(17.20 hodin)
(pokračuje Gross)

Jelikož mezitím bylo přijato stanovisko, že je to úmluva, pro jejíž ratifikaci je zapotřebí minimálně 120 hlasů poslanců, tak tehdy jsme se dostali do potíží s tím, že byla nízká účast poslanců a ze 140 přítomných poslanců se "pouze" 103 vyjádřili pro a z důvodu této nízké účasti nebyla tato smlouva ratifikována.

Nyní jsme tedy v situaci, kdy bychom měli tuto smlouvu ratifikovat napodruhé. Česká republika k této smlouvě nepřistupuje bez výhrad. Navrhujeme učinit dvě interpretační prohlášení. Jedno k článku 23 úmluvy, které se týká poskytování veřejné podpory a pomoci, kde navrhujeme učinit interpretační prohlášení v tom smyslu, že Česká republika bude aplikovat ty články v rozsahu, v jakém to umožňují naše právní předpisy. Druhé interpretační prohlášení je k ustanovení článku 28 úmluvy, které se týká cestovních dokladů. A třetí věc se týká učinění výhrady vůči článku 27 úmluvy, který hovoří o povinnosti státu vydat každé osobě bez státní příslušnosti na jeho území, která nemá platný cestovní doklad, průkaz totožnosti. Tuto výhradu činíme v tom smyslu, že bude vydáván pouze osobám bez státní příslušnosti s povoleným trvalým pobytem na území České republiky.

Tato smlouva byla projednána v zahraničním výboru. Chtěl bych mu poděkovat za práci, kterou odvedl. A kromě toho, co jsem uvedl, mám pocit, že projednávání by mohlo být bezproblémové.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Vládní návrh projednaly zahraniční výbor a petiční výbor, jejichž usnesení byla rozdána jako sněmovní tisky 250/1 a 2. Prosím zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Jiřího Karase, aby návrh výboru odůvodnil.

 

Poslanec Jiří Karas: Paní místopředsedkyně, dámy a pánové, seznámím vás s usnesením zahraničního výboru z 16. schůze konané dne 11. června 2003. Úvod obvyklý. Poté zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení:

1. Poslanecká sněmovna dává souhlas k přístupu České republiky k Úmluvě o právním postavení osob bez státní příslušnosti ze dne 28. září 1954 s tím, že Česká republika učiní při ukládání listiny o přístupu

a) výhradu k článku 27 této úmluvy následujícího znění: "Průkaz totožnosti podle článku 27 úmluvy bude vydáván pouze osobám bez státní příslušnosti, jimž byl povolen trvalý pobyt na území České republiky v souladu s jejími vnitrostátními právními předpisy.";

b) prohlášení k článkům 23, 24 odst. 1 b) a 28 této úmluvy následujícího znění:

Článek 23 úmluvy bude aplikován v rozsahu, v jakém to umožňují vnitrostátní právní předpisy České republiky.

Článek 24 odst. 1 b) bude aplikován v rozsahu, v jakém to umožňují vnitrostátní právní předpisy České republiky.

Cestovní doklad podle článku 28 úmluvy bude vydáván osobám bez státní příslušnosti, jimž byl povolen trvalý pobyt na území České republiky v souladu s jejími vnitrostátními právními předpisy. Těmto osobám bude vydáván cizinecký pas, ve kterém bude uvedeno, že držitel je osobou bez státní příslušnosti ve smyslu úmluvy z 28. září 1954.

2. Pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky,

3. Zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru.

Dámy a pánové, děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj petičního výboru pan poslanec Jaroslav Lobkowicz.

 

Poslanec Jaroslav Lobkowicz: Vážená paní předsedající, vážená vládo, kolegyně a kolegové. Petiční výbor projednal na své 18. schůzi dne 8. července 2003 vládní návrh tohoto zákona. Petiční výbor došel k přesně stejnému usnesení jako výbor zahraniční a usnesení petičního výboru máte v tisku 250/2. Petiční výbor mě požádal, abych toto přednesl ve sněmovně.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Otevírám rozpravu, do které nemám žádnou přihlášku. Táži se, zda se někdo hlásí z místa. Nikoho nevidím, rozpravu končím.

Ptám se pana ministra a pánů zpravodajů, zda chtějí využít svého práva závěrečného slova.Jestliže nechtějí, musím upozornit, že podle sdělení pana ministra je zapotřebí ke schválení 120 hlasů.

Pan ministr chce vystoupit, prosím.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Stanislav Gross: Paní místopředsedkyně, hovořil jsem o tom, o čem rozhodla Poslanecká sněmovna v únoru 2002. Mezitím ale došlo k novele ústavy, a mám pocit, že v tuto chvíli již není zapotřebí ústavní většiny. Ale nechť to ještě verifikuje legislativa. Ale tehdy to zapotřebí bylo a na tom jsme ztroskotali.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Ptám se pánů zpravodajů, protože oni by měli jako zpravodajové výborů mít povědomí o tom, jak probíhala jednání výborů…

 

Poslanec Jiří Karas: Paní místopředsedkyně, předpokládám, že zde není zapotřebí ústavní většiny.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Nikdo se tomu nebrání. Pokusím se přivolat další poslance do sněmovny. Není žádných námitek.

Oba výbory předkládají totožný návrh usnesení, o kterém budeme hlasovat.

 

Zahajuji hlasování. Kdo souhlasí s tímto návrhem usnesení, prosím, stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

V hlasování pořadové číslo 235 z přítomných 144 poslanců hlasovalo 109 pro návrh, proti 6. Tento návrh byl přijat.

 

Končím projednávání bodu 95.

 

Dalším bodem, který budeme projednávat, je bod

 

96.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu
Smlouva mezi Českou republikou a Rakouskou republikou o změnách průběhu
společných státních hranic, podepsaná dne 26. října 2001 v Praze
/sněmovní tisk 290/ - druhé čtení

 

Prosím, aby se slova ujal místopředseda vlády a ministr vnitra pan Stanislav Gross.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Stanislav Gross: Vážená paní místopředsedkyně, paní poslankyně, páni poslanci, v tuto chvíli je snad má úloha jednoduchá.

Tato Smlouva mezi Českou republikou a Rakouskou republikou probíhá při projednávání souběžně s ústavním zákonem o změnách státních hranic s Rakouskou republikou, protože změnu státních hranic podle našeho ústavního pořádku lze schválit pouze ústavním zákonem. Toto tedy probíhá současně a na této schůzi Poslanecké sněmovny jsme již tento návrh projednali.

Snad bych tedy jen připomněl, že tato smlouva i onen ústavní zákon má změnit, resp. upravit průběh česko-rakouské hranice v deseti případech, v sedmi případech na hraničních vodních tocích, ve třech případech změna probíhá na tzv. suché státní hranici. Celkově by mělo dojít k oddělení území od České republiky v souhrnném obsahu 42 422 m2, s tím, že stejný obsah území by měl přejít z Rakouské republiky do České republiky. Znamená to, že tato výměna území je reciproční a vyrovnaná.

Tolik asi ve stručnosti k připomenutí tohoto bodu. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová: Děkuji. Vládní návrh projednal zahraniční výbor, jehož usnesení bylo rozdáno jako sněmovní tisk 290/1. Prosím zpravodaje výboru pana poslance Jaromíra Kohlíčka, aby návrh výboru odůvodnil.

 

Poslanec Jaromír Kohlíček: Děkuji za slovo, vážená paní předsedající. Milé kolegyně, vážení kolegové, vážení páni ministři. Dovolte mi, abych vás seznámil s výsledkem projednávání této mezinárodní smlouvy v zahraničním výboru.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP