(14.40 hodin)
(pokračuje Páralová)

Chyby v zákonech se stále ještě nacházejí. Navíc vláda nachystala v Kolodějích našim občanům další bojovou hru a v zákonech dotčených touto novelou dojde velmi pravděpodobně k dalším změnám. Proto bude lepší nic neuspěchat a vše si dobře promyslet.

Na rozdíl od Vladimíra Špidly pokládám za velmi nešťastné, když se jeden a týž zákon mění několikrát za rok. Je to pro firmy i občany velice drahé a nepřispívá to k jejich právní jistotě. Proto dávám návrh na vrácení předlohy k přepracování.

Děkuji vám za pozornost. (Potlesk poslanců klubu ODS.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Páralové. Slovo má pan předkladatel, pan poslanec Vladimír Říha, připraví se paní předsedkyně výboru pro sociální politiku a zdravotnictví Milada Emmerová. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Vladimír Říha: Vážený pane předsedající, vážení páni ministři, dámy a pánové, dovolím si krátce reagovat.

Je logické, že při přípravě zákona poslanec spolupracuje s těmi, kdo problematiku nejlépe ovládají, čili s příslušnými odborníky ministerstva. Tolik tedy k tomu rukopisu.

A když už tady citujeme klasiky, tak já bych řekl, že staří moudří Čechové říkávali "po účinku zlá rada". A nemýlím-li se, Konfucius říkal, že je lépe rozsvítit třeba malé světélko, než si stěžovat na tmu. Tato předkládaná novela je tím malým světélkem, abychom včas opravili to, co opravit můžeme, a ve chvíli, kdy o těch chybách víme.

Proto si dovolím ctěné sněmovně navrhnout, aby lhůta na projednání byla zkrácena na pět dnů.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, souhlas navrhovatele nepotřebujeme, protože tento návrh předkládá sám navrhovatel, takže to je logické.

Slovo má paní poslankyně Milada Emmerová. Prosím, paní předsedkyně, máte slovo.

 

Poslankyně Milada Emmerová: Vážený pane předsedající, vážení přítomní, chtěla jsem v podstatě říci totéž co pan předkladatel, to znamená s ohledem na to, že jde o legislativně technickou záležitost, chci poprosit sněmovnu o pochopení a o souhlas se zkrácením lhůty na projednání ve výboru o 55 dnů. Děkuji za pochopení - jsem přesvědčena, že většina poslanců to chápe.

Jinak jsem chtěla říci, že tak často zde citované slůvko "standard" je velmi široký pojem, který každý z nás chápe poněkud jinak. Například pro mne je standard obecně vyjádřen tímto heslem: "Kdo chce, ten hledá způsob, kdo nechce, ten hledá důvod."

Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců klubu ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji pani předsedkyni výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Vidím přihlášku pana ministra práce a sociálních věcí pana Zdeňka Škromacha. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr práce a sociálních věcí ČR Zdeněk Škromach: Vážený pane předsedající, vážené dámy a pánové, myslím, že velmi dobrý postřeh je paní stínové ministryně Páralové v tom smyslu, že je dobré, aby poslanci spolupracovali s příslušným resortem, jestliže připravují poslanecké iniciativy návrhů zákonů. Tím způsobem můžeme mnoha problémům, které mohou při projednávání takových návrhů vzniknout, předejít. Paní poslankyně Páralová má možnost této pomoci využít. Myslím, že této podpory a servisu ze strany příslušného resortu využívá, protože pokud jde o Ministerstvo práce a sociálních věcí, tam v těchto věcech nerozlišujeme, zda se jedná o vládní, či opoziční poslance, protože naší snahou je, aby zákony, které přijímá tato Poslanecká sněmovna, byly co možná na nejlepší úrovni. Proto musím říci, že samozřejmě panu poslanci Říhovi můj resort pomohl stejně tak, jako určitě pomůže v případě předkládaných návrhů paní poslankyni Páralové.

Myslím, že je důležité, abychom se shodli v tom, že jestliže se stanou některá nedopatření nebo chyby při projednávání poměrně velkého počtu zákonů, které procházejí touto ctihodnou Poslaneckou sněmovnou, je dobré si přiznat, že se eventuálně stala chyba, a chybu napravit, než na takové chybě setrvat. Myslím, že toto je představa i tohoto zákona, a já jsem přesvědčen, že využijeme těch pět dnů, které máme, k tomu, abychom ještě eventuálně doladili některé drobnosti, které se projevily při pojednávání této novely.

Jsem tedy rád, že v tom máme porozumění jak ze strany vládní koalice, tak ze strany opozice, a věřím, že i v takto administrativně v podstatě formulovaných návrzích zákonů najdeme soulad v tom, že je potřeba určité drobné chyby, které se vloudily při projednávání poměrně velkého počtu zákonů, napravit. (Potlesk členů klubu ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru práce a sociálních věcí Zdeňku Škromachovi a konstatuji, že nemám žádnou další přihlášku do rozpravy. Pokud nemá nikdo dále zájem se do rozpravy přihlásit, obecnou rozpravu končím.

Konstatuji, že v obecné rozpravě - prosím, aby mě pan zpravodaj kontroloval - padl návrh na vrácení předlohy navrhovateli k dopracování. Tento návrh bychom měli prohlasovat, protože ostatní návrhy se týkaly přikázání, resp. zkrácení lhůty k projednání.

Požádám vás všechny, abyste se dostavili zpět do sněmovny, odhlásím vás, a požádám vás, abyste se svými hlasovacími kartami znovu přihlásili. Zjistíme tak přesný počet poslanců ve sněmovně, kteří mají zájem rozhodnout o tomto návrhu. Věřím, že ti, kteří mají zájem, se do sněmovny dostavili.

 

O návrhu paní poslankyně a zpravodajky Aleně Páralové na vrácení předlohy navrhovateli k dopracování - chybu nikdo nezpochybňoval - rozhodneme hlasováním pořadové číslo 98, které jsem právě zahájil. Ptám se, kdo je pro návrh na vrácení. Kdo je proti tomuto návrhu?

Konstatuji, že hlasování pořadové číslo 98 se z přítomných 160 pro vyslovilo 79 poslanců, proti 72. Návrh nebyl přijat.

 

Toto konstatování bude platit potud, pokud jednotliví hlasovací kontroloři za jednotlivé kluby uznají, že výsledek hlasování v písemné podobě souhlasí s vyjádřením jednotlivých poslanců.

O slovo se hlásí pan poslanec Ježek. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Libor Ježek: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, hlasoval jsem ano, na sjetině mám ale křížek. Zpochybňuji tedy hlasování.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vzhledem k tomu, že jde opravdu o významné rozlišení a rozdíl byl nepatrný, okamžitě bez rozpravy zahájím hlasování pořadové číslo 99, ve kterém se vyjádříte, zda souhlasíte s námitkou pana kolegy Ježka. Kdo je pro přijetí této námitky? Kdo je proti přijetí námitky o výsledku hlasování? Děkuji vám.

Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 99 se z přítomných 163 poslanců 142 vyjádřilo pro, proti nebyl nikdo. Návrh tedy byl přijat.

 

Budeme tedy znovu rozhodovat v hlasování pořadové číslo 100 o tom, zda vrátíme předložený návrh navrhovateli k dopracování na základě návrhu zpravodajky. Zahájil jsem hlasování a ptám se, kdo je pro vrácení. Kdo je proti?

Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 100 se ze 170 poslanců a poslankyň 84 vyjádřilo pro, 84 proti, návrh tedy nebyl přijat - pokud mi sdělí jednotliví kontroloři, že návrh odpovídá přání jednotlivých poslanců a jejich způsobu hlasování.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP