(11.20 hodin)
(pokračuje Macháček)
Nezávislé sdružení občanů Blanska
Strana občanského porozumění
Strana svobodných severu
Strana zdravotně postižených, důchodců a sociálně slabých občanů
Všeobecná občanská strana
b) politické strany a politická hnutí, které výroční finanční zprávy za rok 2003 nepředložily:
Demokratická liga
Helax - Ostrava se baví
Hnutí pro Havířov
Iniciativa pražských občanů
"Jirkov 21. století"
Liberálně demokratická strana
Nezávislé sdružení sportovců města Mostu
Občanská liga FORUM
Pravá alternativa
Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu
Romská občanská iniciativa ČR
Sdružení nájemníků Prahy 1
Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu
Sociálně demokratická aliance nezávislých
Strana Přírodního Zákona
Strana za životní jistoty
SVOBODNÍ
Unie pro Evropu
Volba pro budoucnost
IV. žádá vládu, aby podle § 13 odst. 6 zákona č. 424/91 Sb. podala návrh soudu na zrušení politických stran a politických hnutí, jejichž činnost již byla pozastavena, a politické strany a politická hnutí nepředložily své výroční finanční zprávy za rok 2003. Jedná se o tyto politické strany a politická hnutí:
Aliance nezávislých občanů
Alternativa 2000
Celostátní aktiv občanů
Českobudějovická nezávislá nová volba
Demokraté 92
Hnutí angažovaných Romů
Hnutí proti kriminalitě
Hnutí za prosperitu Brna
Nové hnutí
Pražané Praze
Republikáni
Republikánská unie
Sdružení nezávislých kandidátů města České Budějovice
Strana drobných podnikatelů
Strana podnikatelů, živnostníků a rolníků ČR
Východoevropské národnostní politické hnutí v ČR
Živnostenská strana
V. konstatuje, že následující politické strany a politická hnutí, které nepředložily výroční finanční zprávy za rok 2003, jsou navrženy na zrušení (návrh výmazu nebyl dosud předložen) nebo jsou v likvidaci (konkursu):
Česká strana národně sociální
Československá strana Humanistické Internacionály
Demokratická unie zdraví a sportu
Hnutí zemědělců
Moravská národní strana
Občanská společenská aktivita
Organizace nezávislých Rumunů
Permanentní opozicí za demokracii
Podnikatelsko-živnostenská strana
Politická strana žen a matek Československa
Republikánská strana
Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa
Strana demokratické levice
Strana evropského domu
Strana obrany kultury
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: To je vše. Já jenom připomenu kolegům, že to, co četl pan poslanec Macháček jako zpravodaj, byl výčet všech stran v rámci usnesení, které nám předložil, usnesení, o kterém máme nyní hlasovat. To, co jste vyslechli, pokud některým něco uniklo, tak předpokládám, že je to zaznamenáno. My všichni víme, o čem budeme hlasovat, takže usnesení známe.
Já se pokusím vás svolat. Odhlašuji vás a žádám o novou registraci.
Budeme hlasovat o textu usnesení, který nám pan poslanec Macháček přečetl a který se týká výročních finančních zpráv všech politických stran a politických hnutí podle toho, jak s nimi naložily, v jakém stavu je předložily. Toto usnesení znáte.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro přijetí tohoto usnesení, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Toto hlasování má pořadové číslo 103. Přítomno je 114 poslanců, pro hlasovalo 112, proti nikdo. Návrh usnesení k tomuto bodu byl přijat.
Děkuji zpravodaji. Končím projednávání bodu 62.
Dnes máme před sebou už snad jediný bod, kterým se můžeme zabývat, to je bod 63. Je to bod, který jsme schválili na základě žádosti ministra zdravotnictví, který požádal o to, aby v naší sněmovně mohl přednést své záměry a úmysly v tomto resortu a také mluvit o stavu systému všeobecného zdravotního pojištění. Tak zhruba zněl bod, který jsme schválili do pořadu naší schůze, poslední, který můžeme dnes projednávat.
63.
Informace ministra zdravotnictví o jeho záměrech v resortu
a o stavu systému veřejného zdravotního pojištění
Žádám pana ministra Kubinyiho, aby tento bod uvedl.
Ministr zdravotnictví ČR Jozef Kubinyi Vážený pane předsedo, vážené kolegyně, kolegové, když jsem tady včera předesílal, že ten materiál dostanete příští den v písemné podobě, netušil jsem, že se dostane na pořad jednání tak brzy, nicméně připraven na ten bod jsem, a pokud budete chtít - a to byl pan místopředseda Langer - abych to dodal i v písemné podobě, jsem samozřejmě ochoten a schopen, ale až v úterý, protože v písemné podobě nejsem dnes schopen to předat. Chtěl jsem ten materiál, zejména druhou část o pojištění, udělat poměrně podrobný, včetně grafů a tabulek. Pokud bude zájem, mohu to předložit v úterý nebo ve středu příští týden. Nyní bych to jen řekl slovně.
Moje vystoupení má dvě části. První se týká zdravotnictví a druhá se týká stavu veřejného zdravotního pojištění a pak zejména problematiky Všeobecné zdravotní pojišťovny.
K tomu prvnímu. Stav zdravotnictví v této republice je vcelku uspokojivý. Poskytování zdravotnických služeb je na vysoké úrovni, nicméně je tady finanční krize, která se prohlubuje a která hrozí přerůst v krizi poskytování služeb se všemi možnými důsledky pro občany České republiky. Proto samozřejmě moje aktivity se ubírají momentálně po nástupu do funkce dvěma směry. Prvním směrem je to, co tato sněmovna opakovaně žádala a čeho se nedočkala, to znamená vypracování koncepce českého zdravotnictví tak, aby mohla být předložena této sněmovně a aby prošla schvalovacím řízením. Předpokládám, že na koncepci českého zdravotnictví by měly navazovat jednotlivé legislativní kroky, přijímání jednotlivých zákonů, které tu koncepci, pokud bude schválena, uvedou v život, od legislativy počínaje až po organizační strukturu konče.
Chtěl jsem požádat sněmovnu, aby mi na to dala nějaký časový prostor, protože nechci vycházet z koncepce své předchůdkyně paní Marie Součkové; chci udělat koncepci novou, která bude postavena na poněkud jiných základech. Domnívám se ale, že vzhledem k tomu, jaký je stav systému, by nebylo ode mne korektní žádat na to nějakou přehnaně dlouhou dobu. Jeví se mi jako přiměřená doba několika měsíců. Protože symbolicky tato sněmovna určila paní Marii Součkové termín k předložení někdy v únoru nebo březnu roku 2003 do 30. 9. 2003, tak já bych vás požádal, abych mohl tuto koncepci zpracovat do konce měsíce devátého, do 30. 9. 2004, s tím, že bych ji předložil na říjnové schůzi sněmovny. Jsou tady jenom dvě možnosti. Buď se spokojíte s mým slovem, že koncepce bude předložena, nebo nechám na panu předsedovi, jestli byste to chtěli odhlasovat jako usnesení sněmovny a uložit mi to.
***