(Na žádost poslaneckého klubu ODS byla přestávka prodloužena do 14.55 hodin. Jednání pokračovalo ve 14.55 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, domnívám se, že můžeme zahájit teď už opravdu odpolední část našeho dnešního jednání.
Zahájila jsem před přestávkami na porady jednotlivých poslaneckých klubů bod 132 - Vládní návrh na vyslání protichemického odřadu Armády České republiky, sněmovní tisk 716. Domnívám se, že v tuto chvíli již mohu požádat - ovšem za předpokladu, že sněmovna bude respektovat, že už řádně jednáme - o slovo pana ministra obrany Miroslava Kostelku, aby tento bod našeho programu uvedl. Prosím, pane ministře, máte slovo. (Neustálý hluk a pohyb ve sněmovně.)
Ještě jednou důrazně žádám o klid v jednací síni!
Ministr obrany ČR Miroslav Kostelka: Děkuji. Vážená paní předsedající, dámy a pánové. Dovolte mi, abych vám předložil k projednání návrh na vyslání protichemického odřadu Armády České republiky k zajištění bezpečnosti XXVIII. letních olympijských a XII. paralympijských her v Řecku.
Řecko dne 12. března požádalo Severoatlantickou alianci o spolupráci při zajišťování jeho bezpečnosti. Jedna z řeckých žádostí charakteru možných bezpečnostních hrozeb směřuje také do oblasti ochrany proti teroristickému útoku za použití zbraní hromadného ničení. Severoatlantická rada nakonec schválila poskytnutí pomoci Řecku při zajišťování bezpečnosti. Čili jde o alianční operaci, která má zahrnovat kromě oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení také ochranu řeckého vzdušného prostoru, námořní podporu a posílení zpravodajských kapacit.
V této souvislosti byla vrchním velitelem spojeneckých sil v Evropě zpracována strategická směrnice, na jejímž základě bude vytvořeno tzv. úkolové uskupení. Primárním úkolem tohoto uskupení bude zajišťování bezpečnosti olympijských her v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení. Úkolové uskupení v počtu 130 osob bude vytvořeno z mnohonárodního praporu radiační, chemické a biologické ochrany NATO, při jehož výstavbě Česká republika působí jako vedoucí země. Česká republika se na tom bude podílet odřadem v počtu do 100 osob, dalšími přispívajícími státy budou Belgie a Maďarsko.
Faktem je, že jsme se přihlásili jako vedoucí země a skutečně dobře vybavená, dobře připravená z hlediska ochrany proti zbraním hromadného ničení k této úloze. Faktem také je, že je to netypická operace pro NATO, která by neměla mít časté opakování. Přesto musím konstatovat, že jsem podal návrh vládě, a nyní vám přednáším tento návrh proto, že je to operace NATO, Severoatlantická rada rozhodla, Řecko je naším spojencem - někteří řeknou, že do zítřka do večera, ale je naším spojencem a spojencem bude. Proto si myslím, že tuto vysoce humánní operaci bychom měli podpořit, a já vás o to žádám. Děkuji vám.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane ministře. Sněmovní tisk 716 projednal výbor pro obranu a bezpečnost. Usnesení tohoto výboru nám bylo rozdáno jako sněmovní tisk 716/1. Poprosím zpravodaje tohoto výboru pana poslance Pavla Höniga, aby nás seznámil s usnesením. Prosím!
Poslanec Pavel Hönig: Vážená paní předsedající, vážená vládo, dámy a pánové, myslím, že je zbytečné opakovat tady argumenty, které uvedl pan ministr obrany Miroslav Kostelka. Proto se soustředím na to, že vás seznámím s usnesením výboru pro obranu a bezpečnost.
Výbor pro obranu a bezpečnost se zabýval daným tiskem č. 716 na své 38. schůzi dne 29. června t. r. Po odůvodnění náměstka ministra obrany České republiky Martina Bělčíka, zástupce náčelníka Generálního štábu generála Emila Pupiše, zpravodajské zprávě poslance Pavla Höniga a po rozpravě výbor pro obranu a bezpečnost:
1. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby vyslovila souhlas s vysláním protichemického odřadu Armády České republiky k zajištění bezpečnosti XXVIII. letních olympijských a XII. paralympijských her v Řecku na dobu od 28. července do 30. září 2004 v celkovém počtu do 100 osob;
2. pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane poslanče. Prosím, abyste zaujal své místo u stolku zpravodajů.
Otvírám všeobecnou rozpravu. Mám do ní jednu písemnou přihlášku od pana poslance Petra Nečase, kterého prosím, aby se ujal slova.
Poslanec Petr Nečas: Vážená paní předsedající, vážený pane ministře, dámy a pánové. Poslanecká sněmovna stojí před docela neobvyklým rozhodováním, které se liší od dosavadních rozhodování o vyslání jednotek Armády České republiky do zahraničních misí. Zpravidla se jednalo o vyslání do některé z rizikových oblastí, kde se jednotky Armády České republiky podílely na humanitární nebo mírové misi. V této chvíli jsme požádáni o vyslání do mise, která za prvé nemá vojenský charakter a za druhé je to mise, která neřeší krizovou situaci, ale řeší problematiku ochrany veskrze komerční záležitosti.
My jsme se si plně vědomi toho, že tady samozřejmě existují určitá rizika, například teroristického útoku s použitím zbraní hromadného ničení. Jsme si plně vědomi toho, že celá tato akce a vyslání jednotky Armády České republiky specializované na boj proti chemickým, biologickým, radiologickým a nukleárním zbraním je dělána na základě operačního plánování Severoatlantické aliance a na její žádost. Na druhé straně bychom neměli ani my před sebou, ani před českou veřejností zakrývat, že v této chvíli Armáda České republiky působí již ve třech zahraničních misích - působí v Iráku, působí v Afghánistánu, působí na území Kosova - a že zde pouštíme vlastně čtvrtou zahraniční misi, byť samozřejmě poměrně omezeného charakteru.
***