Parlament České republiky,

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1491 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Michala Krause

na místopředsedu vlády Jana Kalvodu

ve věci privatizace a transformace (případně restrukturalizace) české petrochemie

Místopředseda vlády Jan Kalvoda zaslal odpověď na interpelaci poslance Michala Krause dopisem ze dne 16. února 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď místopředsedy vlády Jana Kalvody na interpelaci poslance Michala Krause. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 20. února 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

MÍSTOPŘEDSEDA VLÁDY

JUDr. Jan Kalvoda

 
V Praze dne 16, února 1995
 
Č.j. 306/95/LS

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci, jíž se obracíte na mě jako místopředsedu vlády České republiky a předsedu Legislativní rady vlády České republiky ve věci privatizace a transformace /restrukturalizace/ rafinérsko-petrochemického průmyslu Vám sděluji:

1. Legislativní rada vlády České republiky je podle § 2$a/ zákona ČNR č.2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky, ve znění pozdějších předpisů, poradním orgánem vlády České republiky, nikoliv však součástí vlády ve smyslu článku §3 odst.l Ústavy České republiky. Z tohoto důvodu Legislativní rada jako poradní orgán vlády, ani její jednotliví členové včetně předsedy nemohou být z -titulu členství v tomto orgánu interpelováni..

2. Pokud jde o moji působnost jako místopředsedy vlády České republiky, jsem odpovědný za činnost Úřadu pro legislativu a veřejnou správu České republiky, jež plní úkoly spojené s legislativní činností vlády a úkoly vyplývající z reformy veřejné správy /§ 28a/ cit.zákona/. Tuto působnost však nelze interpretovat jako přípravu a zpracování veškeré právní úpravy, jež je součástí právního řádu České republiky, neb? by tím byla porušena působnost jednotlivých ministerstev stanovená v uvedeném tzv. kompetenčním zákonu, v daném případě pak § 4 a 5 zákona.

V této souvislosti pak poukazují na již citovaný článek 53 Ústavy České republiky, podle něhož je právo poslance obracet se na jednotlivě členy vlády s interpelací omezeno stanovenou působností konkrétního člena vlády.

3. Kromě toho, přestože v závěru Vaší interpelace je obsažena žádost, abych se osobně zasadil o provedení legislativních změn v zákoně č.92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby, ve znění pozdějších předpisů, z formulace Vámi položených otázek vyplývá, že žádáte odpovědi nikoliv na problémy legislativní, ale na věcné důvody přijetí rozhodnutí vlády ve Vámi uvedené záležitosti. Odpovědí na tyto věcné otázky však přesahuj i hranice mé působnosti, a to již z toho důvodu, že předmětně rozhodnutí je rozhodnutím vlády České republiky jako kolektivního orgánu, nikoliv mým rozhodnutím jako místopředsedy vlády.

4. Pokud jste toho názoru, že zákon o velké privatizaci vyžaduje Vámi nespecifikovaných změn, dovoluji si. kromě výše uvedeného připomenout, že změnami a doplněními zákona o velké privatizaci se Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky zabývala v posledních dvou letech opakovaně; naposledy v listopadu 1994.

S pozdravem

 
Jan Kalvoda

Vážený pan

Ing.Michal Kraus

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP