(15.00 hodin)
(pokračuje Nečas)

To je proti všem koncepčním záměrům, které má Armáda České republiky a které dokonce schválila vláda a vedení Ministerstva obrany. To má samozřejmě i své finanční a personální konsekvence, protože to snižuje schopnost Armády České republiky plnit úkoly tam, kde jde skutečně o misi vojenského charakteru, jako je například Afghánistán, Irák nebo Kosovo.

Měli bychom také vědět a měla by to vědět i česká veřejnost, že je hodně neobvyklé, přes všechny veškeré ideály, které jsou spojeny s myšlenkou olympijských her, posílat tam vojenské jednotky. Měli bychom si také být schopni přiznat, že olympijské hry jsou veskrze komerční záležitost, ať se to někomu líbí, nebo ne. Je to komerční záležitost pořádaná jednou z členských zemí. Tady si řekněme férově, že český daňový poplatník bude sponzorovat komerční záležitost prováděnou v nějaké jiné zemi. Toto bychom měli být schopni si říci.

Znovu opakuji. Základní závěr, že to má být vyslání dělané na základě operace Severoatlantické aliance, na základě žádosti Severoatlantické aliance, by nás měl vést k tomu, že byť je to neobvyklé, byť jsou tam tyto výhrady, tak že bychom tento návrh měli podpořit. Chci zdůraznit, že tyto aspekty, o kterých jsem mluvil, bychom neměli tajit ani před sebou, ani před českou veřejností.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane poslanče. O slovo se hlásí pan poslanec Janeček. Prosím.

 

Poslanec Josef Janeček: Vážení kolegové a kolegyně, volně naváži na kolegu Nečase v tom, že tam jsou ještě další aspekty, to jest, že na olympiádě bude také česká výprava, budou tam čeští občané, kteří se zúčastní těchto olympijských her, a myslím si, že je naší povinností v tomto směru přispět i k jejich bezpečnosti. Proto to nevidím pouze jako komerční záležitost. Vidím to jako, ať se na mě někdo zlobí, nebo nezlobí, i onu určitou ochranu těchto ideálů. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji panu poslanci Josefu Janečkovi. Táži se, kdo se ještě hlásí do všeobecné rozpravy, protože nemám žádné písemné přihlášky. Nevidím žádnou přihlášku, všeobecnou rozpravu končím.

Přistoupíme k rozpravě podrobné. Do této rozpravy nemám také žádnou písemnou přihlášku a táži se vás, zda se někdo hlásí. Není tomu tak. Končím také podrobnou rozpravu.

Zeptám se pro formu, zda chce pan ministr ještě využít možnost závěrečného slova. Pan zpravodaj také ne. Proto požádám, aby bylo nastaveno kvorum 101, protože k hlasování o návrhu usnesení je potřeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců podle článku 39 odst. 1 Ústavy České republiky.

Zavolám ještě naše kolegy, aby se tohoto hlasování mohli zúčastnit, a za malou chvilku hlasování zahájím. Pro příchozí pouze připomenu, že je před námi pouze jedno hlasování - prosím pana zpravodaje, aby mě sledoval - a to pouze hlasování o návrhu usnesení, tak jak nám bylo písemně předloženo výborem pro obranu a bezpečnost, které máme jako sněmovní tisk 716/1 všichni v písemné podobě před sebou. O tomto usnesení budeme hlasovat.

 

Zahajuji hlasování pořadové číslo 363 a táži se vás, kdo je pro návrh tohoto usnesení. Kdo je proti?

Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 363 z přítomných 172 pro se vyslovilo 164, proti nikdo. Návrh byl přijat. Návrh usnesení tedy byl schválen.

 

Děkuji jak panu ministrovi, tak panu zpravodaji. Končím projednávání bodu 132, sněmovního tisku 716.

 

Vzhledem ke lhůtám, které mezitím uplynuly, můžeme pokračovat v projednávání třetích čtení. Nejprve tedy tři školské zákony a poté přijde na řadu vládní návrh zákona o pozemních komunikacích, zkráceně řečeno, tak jak máme schválený pořad schůze bez výjimky.

 

Zahajuji tedy projednávání bodu

 

96.
Vládní návrh zákona o předškolním, základním, středním,
vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)
/sněmovní tisk 602/ - třetí čtení

 

Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujala paní ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petra Buzková a také zpravodaj výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu pan poslanec Walter Bartoš. Pozměňovací návrhy máme uvedeny ve sněmovním tisku 602/2.

Otevírám rozpravu. Konstatuji, že do ní nemám žádnou písemnou přihlášku, a táži se na přihlášky z místa. Žádnou takovou nevidím. Pokud se opravdu nikdo nehlásí, tak rozpravu končím.

V tomto případě mi nezbývá, než konstatovat, že můžeme rovnou přistoupit k hlasování o pozměňovacích návrzích, a v tu chvíli se dostává ke slovu zpravodaj, předseda výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Prosím jej, aby za prvé oznámil postup při hlasování, poté nás tímto hlasováním podle jednotlivých bodů prováděl a také spolu s paní ministryní dávali stanoviska k jednotlivým hlasováním.

Dostávám avízo o tom, že nefunguje hlasovací zařízení. Odhlásím vás. To je nejjednodušší metoda, kterou teď mohu udělat. Ty, které jsem odhlásila, prosím, aby se znovu zaregistrovali.

Pokud je vše v pořádku, můžeme přistoupit ke schválení procedury tohoto hlasování. Slovo má pan zpravodaj Walter Bartoš.

 

Poslanec Walter Bartoš: Děkuji. Paní místopředsedkyně, pokusím se proceduru číst pomalu, zřetelně, aby všichni školští experti ze všech politických stran stačili sledovat tento postup. Pokud bude schválen, tak potom už to půjde všechno rychle a budeme postupovat tak, jak jsme to schválili.

Sněmovní tisk č. 602. Návrh procedury by měl být asi takový. Za prvé bychom se měli nějakým způsobem vyrovnat s usnesením výboru, které máte všichni pod číslem A.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP