(17.40 hodin)
(pokračuje Rath)

Ovšem opět je zde dobře, a já bych to rád opět podtrhl, protože opět je to velmi typické pro Občanskou demokratickou stranu. Jsem volený představitel kraje, jsem hejtman, jsem zastupitel z ODS. Mám představu, že vše, co mi bylo na ty čtyři roky svěřeno, co je majetek občanů, ne můj, to není váš majetek, soukromý vašich hejtmanů. To není váš soukromý majetek! Ti hejtmané jsou pouhými správci veřejného majetku, který jim byl propůjčen na dobu čtyř let. A ten majetek je veřejný. Zřizujeme-li veřejné nemocnice, tedy nemocnice pod veřejnou kontrolou a ve veřejném vlastnictví, tak nikomu je nemůžeme brát, protože nyní nad veřejnými nemocnicemi dohlíží veřejní činitelé zvolení, tedy vaši hejtmani, a my neměníme vůbec tento majetkový vztah.

Probůh! Znárodnění, jestli vám to mám trošku vysvětlit, abyste rozuměli při vašem vzdělání, tak - (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane ministře, mohl byste, ale přihlásil jste se k faktické poznámce a dvě minuty právě uplynuly. Já vám samozřejmě dám kdykoli slovo, když se přihlásíte, ale teď vám musím vaši přihlášku ukončit, protože dvě minuty na faktickou poznámku uplynuly.

 

Ministr zdravotnictví ČR David Rath: Já jsem chtěl jenom osvětlit termíny, které jsou jinak běžně známé, bohužel asi ne kolegům z Občanské demokratické strany.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Nyní přednostní faktická poznámka Ivana Langera, který momentálně nepředběhl jiného poslance, protože už byli jenom řádně přihlášení. Prosím.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Vážený pane místopředsedo, chtěl bych vás požádat, kdybyste se obrátil na pana ministra Ratha a pokusil se vyléčit ho z jeho zřejmě nastupující schizofrenie a upozornil ho, že ministr David Rath není tiskový mluvčí Občanské demokratické strany. Když ho tak poslouchám, jak zde jménem ODS mluví, obávám se, že nejbližší cíl jeho cesty z této Poslanecké sněmovny bude psychiatrická léčebna v Bohnicích. (Smích a potlesk z pravé části sněmovny.)

Tedy prosím, pane místopředsedo, sdělte panu ministru Rathovi, že není tiskový mluvčí Občanské demokratické strany, ať tedy nemluví jejím jménem, ať nesděluje veřejnosti, koho si Občanská demokratická strana váží nebo neváží. To za prvé.

Za druhé. Prosím, pane místopředsedo, sdělte panu ministru Rathovi, že respektuji jeho medicínské vzdělání, nicméně přeci jen se domnívám, že při svých exkurzích do oblasti práva, a zejména právní teorie, ten led, na kterém se pohybuje, je nesmírně tenký a drží se jenom silou vlastní vůle, protože kdyby se pustil, pan ministr Rath už by byl dávno utopený.

A za třetí. Pane místopředsedo, prosím, vaším prostřednictvím, i když pan ministr Rath není poslanec, zkuste položit panu ministru Rathovi otázku, proč ti, kterých on si jeho vlastními slovy tolik váží, nemají (mají?) jeden jediný cíl, a to je mít na stříbrném podnose jeho hlavu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Děkuji za dodržení času. S faktickou poznámkou ještě jednou pan ministr Rath a poté fakticky paní kolegyně Veronika Nedvědová. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr zdravotnictví ČR David Rath: Chápu, že udržet pozornost je možná nad síly některých poslanců, třeba pana poslance Langera, tak bych ho chtěl jenom doplnit a upřesnit, že nejsem samozřejmě mluvčím Občanské demokratické strany, není to ani moje tajné přání, ale snažím se mluvit k Občanské demokratické straně, resp. k jejím poslancům. To je trošku rozdíl. Zkuste se nad tím zamyslet, třeba vám ten rozdíl po chvilce dojde.

Pokud se tedy týká zdravotníků, já si skutečně hluboce vážím všech zdravotníků, kteří poctivě pracují, a je mi úplně jedno, jestli momentálně mají Davida Ratha v oblibě, či v neoblibě. Já nehodnotím zdravotníky, lékaře, sestry podle toho, jestli mi tleskají, anebo si myslí, že nemám na ministerstvu co pohledávat. Já je hodnotím podle toho, co umějí, jak pracují a jaké mají výsledky. To mne zajímá. A můžu vám říci, že si jich vážím za to, co dělají, a ne za to, co si myslí. Bohužel je to opět příklad toho, jak ODS uvažuje. Lidi dělí na to, jestli ODS mají rádi, či nemají rádi. A podle toho si jich vážíte, nebo nevážíte. Já takto lidi nediskriminuji vůči své osobě.

A mimochodem, když už jsme u té studie, pánové a dámy z ODS. Vždyť si to řekněte, vždyť vy ty demonstrace sami organizujete a připravujete, takže proč se teď zlobíte? To jsou vaši vyslanci mezi řadami zdravotníků.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Tak a nyní s faktickou poznámkou ještě jednou kolega Langer. Předběhl jste svoji kolegyni Veroniku Nedvědovou. Velmi nerad vám uděluji slovo, pane kolego.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Mně je to velmi líto, ale já musím doplnit onu diagnózu. Nikoli jen schizofrenie, ale také obsedantní psychóza. Pane ministře, vy jste posedlý organizací ODS, resp. tím, že ODS organizuje demonstrace proti vám. Je mi vás fakt líto.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Teď zase faktické poznámky. Veronika Nedvědová, Václav Mencl a další, které budu postupně číst. Prosím, paní kolegyně, máte slovo.

 

Poslankyně Veronika Nedvědová: Pane předsedající, jenom bych chtěla vaším prostřednictvím se zeptat pana ministra, protože bych potřebovala některé věci přece jenom zjednodušit, protože ta debata je na mne velice složitá. Mám takový pocit… Myslí tím, o čem dneska pan ministr mluví, že má obdobu v hesle - půda patří těm, kteří na ní pracují? (Smích v pravé části sněmovny.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Prosím. Nyní pan poslanec Václav Mencl s faktickou poznámkou. Před ním ho předběhl předseda klubu KSČM Pavel Kováčik. Doufám, že s faktickou poznámkou, pane kolego. Jinak bych vám slovo nedal. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Pane předsedající, promiňte mi, ale využívám svého práva, omlouvám se všem, kteří jsou s faktickými poznámkami přihlášeni.

Mám pocit, jestli náhodou jsme nepřeskočili do jiného bodu nebo jiné úrovně čtení tohoto zákona. Že jsme ve třetím čtení, před hlasováním o zákoně, kde se mohou přednášet legislativně technické atd., to všichni víme, a přiměřeně patřičně je zdůvodňovat. To, co tady slyším, není ani přednášení legislativně technických, ani zdůvodňování, nebo dokonce ani stanoviska klubů k hlasování. Já bych chtěl poprosit, pojďme se k té práci zase vrátit. Já vím, že Robert Kopecký se bude smát - ale pojďme, pojďme!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Nyní pan poslanec Václav Mencl. Po něm poslanec Robert Kopecký, zatím poslední přihlášený s faktickou poznámkou, a řádně přihlášený pan poslanec Krákora. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Václav Mencl: Neměl jsem to v úmyslu, ale pan předseda klubu KSČM mne vyprovokoval k tomu, abych řekl: když komunisté se chystají pracovat, to je na stav ohrožení vlasti. (Smích v pravé části sněmovny.)

Ale dvě faktické poznámky. Za prvé bych chtěl říci, že přestože pan ministr Rath takovým způsobem zachází s funkcí ministra, přesto chci říci, že funkci ministra nevidím jako dehonestovanou v tom smyslu a že si všech ministrů, resp. míst ministrů vážím.

Ale k panu místopředsedovi vlády, zastupujícímu předsedovi sociální demokracie. Já jsem našel na CVVM, že pan Rath, když tedy jste zde mluvil o statistikách, že pan ministr Rath se stal politikem s největším podílem nepříznivých hodnocení, čili více než 60 %. Já si myslím, že to není kvůli tomu, že změnil kravatu nebo pozici. Že to je pro to, co si občané myslí o reformách, které zde hodlá zavést.

Já slovo reforma používám ve vztahu k tomu prvnímu tvrzení, že ministerská funkce je vážná. Jinak bych řekl, že to je podvod na občany. (Smích a potlesk v pravé části sněmovny.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Pana poslance Roberta Kopeckého ještě předběhl pan předseda klubu KSČM Pavel Kováčik. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP