(18.10 hodin)
(pokračuje Ransdorf)
Pozor, aby se to nestalo i naší společnosti.
A jinak, pokud jde o svátky, svátky nejsou samozřejmě zdaleka tak podstatná věc. Z dějin církve víme, že církev si adaptovala koneckonců různé pohanské svátky a dala jim jiný obsah. A tak to bylo i v jiných případech. A mohu také říci, že i pomníky měly řekl bych různou funkci. Třeba v nedaleké Budapešti postavili za Horthyho pomník, kdy lid se vztahuje vděčně k matce Hungarii. Když přišel rok 1945, tak se z pomníku matky Hungarie stal pomník osvobození. Myslím si, že tedy je možné v této logice pokládat třeba 25. únor za den, kdy bychom si připomněli minulou dobu se všemi jejími nedostatky a případnými přednostmi. Byl by to den určitého historického vyrovnání v logice, kterou koneckonců znala církev z minulosti, kdy se ty svátky, které patřily předchozí době, nějak adaptovaly.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Ransdorfovi. O slovo se hlásí pan poslanec Miloš Titz. Prosím řečníky, kteří se dožadují vystoupení, aby tak učinili v souladu s jednacím řádem písemně. Pak se vyhneme problémům, kdo se hlásil dřív a kdo později.
Poslanec Miloš Titz: Pane místopředsedo, milé kolegyně a vážení kolegové, jak můj předřečník říká, že chce navázat, tak já bych navázal na něho. Já bych docela velice rád, abychom 25. únor oslavili v tom starém selském českém sloganu. "Únor bílý pole sílí."
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Titzovi. S faktickou poznámkou se hlásí pan poslanec Miloslav Ransdorf. Dále se hlásí pan poslanec Václav Exner k tomu, aby naplnil přání předsedy svého klubu, jeden jako druhý.
Poslanec Miloslav Ransdorf: Když dovolíte, 25. únor má i jiné konsekvence, má i jiné souvislosti. Byl to den, který je spojený se smrtí Albrechta z Valdštejna. A to je prosím symbol dnešní doby. Čtvrtý pluk v Brně - myslím, že je to čtvrtý pluk, pokud ne, ať mě opraví někdo z vlády - dostal název Albrechta z Valdštejna. Jaký výmluvný symbol pro naši dobu! Albrecht z Valdštejna konvertoval k jiné víře, zprivatizoval pokladnu moravských stavů, přeběhl k císaři, pak se účastnil finanční reformy zvané kaláda, která ožebračila České země, a velmi významně se zapojil do procesu, který tak připomíná naši privatizaci na začátku 90. let. Bílek výmluvně o tom psal v Dějinách konfiskací. Čili 25. únor je den, který má mnohé souvislosti.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Ransdorfovi. Připomínám to, co už tady přede mnou někteří činili, že projednáváme návrh zákona o státních svátcích.
Takže v tuto chvíli vystoupí pan poslanec Václav Exner.
Poslanec Václav Exner: Dámy a pánové, chtěl jsem jenom poprosit pana poslance Janečka, aby vystupoval poněkud uvážlivěji, pokud jde o uváděná čísla. V důvodové zprávě k předloženému tisku se konstatuje, že počet obětí komunistického režimu na celém světě dosahuje 70 milionů. On před chvílí právě řekl, že počet obětí stalinských koncentráků byl 40 milionů. Já bych velice přivítal, kdyby tato čísla byla přeci jenom doložena nějakými konkrétními prameny, které by byly dostatečně hodnověrné. Údaje, které zde byly uvedeny, jsou údaje, které bohužel věrohodné v tomto směru nejsou.
Chtěl bych říci, že lituji každé oběti jakékoliv zvůle a jakékoliv nesprávnosti, ale házet desítkami milionů, aniž bychom si uvědomovali, jestli to tak opravdu bylo, to je těžká věc. Myslím si, že spočítáme-li oběti druhé světové války a oběti koncentráku, které v té době byly, tak si snad uvědomíte, že v koncentrácích ani Sovětského svazu, sovětského Ruska ani dost dobře nebylo fyzicky možné zlikvidovat 40 milionů lidí.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Exnerovi, ale připomínám, že jsme ve třetím čtení, nikoliv v prvním čtení, kdy se diskutuje důvodová zpráva.
Hlásí se ještě někdo, dámy a pánové? Hlásí se pan poslanec Josef Janeček.
Poslanec Josef Janeček: Jenom věcně ke kolegovi Exnerovi: To číslo se vztahuje, a je to tam napsáno v důvodové zprávě, k celosvětovému počtu lidských osudů, které skutečně nalezly smrt díky komunismu, a to se nevztahovalo jenom na Sovětský svaz, ale to se vztahovalo i na Čínu. To, co jsem já říkal, to byla čísla moderních historiků, která jsou uváděna a udávají se v desítkách milionů; nebo - více než 40 milionů našlo smrt ve stalinských koncentrácích. Já jsem to zdůraznil proto, že naše země byla v podstatě pod stalinskou diktaturou a my jsme k tomu měli nejblíž, byli jsme tam díky KSČ prostě zavlečeni.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Tak. Takže souhlasíte-li, rozpravu ve třetím čtení končím. Je 18 hodin 16 minut, předpokládám, že pan poslanec Janeček už vyčerpal to, co chtěl říci průběhu rozpravy ve třetím čtení, a prosím pana zpravodaje, aby se ujal svých zpravodajských povinností a seznámil nás s tím, jaký postup hlasování hodlá navrhnout.
Poslanec Bohuslav Záruba: Vážený pane předsedající, vážená vládo, dámy a pánové, pozměňovací návrhy máte v tisku 281/3 a já bych si dovolil navrhnout následující proceduru:
Nejprve bychom hlasovali pozměňovací návrhy k pozměňovacímu návrhu výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu mládež a tělovýchovu, a to tak, že bychom hlasovali nejprve písmeno B, návrhy poslance pana Plevy. Dále bychom hlasovali ve druhém případě bod D poslankyně Jitky Gruntové, a to alternativu 1 a 2. Potom bychom odhlasovali celý pozměňovací návrh výboru a nakonec bychom hlasovali o pozměňovacím návrhu pana kolegy Šplíchala v bodě C, který upravuje § 1 zákona 245/2000 Sb., a nakonec bychom hlasovali zákon jako celek.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Ano. Dámy a pánové, já vás v tuto chvíli všechny odhlásím a v následujícím hlasování rozhodneme o tom, kdo souhlasí s procedurou tak, jak ji navrhl pan zpravodaj.
Čili zahajuji hlasování pořadové číslo 87. Kdo souhlasí s návrhem procedury, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko "ano". Děkuji. Kdo je proti? Děkuji.
Hlasování skončilo. Ze 172 bylo pro 125, proti jeden.
Takže - pusťme se do toho, pane zpravodaji. První návrh.
Poslanec Bohuslav Záruba: Budeme hlasovat písmeno B. (Zpravodaj souhlasí, navrhovatel souhlasí.)
Místopředseda PSP Jan Kasal: Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 88. Kdo souhlasí, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko "ano". Kdo je proti?
Hlasování skončilo. Ze 178 hlasujících bylo pro 82, proti 66. Návrh nebyl přijat.
***