(18.00 hodin)
(pokračuje Gongol)
Chtěl jsem najít rychlé řešení a tím se to podstatně prodlouží. Jen předpokládám, že to u pana ministra nebyla obava z přímé konfrontace, protože jsem si nevšiml, že by se na dnešním odpoledním jednání omlouval. Nemohu tedy jinak, než využít té možnosti, i když mi to, říkám znovu, je velice líto, a přednést tuto svoji interpelaci ústní a očekávám, že dostanu co nejrychlejší odpověď.
Pane ministře, předpokládám, že vás stejně jako mě netěší stále se zvyšující míra nezaměstnanosti, a zejména její katastrofální vývoj v některých regionech. Jistě víte, a vy sám jste rodák z tohoto regionu, že např. na Karvinsku je to již dnes přes 20 %. To samozřejmě je příčinou - vítám pana ministra - i toho, že místní samosprávy se snaží tento problém řešit. Musí však mít pochopení i ministerstva, které řídíte.
Jak jistě víte, v tomto regionu vzniklo po útlumu šachet mnoho povrchových provozů včetně budov a infrastruktury, které hyzdí okolí a rozpadávají se. Pokládám proto za zvláště chvályhodné, když některá města jako Orlová, Havířov, Horní Suchá se snaží z těchto "brownfieldů", jak tomu česky říkáte, vytvořit průmyslové zóny, které budou sloužit k rozvoji zaměstnanosti a podpoře malého a středního podnikání. Tuto snahu ocenila i vláda, která svým usnesením č. 592 ze dne 12. 6. 2002 přijala opatření.
Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Pane poslanče, já vás musím upozornit na čas, nicméně chvilku vám dám kvůli tomu komplikovanému začátku, tak prosím zrychlete trochu.
Poslanec Jaroslav Gongol: Prosím trošku o omluvu, protože i pan ministr zde nebyl a já jsem to musel okomentovat. Já to tedy zrychlím.
Ty jsou v předkládací zprávě vyjmenovány a jen připomenu, že je tam taxativně vyjmenována průmyslová zóna v Orlové - důl Žofie a bývalý důl František.
Byl jsem však mírně řečeno překvapen obsahem dopisu bývalého vašeho náměstka, který zaslal jako odpověď starostovi města Orlová, ve kterém píše, že z vašeho pověření sděluje, že tento majetek nelze převést, neboť to neumožňuje zákon. Nepíše nic o tom, že usnesením vlády č. 592 jste to měl řešit návrhem úpravy zákona, neboť v té době jste byl ministrem financí, dnes jste ministrem průmyslu a obchodu.
Otázka zní, zda je pro vás usnesení vlády závazné, a proč jste tak neučinil.
Druhá otázka zní, zda vy jako ministr průmyslu a obchodu cítíte zodpovědnost za růst nezaměstnanosti a zda považujete iniciativu samospráv za účelné využití devastovaných průmyslových ploch za iniciativu zvláště oceněníhodnou, kterou by vaše ministerstvo mělo podporovat, a hledat řešení, nikoli výmluvy.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Slovo má ministr průmyslu a obchodu pan Jiří Rusnok.
Ministr průmyslu a obchodu ČR Jiří Rusnok: Vážená paní místopředsedkyně, vážené paní poslankyně, páni poslanci, dámy a pánové. Především se omlouvám za pozdní příchod, trochu jsem špatně odhadl rychlost, jakou postupují interpelace v dnešní den. Nicméně bych se chtěl vyjádřit k dotazu pana poslance Gongola.
Samozřejmě, že cítím odpovědnost za to, jakým způsobem se vyvíjí hospodářský život v České republice a jak toto se projevuje i v oblasti zaměstnanosti. Na druhou stranu se domnívám, že je přirozené, že necítím plnou odpovědnost za vývoj v oblasti zaměstnanosti, resp. nezaměstnanosti, protože, jak všichni víme, to není pouze odrazem hospodářského rozvoje, ale je to odrazem i celé řady dalších jevů, které doprovázejí ekonomický život, a je to, myslím si, souhrnná odpovědnost vlády jako celku.
Pokud jde o konkrétní dotaz, který položil pan poslanec, tak bych chtěl zdůraznit, že Ministerstvo průmyslu a obchodu a potažmo vláda České republiky ve svých hospodářsko-politických krocích vždy velmi podporovaly iniciativu místních samospráv, ale i soukromých institucí, které se snažily a snaží připravit vhodné pozemky a prostory pro vznik nových investičních aktivit ve všech částech naší republiky. Myslím, že není příliš mnoho tolik úspěšných příkladů v hospodářské politice, jako je právě program budování průmyslových zón. Jen pro vaši informaci, ke konci minulého roku bylo souhrnnou částkou 2,3 mld. Kč podpořeno vybudování celkově 71 průmyslových zón v celé České republice. Na těchto průmyslových zónách, které byly podpořeny v rámci programu na podporu rozvoje průmyslových zón, je dnes umístěno již více než 120 zahraničních a domácích podniků z různých oborů zpracovatelského průmyslu. Vzniklo na nich již více než 18 tisíc pracovních míst a postupně jich bude ještě více, tak jak budou naplňovány investiční záměry jednotlivých investorů.
Pokud jde o konkrétní případ, o kterém se zmínil pan poslanec, tak k němu mohu uvést pouze rámcově některé okolnosti. Detaily jsem připraven poskytnout panu poslanci ať už písemně, nebo při osobním jednání.
Jedná se pravděpodobně, podle toho, jak jsem zaznamenal, o část bývalého majetku Ostravsko-karvinských dolů, o tu část, která byla rozhodnutím vlády převedena pod správu státního podniku DIAMO, a jedná se o majetky, které jsou zatíženy řadou ekologických a důlních škod, resp. pozůstatků po důlní činnosti, a státní podnik DIAMO je povinen, tak jak vyplývá ze zákona, nakládat s těmito majetky podle zákona o majetku státu a je současně zapojen do celé řady činností, které vedou právě k pozvolnému odstraňování následků těžby, v tomto případě těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Ten konkrétní případ podle mého názoru je komplikován právě majetkovými vztahy, ale nevidím neřešitelné hledat řešení ve spolupráci s příslušnou samosprávou, tak abychom našli formu, jakou tento státní majetek zapojit do vytváření vhodného pozemku v této lokalitě pro vznik případné průmyslové zóny.
Na druhou stranu musím konstatovat, že v tomto kraji existuje již dnes výrazná kapacita takovýchto menších průmyslových zón. Pouze část z nich v tuto chvíli má plné využití investičními projekty, nicméně jsem přesvědčen o tom, že postupně toto využití bude narůstat, tak jak jsem se přesvědčil i nedávno při osobní návštěvě v průmyslové zóně Karviná - Nové pole.
Problém potřebné změny zákona je jistě relevantní. To, jestli je pro mne usnesení vlády závazné, nebo není, myslím, že je elementární a není potřeba tady z toho dělat, bych řekl, jisté politické divadlo. Samozřejmě, že je pro mne závazné usnesení vlády, pokud je vykonatelné a pokud formou naplnění toho usnesení má být vládní návrh na novelu toho či onoho zákona, tak samozřejmě takto budeme postupovat.
Děkuji vám za pozornost.
***