(9.40 hodin)
(pokračuje Nečas)

Myslím, že nejenom vojáci na základně v Náměšti se mohli přesvědčit, že sliby pana ministerského předsedy a jeho ujišťování neváží vůbec nic. Myslím si, že se o tom mohli přesvědčit všichni občané naší země. Z tohoto pohledu jeho ujištění, že toto je nějaké definitivní rozhodnutí, je naprosto bezcenné. Protože on již několikrát prokázal, i ve vztahu k armádě, že jeho slovu nelze věřit. Připomenul bych mu jeho vystoupení na velitelském shromáždění v kongresovém centru Paláce kultury, ve kterém ujišťoval tisíce zde přítomných vojáků z povolání, že armáda bude rozpočtovou prioritou této vlády, že ze státního rozpočtu bude vyčleněno 2,2 % HDP dlouhodobě na armádu, a líčil zářné zítřky Armády České republiky pod správou sociální demokracie.

Myslím si, že vystřízlivění přišlo velmi rychle. Pan ministr Kostelka jako nestraník, nikoliv jako sociální demokrat, se musí s touto věcí popasovat po odborné a bohužel i politické stránce. Musím ocenit jeho snahu tento problém řešit i řešit problém základny v Náměšti. Koneckonců to, co řekla paní místopředsedkyně Němcová, že v tu dobu se tam neodvážil vydat žádný vedoucí představitel sociální demokracie, to platí. To, že tam byl pan ministr Kostelka, je v pořádku, je to ministr obrany, má to v popisu práce. Ale nebyl tam za sociální demokracii. Protože za její předvolební sliby v žádném případě odpovědnost nenese.

Je skutečností, že to, co bylo naslibováno v Náměšti, nebude dodrženo a že v mnoha ohledech opravdu došlo k přeorání osudů, a velice závažných osobních osudů, stovek lidí. Armáda v kterékoliv demokratické zemi je živý organismus. Je živý organismus, spočívající především na tisících nebo desetitisících konkrétních lidí, jejich rodin, jejich konkrétních osudů. Není to tak, že funguje v podobě jakéhosi balonku, který se podle potřeby nafoukne, nebo se vzduch zase upustí. Je to opravdu živý organismus. Jestliže amputujeme například některou končetinu, nelze ji znovu přišít. Toto je moje velká obava a obava řady z nás z podobných bezkoncepčních zásahů do tohoto živého organismu, ze slibů, na základě kterého stovky lidí se rozhodnou změnit ve prospěch armády svůj životní osud, životní osud svých rodin, aby vzápětí tyto sliby byly popřeny a jejich často osobní, ale i finanční oběť byla tímto způsobem znehodnocena.

Je to o to závažnější, že této vládě nelze věřit. Nelze jí věřit v tom, že nesáhne v následujících letech do rozpočtu, respektive lze jí věřit úplně stejně, jako slibovala své 2,2 % hrubého domácího produktu. Tak úplně stejným způsobem lze věřit tomu, že dodrží svůj závazek dávat na obranu 2 % hrubého domácího produktu. Považuji za docela charakteristické, že psychologická situace na základně v Náměšti nad Oslavou v létě letošního roku byla taková, že velitel tamější základny, a podle mého názoru velice moudře, rozhodl, aby byly na určitou dobu přerušeny lety, aby nedocházelo k leteckému výcviku, a poslal své piloty, aby čas byl využit, na kurs přežití. Obávám se, bohužel, že žádný armádní kurs přežití nedokáže vycvičit vojáky, jak přežít vládu Vladimíra Špidly a jeho nekompetentní zásahy v oblasti obrany.

Je také třeba otevřeně říci, že řešení, které je tady nabízeno, není řešení bezbolestné. Sliby, které jsou tady dávány, jsou sice sliby, které možná znamenají určitou naději pro leteckou základnu v Náměšti nad Oslavou, ale je to pouze přesunutí problémů na jiné místo České republiky, a sice v tomto případě konkrétně na leteckou základnu Přerov. Znamená to likvidaci této letecké základny. Znamená to opět likvidaci osobních osudů stovek lidí a jejich rodinných příslušníků. Chtěl bych připomenout, že významná část této letecké základny se bude přesunovat do Náměšti. Část této letecké základny se již dneska přesunuje na plzeňské letiště v podobě jednotky letecké, pátrací a záchranné služby.

Musím říci, že především v souvislosti s některými kroky, které dělá vláda a Ministerstvo obrany, je třeba toto rozhodnutí o zrušení letecké základny v Přerově zpochybnit jako rozhodnutí špatné, jako rozhodnutí nekoncepční. Chtěl bych připomenout, že Armáda České republiky se rozhodla koncentrovat všechny své výsadkové a průzkumné útvary v posádce Prostějov. Právě v souvislosti s působností těchto útvarů přítomnost vrtulníkové základny v nedalekém Přerově má svoji hlubokou logiku. Naopak hluboce postrádá logiku přesunout tuto vrtulníkovou základnu v době, kdy všechny výsadkové a průzkumné útvary koncentrujeme v prostějovské posádce, o stovky kilometrů dál do Náměšti. Jsem přesvědčen, že i tento důvod zpochybňuje krok, který je tady dělán.

Myslím si, že by mělo být jasně řečeno, že nezodpovědné sliby vlády, které směřovaly do Náměště, jsou v tuto chvíli na poslední chvíli kompenzovány na základě likvidace letecké základny v Přerově a na základě likvidace kompaktní, dobře fungující a velice schopné vojenské jednotky, která samozřejmě dalším přesunem řadu svých vojenských schopností ztratí, protože samozřejmě řada lidí tento krok nepřijme a z armády odejde. Myslím, že to je věc, která by tady měla být řečena naplno, a sice že je dobře, že je zachráněna letecká základna v Náměšti. Sám jsem po tom volal a považoval jsem rozhodnutí o jejím omezení, nebo dokonce likvidaci, za hrubou chybu. Ale je zachraňována na úkor jiné letecké základny, letecké základny, která má bezpochyby stejné právo na existenci, stejnou potřebnost pro Armádu České republiky, zatímco jsou zachovávány některé jiné základny, jejichž smysl příliš velký není. A tady bych chtěl zmínit základnu v Praze-Kbelích.

Myslím si, že z tohoto pohledu nekoncepční zásahy pana předsedy vlády do armádní problematiky by podle mého názoru měly skončit. A já budu jenom rád, když se o tuto věc bude více a více starat pan ministr obrany. A skoro bych ho tady veřejně požádal, aby držel pana ministerského předsedu co nejdále od armády a co nejdále od budovy Ministerstva obrany na Valech. Bude to ku prospěchu této země a ku prospěchu Armády České republiky.

Děkuji.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: O slovo se hlásí ministr obrany.

 

Ministr obrany ČR Miroslav Kostelka: Pane místopředsedo, pane poslanče, samozřejmě nemohu držet pana předsedu vlády mimo armádu. Naopak jej vítám, když přijde a můžeme spolu některé věci projednat. A bude tomu i nadále.

Chtěl bych jenom tu otázku vysvětlit. Ano, je to tak. Je to tak, že jsme prostě došli k názoru, že s těmi finančními prostředky, které jsme obdrželi, prostě neudržíme takový počet letišť, která musíme držet. To je jeden fakt.

Druhý fakt je, že letiště Náměšť začalo být projednáváno v Severoatlantické alianci zhruba před třemi a půl lety jako letiště "house national support" (?) a že výbory Severoatlantické aliance se rozhodly, že skutečně jedním z nich bude po Čáslavi. Severoatlantická aliance do letiště Náměšť již investovala v minulosti řadu finančních prostředků, totéž udělala česká armáda. Jsou nesrovnatelné s tím, co bylo investováno na letiště Přerov. Čili jsme stáli před rozhodnutím: nemůžeme mít tolik letišť, jedno musíme zrušit. Severoatlantická aliance prostředky na toto letiště by nikdy nepřesunula už na letiště Přerov. Naopak v situaci, kdy se Severoatlantická aliance bude rozšiřovat, je velké riziko, že by vůbec Česká republika prostředky z bezpečnostních investic NATO určené původně pro Náměšť nedostala a putovaly by třeba do jiného státu, které k alianci přistoupí. To všechno byly otázky, které posuzovali odborníci. Nebyly to otázky se snahou někoho poškodit.

Jenom bych rád řekl, že já osobně bych velmi přivítal, kdybychom mohli všude, kde nás chtějí, v posádkách být. Bohužel to možné není. Je to nelogické a je to neufinancovatelné. Takže snižujeme infrastrukturu. A není to jenom otázka letectva. Je to otázka pozemních sil. Musím říci, že na celkovém pojetí reformy Armády České republiky se tentokrát podíleli skutečně odborníci z generálního štábu, odborníci z velitelství, odborníci od útvarů. Nebylo to řešení úřednické, jak se někomu může zdát. Bylo provedeno štábní cvičení v trvání tří týdnů, které rozpracovalo všechna místa dislokace, všechny dopady reformy.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP