(17.50 hodin)
(pokračuje Klaus)

Pan poslanec Kohlíček - s Marokem, tentokrát to nebude škrob.

 

Poslanec Jaromír Kohlíček: Vážený pane předsedo, tentokrát to nebude škrob, protože v obchodní bilanci s Marokem, které se ostatně tato smlouva ani netýká, se tato položka nevyskytuje, podle mého skromného povědomí.

Já bych se chtěl dotknout jedné poněkud nejasné věci, na kterou jsem zde upozorňoval už u minulé smlouvy, kterou jsme s Marokem uzavírali. To je určitá nejasnost u vymezení marockého území. Marocké království, jak je známo, má spor, který se týká záboru bývalé Španělské Sahary. Na jedné straně je fronta POLISARIO, na druhé straně rozhodnutí OSN o referendu, které doposud nebylo provedeno, protože dodnes není vyjasněno, kdo se má zúčastnit referenda, za jakých podmínek apod. Za druhé jsou tam dvě španělské enklávy, Ceuta a Melilla, a v této smlouvě se vymezuje území u Marockého království jako veškerá území, která se nacházejí, včetně celého mořského pásma, pod marockou svrchovaností, ale Maroko stále reklamuje, že tyto dvě enklávy mají být marocké, zatímco Španělsko tvrdí - a ovládá je - že jsou to jeho území, a pak je tam samozřejmě problém celého mořského pásma okolo těchto dvou enkláv.

Já se nedomnívám, že toto patří na jednání sněmovny, a myslím si, že bude vhodné, abychom tyto věci upřesnili na zahraničním výboru. Takže nemám žádné návrhy. Děkuji.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji pěkně. Hlásí se ještě někdo další do rozpravy? Pokud se nikdo nehlásí, rozpravu končím. Nepředpokládám, že by se pan ministr chtěl vyjadřovat.

Máme málo hlasujících. Znovu apeluji na předsedy poslaneckých klubů. Prosím vás, chcete zítra skončit tuto schůzi sněmovny? (Reakce na údaje hlasovacího zařízení:) V této vteřině se to stalo, pan předseda klubu ČSSD pomohl.

 

Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro přikázání zahraničnímu výboru, nechť stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

V hlasování 571 z přítomných 75 poslanců 72 pro, nikdo proti. Návrh byl přijat. Děkuji.

 

121.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Makedonskou republikou o vzájemné podpoře
a ochraně investic, podepsaná dne 21. června 2001 v Praze
/sněmovní tisk 1199/ - prvé čtení

 

Další dohoda o vzájemné podpoře a ochraně investic je s Makedonskou republikou. Prosím stejného navrhovatele i stejného zpravodaje.

 

Ministr financí ČR Jiří Rusnok: Vážený pane předsedo, vážená Poslanecká sněmovno, tak jako v předchozím případě - dohoda o podpoře a vzájemné ochraně investic, tentokrát s Makedonskou republikou, podepsaná 21. června 2001 v Praze. Doufám, že tentokrát je můj podklad správný. Dohoda sjednána v národních jazycích, to znamená v češtině a makedonštině, dále v angličtině, přičemž pokud by vznikl rozpor ve výkladu, je rozhodující anglické znění. Platnost dohody opět na deset let s možností ukončit po této lhůtě písemnou výpovědí s jednoroční výpovědní lhůtou. Investice uskutečněné před ukončením platnosti dohody zůstanou ustanoveními dohody kryty po dobu dalších deseti let.

Makedonie - jak známo, byla částí bývalé SFRJ - patří spíše k méně rozvinutým, zemědělsky orientovaným balkánským státům. Probíhá zde zásadní ekonomická a společenská reforma, občas narušovaná etnicky nestabilní situací. Nicméně probíhá výrazný proces liberalizace, postupně i privatizace, restrukturalizace hospodářství. Jako perspektivní odvětví pro investory se jeví zejména energetika, výstavba a oprava především vodních elektráren, výstavba dálkového elektrického vedení, dále budování infrastruktury dopravní.

Předkládaná dohoda je poplatná standardnímu rámci těchto dohod a smyslem je poskytnout investorům základní jistoty. Doporučuji, aby byla propuštěna do dalšího čtení. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Prosím opět pana poslance Karase.

 

Poslanec Jiří Karas: Pane předsedo, dámy a pánové, moje stanovisko, to je stanovisko zpravodaje, je stejné, jako bylo k předchozí dohodě, to je, dovoluji si navrhnout postoupit do druhého čtení a přikázat zahraničnímu výboru k projednání.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji. Otevírám obecnou rozpravu. Do obecné rozpravy se nehlásí pan poslanec Kohlíček. (Smích.) Je to zklamání, protože jsme čekali, že jednou škrob, podruhé území Maroka, já jsem čekal něco podobného o Makedonii. Rozpravu končím.

Já vás opravdu zase raději odhlásím, nezlobte se, nechci riskovat.

 

Budeme hlasovat o přikázání zahraničnímu výboru.

Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, nechť stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 572 z přítomných 74 poslanců 74 pro, nikdo proti, všichni hlasovali. Návrh byl přijat. Děkuji.

 

Stejná dvojice - navrhovatel a zpravodaj - uvede další obdobnou dohodu, tentokrát České republiky a Kyperské republiky.

 

122.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu
Dohoda mezi Českou republikou a Kyperskou republikou o podpoře
a vzájemné ochraně investic, podepsaná dne 15. června 2001 v Praze
/sněmovní tisk 1216/ - prvé čtení

 

Ministr financí ČR Jiří Rusnok: Děkuji. Vážený pane předsedo, vážená Poslanecká sněmovno, dohoda s Kyperskou republikou odpovídá standardní dohodě tohoto typu. Vztahuje se opět na všechny budoucí investice uskutečněné investory smluvních stran. Nebude se vztahovat na nároky vzniklé z událostí, které se staly před jejím vstupem v platnost, nebo na nároky, které byly vyřešeny před jejím vstupem v platnost.

Z hlediska obecné podpory a ochrany investování na Kypru je významné zakotvení práva na soukromé vlastnictví bez ohledu na státní příslušnost v kyperské ústavě, dále pak pokračující proces začleňování Kypru do Evropské unie a s tím pokračující proces přibližování jeho práva k evropskému právu a stejně tak posilování ekonomického vývoje v této zemi. O tom, jaké možnosti se otevírají, nebudu hovořit. Je to zřejmé - turistický ruch, infrastruktura.

Vzhledem k tomu, že obě země jsou kandidátskými zeměmi a pravděpodobně se stanou brzy členy Evropské unie, lze očekávat další prohlubování vztahů obou zemí. Proto vám doporučuji přijmout tuto dohodu a propustit do dalšího čtení.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji. Opět pan zpravodaj Karas.

 

Poslanec Jiří Karas: Pane předsedo, dámy a pánové, dle mého názoru navrhovaná dohoda je bezproblémová a dovoluji si ji navrhnout postoupit do druhého čtení a přikázat zahraničnímu výboru k projednání.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Děkuji. Otevírám obecnou rozpravu. Tentokráte mohu obligátně prohlásit, že se hlásí pan poslanec Kohlíček.

 

Poslanec Jaromír Kohlíček: Děkuji, pane předsedo. Já jsem viděl zklamání ve tvářích kolegů a kolegyň.

 

Předseda PSP Václav Klaus: Ale radost v tváři mé.

 

Poslanec Jaromír Kohlíček: Radost vidím právě teď, protože je mi jasné, že tuší, že jsem přinesl opět některé nové pohledy, kterými se mohou také zabývat. A protože nebudou na projednávání této smlouvy na zahraničním výboru, tak by přišli o to, co je jádrem mého sdělení.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP