Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1860 C

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jiřího Šolera

na předsedu vlády Václava Klause, ministra vnitra Jana Rumla,

ministra zdravotnictví Luďka Rubáše a ministra spravedlnosti Jiřího Nováka

ve věci údajně možného zneužití psychiatrie

Ministr zdravotnictví Luděk Rubáš zaslal odpověď na interpelaci poslance Jiřího Šolera dopisem ze dne 20. července 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra zdravotnictví Luďka Rubáše na interpelaci poslance Jiřího Šolera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 27. července 1995

Jan KasaI v. r.

Příloha


MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ

ČESKÉ REPUBLIKY

MUDr. LUDĚK RUBÁŠ

 V Praze dne 20. července 1995
 Čj.: OZP/2-246/5 k KM-46000

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ze dne 3. července 1995 sděluji následující:

Prošetřil jsem Vaší interpelaci, která se týká hospitalizace pana Čestmíra Skály, nar. dne 10. února 1923.

Závěry vyplývají z šetření v Psychiatrické léčebně v Horních Beřkovicích, z prostudování dostupné zdravotnické dokumentace pana Čestmíra Skály uložené v Psychiatrické léčebně v Horních Beřkovicích a z pohovoru s ředitelem Ing. Holakovským a jeho statutárním zástupcem primářem MUDr. Strakou.

Pan Čestmír Skála byl přijat do zmiňovaného zařízení na základě usnesení soudce okresního soudu v Jindřichově Hradci ze dne 3. 1. 1995 (čj. 3Nt 508/94-2). Z tohoto usnesení, které je založeno ve zdravotnické dokumentaci, cituji odůvodnění tohoto usnesení: "Obviněný Čestmír Skála je od 16. 8. 1994 stíhán pro tr. čin dle § 156 odst. 3 tr. zákona, kterého se dopustil tím, že dne 20. 12. 1993 odeslal na Policii ČR obvodního oddělení Jindřichův Hradec dopis, ve kterém urážel Ing. Josefa Kratochvíla, starostu obce Nová Včelnice. Dne 28. 12. 1994 pak podala státní zástupkyně k soudu návrh, aby soud vydal rozhodnutí dle § 116 odst. 2 tr. řádu, jímž by bylo nařízeno pozorování obviněného ve zdravotnickém ústavu. Soudce přezkoumal návrh i obsah vyšetřovacího spisu a dospěl poté k závěru, že návrh je z hlediska citovaného zákonného ustanovení zcela důvodný. Z dosud provedeného řízení vyplývá, že znalecký psychiatrický posudek je - ve věci požadován zcela oprávněně, přičemž zřejmé je i to, že duševní stav obviněného nebylo možno vyšetřit jiným způsobem. Ambulantní vyšetření totiž obviněný odmítl, nedal souhlas k použití své zdravotnické dokumentace k vypracování znaleckého posudku. Znalci tudíž nemohli vyhovět žádosti vyšetřovatele a bez vyšetření duševního stavu obviněného posudek vyhotovit. Za dané situace pak nezbývá, než nařídit pozorování obviněného ve zdravotnickém zařízení, když případné jiné možnosti k vyšetření jeho duševního stavu byly neúspěšně vyčerpány. Dle § 117 tr. řádu nemá pozorování duševního stavu trvat déle než 2 měsíce, do té doby je třeba podat posudek. Tato lhůta může být prodloužena na návrh státního zástupce, nikoliv však více než jeden měsíc".

V souladu s výše uvedeným usnesením požádal dne 1. 2. 1995 vyšetřovatel kpt. Kučera Policii České republiky v Kladně o předvedení obviněného Čestmíra Skály. Jmenovaný byl přijat do Psychiatrické léčebny v Horních Beřkovicích dne 7. 4. 1995 a dne 10. 5. 1995 po vypracování znaleckého posudku byl pan Čestmír Straka v doprovodu syna propuštěn domů.

Je tedy možno konstatovat, že byla respektována práva posuzovaného, bez jeho souhlasu nebylo použito existující zdravotnické dokumentace. Vzhledem k tomu, že se odmítl podřídit znaleckému zkoumání ambulantní formou a s ohledem na charakter trestné činnosti a předchozí psychiatrickou anamnézu, bylo především v jeho zájmu, aby byl znalecky vyšetřen před vynesením rozsudku. Doba hospitalizace nepřesáhla zákonnou ani obvyklou dobu pro znalecké zkoumání duševního stavu. Při šetření byla dodržena zákonná povinná mlčenlivost a nebylo zjištěno nic, co by svědčilo pro zneužití psychiatrie ve smyslu Vaší interpelace.

Závěrem konstatuji, že hospitalizace pana Čestmíra Skály v Psychiatrické léčebně v Horních Beřkovicích probíhala v naprostém souladu se současnými právními normami. Stávající právní systém České republiky vymezující nedobrovolnou hospitalizaci na psychiatrii není v rozporu s právními systémy obecně platnými ve vyspělých zemích Evropy.

S pozdravemLuděk Rubáš

Vážený pan

RNDr. Jiří Šoler, CSc.

poslanec Parlamentu ČR

výbor pro veřejnou správu,

regionální rozvoj a životní prostředí

Sněmovní 4

110 00 Praha 1


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP