Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1772 A

ODPOVĚĎ NA OTÁZKU

poslankyně Petry Buzkové

na ministra životního prostředí Františka Bendu

ve věci Českého úřadu ochrany přírody

Ministr životního prostředí František Benda zaslal odpověď na otázku poslankyně Petry Buzkové dopisem ze dne 15. června 1995.

Podle § 90 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra životního prostředí Františka Bendy na otázku poslankyně Petry Buzkové. Odpověď je příloho tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 20. června 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

Ing. František Benda, CSc.

ministr životního prostředí

České republiky
 V Praze dne 13. května 1995
 Č.j.:M/2323/95

Vážená paní poslankyně,

obdržel jsem Vaši interpelaci ze dne 25. 5. 1995, ve které se otázkami vracíte k reorganizaci Českého ústavu ochrany přírody, a dále žádáte informaci, o kolik se zvětší dotace MŽP provozům zpřístupněných jeskyní, a také v čem spočívá oddělení kontroly od provozu jeskyní.

K prvnímu dotazu Vám sděluji, že jednání ředitelů a dalších vedoucích pracovníků Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a Správy chráněných krajinných oblastí České republiky na odboru ochrany přírody se uskutečnilo 14. 4. 1995 a jeho obsahem bylo upřesnění metod a forem spolupráce v činnostech, které vykonával dříve ČÚOP v rámci jedné organizace i pro správy jednotlivých CHKO (jde především o zpracovávání plánů péče o zvláště chráněná území, inventarizační průzkumy, dálkový průzkum země atd.).

K Vaší druhé otázce mohu uvést, že dotace MŽP provozům zpřístupněných jeskyní se nezvětší vzhledem k tomu, že výnosy z pronájmu převýší dosavadní zisky. Výhody tohoto řešení spatřuji v tom, že dojde k nárůstu zisku při současné úspoře pracovníků.

Co se týče oddělení kontroly od provozu, plně s Vámi souhlasím, že Česká inspekce životního prostředí jako nezávislý kontrolní orgán existovala i před rozdělením Českého Ústavu ochrany přírody. Podstata oddělení kontroly od provozu spočívá ale jinde - v dřívější organizaci Českého ústavu ochrany přírody. V osobě jeho ředitele byl spojen vedoucí Správy jeskyní a současné vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Jak jsem Vám již napsal dne 4. května 199 ve své odpovědi na jednu z Vašich předcházejících interpelací, nepovažuji za vhodné ani logické, aby provoz a kontrola byly pod jedním vedoucím pracovníkem, a tudíž instituce kontrolovala sama sebe. Tím, že došlo k rozdělení Českého ústavu ochrany přírody, došlo ve výše naznačeném smyslu k oddělení kontroly od provozu, tj. vyjma ČIŽP může nezávislou kontrolu na území své působnosti provádět také Správa CHKO Moravský kras.

Závěrem lze tedy shrnout celý dopis větou, že výhody realizované koncepce jsou ve zlepšení kontrolní činnosti a kvalitnější péče o jeskyně bez rozptylování se organizováním činností, které s ochranou přírody a v jejím rámci i s ochranou jeskyní nemají nic společného.

Chápu, že pro laika mohou být tyto evidentní výhody obtížně rozpoznatelné. Přesto doufám, že jsem touto odpovědí uspokojil Vaši touhu po vysvětlení Vám nejasných věcí.

V úctě

 
F. Benda

Vážená paní

JUDr. Petra Buzková

poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Sněmovní 4

110 00 Praha - Malá Strana



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP