Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1493

INTERPELACE

poslance Michala Krause

na ministra životního prostředí Františka Bendu

ve věci privatizace a transformace (případně restrukturalizace) české petrochemie

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Michala Krause na ministra životního prostředí Františka Bendu. interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 31. ledna 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

 
V Praze 23.1.1995

Vážený pane ministře,

ve všech odpovědích na mé předešlé interpelace ve věci privatizace a transformace (případně restrukturalizace) české petrochemie mne členové vlády mimo jiné ujišťovali, že rozhodování je vedeno pouze ekonomickými a technickými hledisky a snahou o maximální objektivitu odpovídající strategickým a ekonomickým zájmům naší ekonomiky.

Po prostudování návrhu materiálu, určeného jako podklad pro rozhodnutí vlády ČR ve věci restrukturalizace a transformace Rafinérsko Petrochemického Komplexu (RPK), jsem nicméně nabyl dojmu, že za určitých okolností by mohly být strategické a zejména ekonomické zájmy české ekonomiky silně ohroženy!

Navíc jsou zcela nedostatečně řešeny ekologické otázky, které jsou u RPK velmi významné a jejich odpovědné řešení představuje i rozhodnutí o úloze státu v ekonomice.

Protože závěrečné rozhodnutí je věcí vlády, obracím se na Vás s touto interpelaci.

Žádám odpovědi na následující otázky:

1) Jak je zajištěno řešení ekologických škod a jejich likvidace (staré i nové škody) v nově vzniklé společnosti (společnostech), a povinnosti jejich úhrady a náhrada za vzniklé škody po transformaci RPK?

2) Kdo převezme garance za náhradu škod způsobených v RPK, zda jsou věrohodné tyto garance v případě, že nebude náhrada garantována českým státem, kdo bude zajišťovat riziko spojené s provozem RPK?

3) Pokud se bude jednat o soukromou společnost, je-li pro tyto případy dostatečně pojištěna? Pokud by měl následky škod a jejich likvidaci za RPK garantovat stát, tak proč se stát bude zaručovat za soukromou společnost, v níž bude postupně ztrácet majoritní podíl?

4) Kdo provedl ekologický audit spojený se vstupem IOC na území rafinérií, zvláště v případě, že pozemky nebudou vloženy do a.s. Česká rafinérská, resp. Unipetrol a.s.? Jinak nebude mono v budoucnosti určit, kdo a v jakém rozsahu je odpovědný za ekologické škody vzniklé v rafinériích. Byl ekologický audit proveden? Jak? Kým?

Jelikož každým dnem probíhají pro celou českou veřejnost neodůvodněně dokonale utajená jednání o osudu české petrochemie, žádám Vás o zkrácený termín odpovědí. Žádám Vás o konkrétní odpovědi na jednotlivé otázky.

Za Vaše odpovědi předem děkuji.

 
Ing. Michal Kraus
 
poslanec parlamentu ČR

Vážený pan

František Benda

ministr životního prostředí ČR



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP