(16.10 hodin)
(pokračuje Kalousek)
Ale tak jsme se nezachovali, tady zvítězila odpovědnost, zvítězil kompromis, zvítězila dohoda. Na jejím konci je dnes většinová vůle podpořit vládu těchto tří koaličních subjektů. (Potlesk.)
My se ani nepokoušíme předstírat, že zásadní směrování této vlády je nějakým výrazným způsobem odlišné než směrování vlády předešlé. To totiž ani nejde. Sestavují ji tři stejné politické subjekty jako ve vládě předešlé, to znamená, že výsledný vektor, kterým tato vláda bude směrována, je složen ze tří stejných politických sil, stejné síly, jejichž volební program byl nezměněn. Těžko můžete ten vektor předpokládat někde jinde. Je možné měnit některé akcenty, je možné měnit některé priority, a to jednak proto, že jsme v polovině volebního období, to znamená, že řada akcentů může být aktualizována, jednak proto, že si umíme uvědomit, že jsme se v minulosti dopustili některých chyb a nedostatků. My nejsme ti, kteří by říkali, že jsme neomylní a že jedině naše cesta je ta jediná správná. Proto nové programové prohlášení může mít trochu jiné priority, může mít trochu jiné akcenty, ale výsledný vektor směrování nemůže být jiný, protože je skládán ze stejných sil, stejné síly jako vláda minulá.
Ten vektor by samozřejmě mohl být jiný, pokud by byl ovlivněn silou 41 kolegů po mé levé ruce. Není tomu tak. Jsem tomu rád. Patřil jsem k těm, kteří vyvinuli maximální možnou energii, aby tomu tak nebylo.
Výsledný vektor by mohl být výrazně jiný, kdyby byl ovlivněn silou 57 hlasů kolegů po mé pravé ruce. V tomto případě zazněla zcela upřímná nabídka na spolupodílení se na odpovědnosti v následujících dvou letech vývoje této země. ODS měla zcela legitimně na vybranou: buď sílu svých 57 hlasů použije k tomu, aby výsledný vektor - promiňte, že jsem to použil jako pracovní název - byl jiný, byl více v zájmu jejích voličů, nebo se rozhodne, že řekne ne a že svoji sílu použije k tomu, aby odjela na dovolenou a použila takzvanou nulovou toleranci. Dostali jsme v podstatě odpověď, která zní: jsme ochotni podílet se na správě této země jedině tehdy, budeme-li mít většinu. V tomto kontextu zní i veškeré návrhy na uspořádání předčasných voleb a na změnu volebního systému na systém většinový. Jsem připraven vládnout jedině tehdy, budu-li mít většinu...
Většina, tuším, pamatuji-li si to správně ze školy, se rusky řekne "bolšinstvo". Po tomto slovu bylo pojmenováno nejen politické hnutí, ale i určitý způsob myšlení, který si neumí představit, že by rozhodoval jinak, než bude-li mít většinu, který se s menšinovým názorem umí vypořádat ne tak, že s ním hledá dohodu, ale snaží se ho buď umlčet, nebo nerespektovat. Zkrátka a dobře, bolševický způsob myšlení. (Potlesk.) Je to samozřejmě legitimní přístup.
Já pevně doufám, že myslící nesocialistický volič, který vybírá mezi alternativami, se bude vážně rozhodovat, zda svoji důvěru dá subjektu, který říká "nepoužiji vašeho hlasu k ovlivnění vývoje této země, nebudu-li mít většinu", a zváží alternativu, která je připravena poctivě, upřímně a otevřeně hrát i vysokou hru s nízkou kartou, pokorně využít každého hlasu k tomu, aby ovlivnila výsledný vektor a aby ti, kteří přišli k volbám s tím, že se budou spolupodílet na rozhodování v této zemi, měli skutečně pocit, že se na rozhodování podílejí a že se nepodílejí jenom na plané kritice a na nulové toleranci. Já jsem přesvědčen, že nesocialistický myslící volič se bude umět rozhodnout.
Kromě mediálních taháků, které byly samozřejmě z programového prohlášení "vyzobávány" a jejichž význam upřímně řečeno je marginální, ať už je to školský příspěvek, či něco jiného, je naprosto zásadní, co tato vláda definuje jako své obecné priority: to je podpora rodin s dětmi, podpora podnikatelského prostředí, zejména zjednodušením onoho skutečně přebyrokratizovaného prostoru, podpora rozvoje venkova, podpora vzdělanosti společnosti.
To, co pokládám ze své pozice předsedy rozpočtového výboru a z hlediska odpovědnosti k budoucnosti za absolutně zásadní, jsou finanční mantinely, ke kterým se tato vláda v programovém prohlášení zavazuje. Zdaleka totiž není jenom mantinel v relativním čísle deficitu. Zásadní mantinely, kolegové a kolegyně, jsou tam tři. První je finanční cílení, vyjádřené v deficitech, v relativním čísle salda příjmů a výdajů. Druhý zásadní mantinel jsou výdajové stropy, obsažené v konvergenčním programu, které Česká republika dohaduje s Evropskou unií. I k těm se vláda zcela přirozeně zavazuje, jinými slovy říká, že budou-li příjmy vyšší než předpokládané, nebudou vyšší výdaje, bude nižší deficit. Tím třetím zásadním mantinelem je dobrovolný závazek této vlády, rovněž obsažený v programovém prohlášení, že bude snižován podíl mandatorních výdajů na celkovém objemu vládních výdajů.
Protože díky těm prvním dvěma cílům tato vláda zcela přirozeně se bude muset chovat velmi úsporně a bude muset velmi šetřit, je zcela zřejmé, že bude šetřit zejména v oblasti výdajů mandatorní a kvazimandatorní povahy, jinak by ten třetí závazek nemohl být splněn, a já jsem přesvědčen, že tato vláda splní všechny tři. Splní-li totiž vláda všechny tyto tři finanční mantinely, ke kterým se dobrovolně ve svém programovém prohlášení zavazuje, a současně naplní priority, které jsou v programovém prohlášení obsaženy, bude řádně spravovat zemi, bude to dobrá vláda. Bude to dobrá vláda, protože přispěje k lepšímu každodennímu životu velké většiny občanů v této zemi. Koneckonců, o nic jiného žádné vládě nikdy nemůže ve skutečnosti jít. Křesťanští demokraté jsou připraveni vyvinout veškerou energii k tomu, aby se toto přání stalo skutečností.
Děkuji za pozornost. (Potlesk.)
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Kalouskovi za jeho vystoupení a prosím, aby se slova ujala místopředsedkyně sněmovny paní Miroslava Němcová. Ještě předtím vystoupí pan poslanec Petr Nečas.
Poslanec Petr Nečas: Vážený pane předsedající, vážený pane předsedo vlády, dámy a pánové, očekával bych od předlistopadového člena lidové strany, že spíše čítával modře tištěnou Lidovou demokracii. Teď jsme se právě dozvěděli, že spíše čítával Rudé právo a velmi pozorně studoval metody pana soudruha redaktora Kojzara. Ta metoda byla velmi jednoduchá - podsunout politickému protivníkovi tvrzení, které nikdy neřekl, a pak ho bravurně rozcupovat.
Pane poslanče Kalousku, prostřednictvím předsedajícího bych vám chtěl vzkázat, že buďto žijete v bludu, anebo sám tady říkáte bludy. Občanská demokratická strana nikdy ani na okamžik nepodmínila svoji účast na jakémkoliv politickém řešení tím, že v něm bude mít většinu. To, co jsme řekli, je, že v současné vládní krizi vidíme jako nejlepší řešení férové nové rozdání karet voliči. Takže prosím vás, pane poslanče Kalousku, prostřednictvím pana předsedajícího, nežijte v bludu a prosím, abyste nepodsouval tvrzení, které z ODS nikdy ani na okamžik ani jednou nezaznělo. (Potlesk z pravé strany sálu.)
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Nečasovi a panu poslanci Kalouskovi vyřizuji, aby nežil v bludu, což mi téměř ukládá jednací řád.
Hovořit bude paní místopředsedkyně Němcová.
***