(17.50 hodin)

Místopředseda vlády a ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda: Vážený pane místopředsedo, kolegyně a kolegové, tato dohoda umožní dovážet bezcelní zařízení určené k trvalé instalaci pro naši seismologickou stanici ve Vranově a dovoz zařízení, která budou hrazena z prostředků přípravné komise, která je účastníkem této smlouvy.

Protože je pokročilý čas, nebudu nadále zdržovat sněmovnu svým úvodním slovem. Pokud vzniknou nějaké problémy a otázky, tak je zodpovím. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Já vám děkuji, pane ministře. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení. Tím je pan poslanec Libor Rouček.

 

Poslanec Libor Rouček: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, návrh na sjednání Dohody mezi vládou ČR a Přípravnou komisí Organizace smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek o provádění činností, včetně postcertifikačních činností, vztahujících se k mezinárodním monitorovacím zařízením Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek, vyplývá ze závazků, které Česká republika přijala ratifikací smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek. Česká republika podepsala tuto smlouvu 12. listopadu 1996 a následně ji ratifikovala 11. září 1997.

Zmíněná dohoda, jak již bylo řečeno, upravuje vzájemné vztahy, práva a povinnosti mezi Českou republikou a přípravným výborem a jejich sjednání je nezbytné s ohledem na působení seismologické stanice Vranov u Brna. Dohoda byla negociována na základě modelového textu předloženého přípravným výborem a schváleného členskými zeměmi smlouvy v letech 1999 - 2001, a to ve spolupráci Ministerstva zahraničních věcí ČR se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost, Ministerstvem financí, Ministerstvem vnitra a Ústavem fyziky země v Brně.

Tato dohoda zůstane v platnosti do uzavření nové příslušné dohody mezi vládou České republiky a Organizací smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek… (Hluk.)

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Dámy a pánové, věnujte pozornost této dohodě!

 

Poslanec Libor Rouček: Takže tato dohoda zůstane v platnosti do uzavření nové příslušné dohody mezi vládou České republiky a Organizací smlouvy jako plnohodnotné mezinárodní organizace po vstupu smlouvy v platnost. Přestože je stranou dohody vláda České republiky, vyžaduje dohoda, a to v souladu s čl. 49 odst. 2 ústavy, souhlas Parlamentu ČR, neboť předmět úpravy některých jejích ustanovení je týž jako předmět úpravy zákonů. Z tohoto důvodu se tedy jedná o tzv. prezidentskou smlouvu a je nutné ji předložit po jejím podpisu Parlamentu ČR ke schválení a prezidentovi k ratifikaci.

Jsem toho názoru, že sjednání dohody je v zájmu České republiky, nemá vliv na zvýšení výdajů státního rozpočtu, neklade nároky na zvýšení počtu pracovníků státní správy a je v souladu s českým právním řádem a mezinárodními závazky České republiky. Proto doporučuji propustit tuto dohodu do druhého čtení. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji vám, pane zpravodaji. Otevírám rozpravu. Žádné přihlášky do rozpravy nevidím, takže rozpravu končím.

Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání, neboť v rozpravě nezazněly žádné další návrhy. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru, takže se ptám, zda je nějaký jiný návrh z pléna? Není.

 

hlasování pořadové číslo 323 rozhodneme o tom, kdo souhlasí s návrhem na přikázání zahraničnímu výboru. Kdo je pro, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko. Kdo je proti? Děkuji.

Hlasování skončilo. Z přítomných 145 poslanců bylo pro 113, nikdo proti. Tento materiál jsme přikázali zahraničnímu výboru.

 

A jako poslední bod, kterému se budeme věnovat před hlasovacím blokem, bude

 

90.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu
Návrh postupu pro zabezpečení souladu mezinárodněprávních závazků České republiky
se závazky vyplývajícími z jejího členství v Evropské unii
/sněmovní tisk 186/ - prvé čtení

 

Předložený návrh uvede místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. Prosím ho tedy, aby se ujal slova.

 

Místopředseda vlády a ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda: Pane místopředsedo, kolegyně a kolegové, tento materiál předkládaný Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR byl vypracován na základě usnesení vlády č. 13 z 8. ledna 2003, jímž bylo uloženo zabezpečit soulad mezinárodněprávních závazků České republiky se závazky vyplývajícími z jejího členství v EU. Neslučitelnost dohod uvedených v předmětném vládním materiálu byla vyhodnocena jednotlivými resorty po vzájemných konzultacích s EU a komparací aktuálního stavu v členských státech.

Ministr zahraničních věcí a naše ministerstvo tedy ve spolupráci s ostatními členy vlády zajistilo vypracování přehledů všech bilaterálních mezinárodních smluv ČR, včetně jejich charakteristiky, které bude nutné k datu přistoupení České republiky k EU vypovědět nebo renegociovat z důvodu jejich neslučitelnosti s právem Evropských společenství. Dnem vstupu v platnost smlouvy o přistoupení České republiky k EU se Česká republika stane smluvní stranou zakládajících smluv, to znamená přenese pravomoci na orgány Evropských společenství, v některých oblastech plně ve výlučné pravomoci Evropských společenství, v jiných případech dojde k částečnému přenesení pravomocí, tzv. sdílené pravomoci. Z primárního práva Evropských společenství vyplývá, že Evropská společenství jsou nadána výlučnými kompetencemi v oblastech odstraňování překážek vnitřního trhu, zejména v oblastech volného pohybu zboží, kapitálu a služeb, společné obchodní politiky, společné dopravní politiky, pravidel soutěže, společné organizace zemědělských trhů a stavu ryb.

Vláda je toho názoru, že ukončení platnosti předpokládaných smluv se neodrazí ve zhoršení našich bilaterálních vztahů, ale naopak je přesvědčena, že dojde k posílení mezinárodního politického a ekonomického postavení České republiky v mezinárodních vztazích, protože naše republika bude zaštítěna nejsilnějším hospodářským celkem na světě.

Z uvedeného vyplývá, že mezi základní části přípravy na členství v EU patří nejen harmonizace právního řádu České republiky s právem Evropských společenství včetně institucionálního zabezpečení, ale i zajištění kompatibility závazků v oblasti vnějších vztahů, resp. mezinárodního práva veřejného. V rámci jednání o přistoupení České republiky k EU se Česká republika zavázala ukončit platnost nebo renegociovat ty mezinárodní smlouvy, které nejsou v souladu s acquis, ještě v předvstupním období, nejpozději však k datu vstupu do EU. Toto datum, jak víte, bylo stanoveno na 1. květen 2004. Pouze s přihlédnutím k čl. 307 Smlouvy o Evropských společenstvích a k výpovědním lhůtám jednotlivých smluv lze ve výjimečných případech posunout nejzazší termín těchto smluv k 30. 6. 2004.

Z tohoto důvodu byla vytvořena kategorizace jednotlivých smluv a také stanoven postup pro ukončení platnosti těchto smluv co nejefektivnějším a časově nejméně náročným způsobem. Usilujeme tedy o flexibilitu a rychlost, a doporučujeme proto schválit ukončení platnosti všech smluv vždy pouze v rámci jednoho rozhodnutí pro příslušnou kategorii smluv - prezidentskou, vládní, resortní.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP