vědecká spolupráce BBT - MUSC DLR)

Jde o dlouhodobý společný komplexní výzkum procesu tuhnutí a podehlazování vícesložkových tavenin v podmínkách beztíže. Cílem je vývoj nových technických materiálů.

SCIENCE SYSTEMS

Science Systems je čs. pobočka mateřské společnosti z Velké Británie. Tato společnost se zabývá především vypracování. softwarových a výpočetních programů a je významným dodavatelem ESA. Společnost spolupracuje s ESA na všech vypuštěných satelitech od r. 1980 (26 družic).

Pracovníci. čs. pobočky samostatně vedli a úspěšně dokončili vývojové práce, vedené v ČR pro satelitní řídící střediska družic ORION a METEOSAT.

MCN ELEKTRONIKA

MCH Elektronika je malá soukromá skupina, která se orientuje na specielní elektronická zařízení pro české kosmické experimenty, Přístroje realizuje samostatně nebo funguje jako hlavní dodavatel pro vedlejší společnosti. Pracovníci společnosti jsou tvořeni specialisty, kteří se v dřívějších letech zabývali podobnými pracemi pro kosmickou spolupráci INTERKOSMOS (projekty VEGA, FOBOS).

SPACE DEVICES

Space Devices je malá soukromá firma, která se specializuje na orbitální elektronické přístroje, ve většině případů určené pro práci v kosmu. Pro vývojové práce využívá kapacitu výhradně vlastních pracovníků, zatímco realizaci přístrojů zajišťuje rovněž v kooperaci s dalšími dodavateli. Základ firmy tvoří specialisté, kteří dříve pracovali na vývojovém pracovišti TESLA VÚST, kde se podíleli na kosmických experimentech v rámci programu INTERKOSMOS (PROGNOZ, FOBOS).

GlSAT

GISAT (Remote Sensing Geoiníormation) je malá soukromá firma zabývající se zpracováním dat z umělých družic zaměřených na dálkový průzkum Země. Výsledky jsou zaměřeny zvláště pro použití Ministerstva životního prostředí ČR, Ministerstva zemědělství a Českého statistického úřadu.

III.

Návrh

Dohoda mezi vládou České republiky a Evropskou kosmickou agenturou o kosmické spolupráci pro mírové účely

Vláda České republiky a

Evropská kosmická agentura zřízená Úmluvou, která byla otevřena k podpisu v Paříži dne 30. května 1975 a vstoupila v platnost dne 30. na 1980 (dále jen Agentura)

(déle uváděné jen jako "stran")

berouce v úvahu ustanovení Smlouvy o zásadách činnosti států při výzkumu a využívání kosmického prostoru včetně Měsíce a jiných nebeských těles z 27. ledna 1967, a další mnohostranné dohody o výzkumu a využívání kosmického prostoru, jichž jsou Česká republika a členské státy Agentury stranami a které Agentura přijala,

přihlížejíce k Úmluvě Agentury a zejména k jejímu článku XIV, který předpokládá mezinárodní spolupráci v kosmické oblasti,

jsouce přesvědčeny o prospěchu, který by mohl vyplynout pro strany, a obecněji prostřednictvím takové spolupráce pro rozvoj evropského kosmického společenství

a přejíce si posílit a rozšířit své dosavadní přátelské vztahy a vytvořit mechanismy, které by usnadnily spolupráci mezi stranami ve vzájemně výhodných aktivitách spojených s mírovým využíváním kosmického prostoru,

se dohodly následovně:

Článek 1

Záměr

Strany potvrzují své přání posílit a rozšířit svoji dosavadní spolupráci při mírovém využívání kosmického prostoru ke svému vzájemnému prospěchu vytvořením rámce pro další rozvíjení takové spolupráce touto Dohodou.

Článek 2

Oblasti spolupráce

1. Spolupráce v rámci této Dohody pokrývá následující oblasti kosmických aktivit

(a) kosmické vědy, zejména kosmická astronomie a astrofyzika, výzkum sluneční soustavy a fyzika vztahů Slunce - Země,

(b) výzkum pozorování Země a jeho aplikace, zejména studium ochrany životního prostředí, meteorologie, geodézie a navigace,

(c) telekomunikace, zvláště otázky pozemského segmentu,

(d) výzkum v mikrogravitaci, zejména kosmická biologie a lékařství a zpracování materiálů.

2. Strany souhlasí, se zřetelem na realizaci spolupráce v oblastech uvedených v přeckhozím odstavci, že budou usnadňovat výměnu věcků a inženýrů. Nadto se Agentura zavazuje,že poskytne české straně přístup do své sítě ESIS (European Space Iníormation System - Evropský kosmický iníormační systém) pro elektronickou poštu a výměnu dat za podmínek obvyklých pro členské země.

3. Delší způsoby spolupráce v rámci této Dohody mohou probíhat některou z forem uvedených v následujících odstavcích nebo v jakémkoliv jejich spojení:

(a) pravidelné konzultace na pracovní úrovni o projektech zajímajících obě strany, za účelem definování jejich cílů a navržení optimální koordinace prostředků a realizace aktivit,

(b) poskytování stipendií umožňujících vybraným pracovníkům obou stran provádět výcvikové nebo jiné vědecké či technické aktivity v institucích navržených poskytující stranou,

(c) výměna expertů k účasti na studiích,

(d) společná sympozia a konference,

(e) společné aktivity spojené s prosazováním programů Agentury a s využíváním produktů a služeb vyvinutých v rámci programů Agentury.

4. Jiné oblasti a formy spolupráce kromě těch, které jsou uvedeny v tomto článku, mohou být vzájemně dohodnuty.

Článek 3

Způsob provádění dohody

1. Každá strana určí svého zástupce, který bude odpovědný za posouzení a definování návrhů aktivit spolupráce, za sledování jejich provádění a za přijímání opatření napomáhajících dalšímu rozvoji aktivit spolupráce. Takto určení zástupci budou představovat obvyklý způsob pro komunikaci mezi stranami o návrzích spolupráce.

2. Společně pracovní skupiny mohou být zřízeny, aby podrobně prozkoumaly návrhy v oblastech přidělených jim stranami, a aby vypracovaly doporučení, je budou předložena stranám k posouzení a schválení.

3. Má-li být zahájen společný projekt, musí strany dohodnout konkrétní ujednání o jeho provádění, které musí být v souladu s ustanoveními této Dohody, za účelem definování obsahu daného projektu a finančních a jiných podmínek.

4. Ke kontrole provádění této dohody, zejména pokud jde o oblasti a formy spolupráce uvedené v článku 2, budou svolávány speciální porady, v zásadě jednou za dva roky.

5. Vláda České republiky souhlasí s tím, že bude poskytovat administrativní pomoc při provádění této Dohody, zejména usnadňování vstupu a výjezdu osob (občanů ČR a státních příslušníků členských zemí ESA), jakož i dovozu a vývozu zboží a materiálů určených pro projekty dohodnuté stranami včetně jejich osvobození od cla, daní a jiných poplatků, jinak uplatňovaných na dovoz a vývoz. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky je subjektem oprávněným vydávat potvrzení pro celní úřady při dovozu předmětného zboží a materiálů, že toto zboží či materiál je součástí řešení projektu dohodnutého stranami.

6. K provádění svých závazků v rámci této Dohody každá strana obvykle ponese své vlastní náklady, s výhradou finančních podmínek obsažených ve zvláštních ujednáních uvedených výše v odstavci 3.

Článek 4

Iníormace

1. Strany se vzájemně budou rámcově iníormovat o svých příslušných aktivitách a programech v oblasti kosmického výzkumu a vývoje a o jejich průběhu.

2. Strany si budou vyměňovat vědecké a technické iníormace společného zájmu, týkající se kosmických věd, technologie a aplikací, předáváním technických a vědeckých zpráv a sdělení v souladu se svými příslušnými pravidly o šíření iníormací a dat za podmínek, které budou předem stanoveny.

3. Vědecké a technické iníormace získané jednou ze stran v průběhu společných experimentů nebo projektů musí být zpřístupněny druhé straně při dodržování takových pravidel, která mohou být společně dohodnuta s ohledem na šíření iníormací a dat.

4. Při dodávání materiálů, dat nebo iníormaci jednou stranou druhé straně, poskytne přijímající strana takový stupeň ochrany práv duševního vlastnictví v nich zahrnutých, který odpovídá obvyklému stupni ochrany v jejím právním řádu. Speciální opatření nutná podle názoru dodávající strany k dosažení této úrovně ochrany budou společně dohodnuta.

Článek 5

Odpovědnost

S výhradou jakýchkoliv jiných ustanoveni obsažených v prováděcích ujednáních uvedených výše v článku 3.3., bude každá strana bude sama plné odpovědna za jednání svých orgánů při provádění aktivit předpokládaných v této Dohodě.

Článek 6

Urovnávání sporů

1. Spory týkající se výkladu nebo používání této Dohody budou v zásadě urovnávány vzájemnými konzultacemi mezi stranami. Jestliže některá sporná otázka, jež by nebyla vyřešena konzultacemi, bude ještě vyžadovat řešení, bude tato otázka předložena právní arbitráži, na níž se strany dohodnou.

2. Ujednáni uvedená v článku 3.3 této Dohody budou obsahovat svá vlastní ustanovení o urovnání sporů, včetně arbitrážního řízení.

Článek 7

Vstup v platnosti změny

1. Tato Dohoda vstoupí v platnost dnem podpisu stranami a zůstane v platnosti po období pěti tet. Poté může být prodlena společnou písemnou dohodou na další období. S výjimkou prvních dvou let od podpisu může být ukončeni platnosti této Dohody kteroukoliv ze stran provedeno písemným oznámením učiněným šest měsíců předem. Jestliže Dohoda pozbude platnosti v důsledku toho, že bylo učiněno takové oznámení, její ustanovení se budou nicméně nadále používat po období a v rozsahu nezbytném k tomu, aby bylo zajištěno provádění jakýchkoliv konkrétních ujednání, která byla uzavřena podle článku 3.3, a která jsou dosud účinná ke dni, ve kterém tato Dohoda pozbyla platnosti.

2. Tato Dohoda může být změněna společnou písemnou dohodou.

Dáno v dne ve dvou původních vyhotoveních, každé v jazyce českém a anglickém, přičemž obě zněni mají stejnou platnost.

Za vládu České republiky
Za Evropskou kosmickou agenturu



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP