Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1613 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslankyně Petry Buzkové

na ministra životního prostředí Františka Bendu

ve věci přípravy vyhlášení Národního parku Labské pískovce

Ministr životního prostředí František Benda zaslal odpověď na interpelaci poslankyně Petry Buzkové dopisem ze dne 10. dubna 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra životního prostředí Františka Bendy na interpelaci poslankyně Petry Buzkové. Odpověď je polohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 28. dubna 1995

Milan Uhde v. r.

Přílohy jsou k dispozici v organizačním odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny.

Ing. František Benda, CSc.

ministr životního prostředí

České republiky

 V Praze dne 10. dubna 1995
 Č. j. M/1393/95-OOP/1700/95

Vážená paní poslankyně,

obdržel jsem Vaši interpelaci se Žádostí o prošetření, vysvětlení a přehodnocení předkládaného návrhu Ministerstva životního prostředí ČR na zřízení Národního parku Labské pískovce v menší variantě.

V prvé části své interpelace uvádíte průběh dosavadního projednávání návrhu, avšak při odkazu na jednání v této věci dne 15.11.1995 v Děčíně jste opomněla, že mimo uvedené nesouhlasy obce Růžová (osada Kamenická Stráň) a Lesů ČR-inspektorátu Děčín proti původnímu návrhu vystoupili též zástupci Ministerstva zemědělství ČR a starosta obce Srbská Kamenice. Nesouhlasy obou obcí byly dokonce MŽP ČR zaslány dodatečně písemně, jak je patrné z připojených fotokopií jejich dopisů ze dne 21.11.1994 a ze dne 5.12.1994. Z Obecního úřadu Růžová došla též petice občanů dne 21.11.1994 na Úřad vlády ČR proti začlenění osady Kamenická Stráň do NP Labské pískovce, jejíž fotokopii též v příloze přikládám.

MŽP ČR na popud Legislativní rady vlády ČR hledalo kompromis mezi nesouhlasy těchto obcí, Lesů ČR, resortu zemědělství a nezpochybnitelnými požadavky na vznik NP z hlediska zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a mezinárodních kriterií IUCN.

Dospěli jsme nakonec k předkládané menší variantě NP, zahrnující skalní města bezprostředně přiléhající k saskému NP, bez zastavěných částí obcí, bez některých lesů, svým charakterem spíše hospodářských, ale též bez přírodně cenných lokalit Soutěsek a Růžáku. Uvedené přírodně cenné lokality však zůstávají na území CHKO Labské pískovce, která bude plnit funkci ochranného pásma NP, a budou dále chráněny nejvyšším stupněm ochrany jako národní přírodní rezervace podle zákona č. 11411992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Tato předkládaná varianta NP představuje rozlohu 5498 ha. Je to z hlediska ochrany přírody nezpochybnitelná rozloha NP v daných přírodních podmínkách, ze které nemíníme ustoupit.

Návrh zákona o zřízení NP Labské pískovce bude projednáván ve vládě ČR v dubnu 1995 a věřím, že jako bezrozporově projednaný materiál bude schválen. Následně bude pak návrh zákona projednán v Parlamentu ČR, kde bude možné všechny aspekty znovu zvážit a rozhodnout o konečné podobě NP. Zde budete i Vy mít jistě možnost návrh rozlohy parku prosadit v té podobě, o kterou usilujete.

V úctě

Benda

Přílohy: 3

Vážená paní

JUDr. Petra Buzková

poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Sněmovní 4

110 00 Praha 1 Malá Strana


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP