(18.30 hodin)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Máme pořád rozpravu, do které se hlásí pan poslanec Vojtěch Filip. Prosím.
Poslanec Vojtěch Filip: Děkuji. No, pane předsedající, paní a pánové, já mám vážnou pochybnost o tom, co tady bylo řečeno v úvodním slově. A to z jednoho prostého důvodu: jakým způsobem je dána přímá implementovatelnost jak jednotlivých rozsudků Evropského soudního dvora, tak i mezinárodních smluv. Protože existuje samozřejmě kromě našeho právního řádu ta hierarchie, která je přesně daná, a mně v tom odůvodnění výrazně chyběla jedna záležitost. Naše hierarchie je dána tím, že nejvyšší úroveň mají ústavní zákony, potom jsou mezinárodní smlouvy, kterými je Česká republika vázána, v tom samozřejmě je dáno i naše zapojení do Evropské unie a samozřejmě i systému jednotlivých práv v Radě Evropy. A samozřejmě další mezinárodní smlouvy, vícestranné nebo dvoustranné, které Česká republika uzavřela v minulosti. A to se týká mimo jiné i ochrany žen. Ochrany dětí, ochrany tělesně postižených a podobně.
V tomto ohledu tedy musím říct, že pokud by náš zákon nevznikl, tak tady neexistuje žádný právní rozbor, který by byl doložen vládou České republiky, o tom, že v tom případě bude rozsudek Evropského soudu pro lidská práva v kolizi s jinou právní normou, respektive mezinárodněprávním závazkem, kterými jsme vázáni, právě z pohledu nejen evropské Listiny základních práv a svobod, ale Mezinárodního paktu o občanských a politických právech a Mezinárodního paktu o právech hospodářských, sociálních a kulturních. Protože tam rozlišení na úrovni OSN, čili nikoliv na úrovni pouze Evropské unie, existuje zvýšené právo ochrany pro ženy a děti. A protože tohle nebylo doloženo, pak si dovolím vážně pochybovat, že váš závěr, že by měla Česká republika někoho odškodňovat, je minimálně na vodě.
Myslím si, že tento zákon není třeba přijímat a zejména ho není třeba přijímat v režimu § 90 odst. 2, abychom o něm nemohli diskutovat. Já si přeji, aby takový rozbor do Poslanecké sněmovny byl doručen! (Potlesk z lavic KSČM.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Prosím, pane ministr Kalousek.
Ministr financí ČR Miroslav Kalousek Opravdu již poslední poznámka. Nechci tady s vámi vést právní debatu, nemělo by to ani žádný smysl. Protože ani vy ani já v této oblasti nejsme autoritou. Prostě autoritou je tady Evropský soudní dvůr, a bude-li mít někdo pocit na základě politické vůle, kterou vyjádří tato Sněmovna, nebo tento Parlament, protože to bude i v Senátu, že existuje nějaká autorita vyšší, ať to k té autoritě podá.
Prostě vždycky je v těchto případech nějaká autorita, která rozhodne, a přes její názor už nejede vlak. Což neznamená, že to může být stoprocentní pravda. Já si o řadě nálezů Ústavního soudu myslím své, nemyslím si, že to je pravda, ale respektovat to prostě musím, protože jinak by v téhle zemi nebyl pořádek a nebyla by tady vláda práva. To samé platí na území Evropské unie, jejímiž jsme členy. Takto rozhodl Evropský soudní dvůr a každá členská země je vázána rozhodnutím tohoto Evropského soudního dvora, ať se jí to líbí, nebo ne. Chce-li někdo hledat nějaký právní instrument a chce-li třeba zkusit, zda český Ústavní soud není vyšší autoritou, ať to zkusí! V žádném případě to neudělá tato vláda v rámci této zahraniční politiky. V rámci této zahraniční politiky tato vláda navrhuje uvést českou legislativu do souladu s nálezem Evropského soudního dvora a já jsem povinen upozornit vás na důsledky, které mohou nastat, když tak neučiníme.
Samozřejmě je na vaší odpovědnosti, zda ty důsledky budete, nebo nebudete riskovat. Já to nedoporučuji.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ještě jednou pan poslanec Filip.
Poslanec Vojtěch Filip: Děkuji, pane místopředsedo. Teď jste mi, pane ministře, nahrál, protože samozřejmě já nejsem žena ani nejsem člen vlády České republiky, a jestli za Českou republiku někdo může získat jinou autoritu, to znamená minimálně autoritu mezinárodního společenství krytou Organizací spojených národů, tak je to vláda České republiky, která může rozporovat, že má něco takového udělat.
Samozřejmě, než se toho individuálně dobude jedna z žen, která se rozhodne, že se bude soudit, to znamená, projde celým soudním procesem první a druhé instance v České republice, dovolacím řízením, případně Ústavním soudem a potom Evropským soudem pro lidská práva, což není otázka Evropské unie, ale Rady Evropy, a než tedy bude moci vůbec požádat orgány OSN, aby se vyjádřily k tomuto nálezu nebo rozsudku Evropského soudního dvora, tak uplyne podle mého soudu nejméně pět let. Kdežto Česká republika může ve chvíli, kdy se seznámila, a to tady řekl náš kolega Braný, od dubna loňského roku mohla kdykoli podat žádost o vysvětlení, jaký je vlastně spor nebo jaký je soulad mezi našimi závazky, které jsme přijali tím, že jsme podle mezinárodní smlouvy č. 120/1976 Sb., Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, jímž jsme vázáni, jak jsme se dostali do situace, že Evropský soudní dvůr nám tohle nařizuje. A to, promiňte, ale to jste měli udělat. A proto chci, aby tady byla taková analýza, a proto jsem také řekl, že nesouhlasím s projednáním podle § 90 odst. 2, tzn. ve zkráceném řízení. To jste opravdu mohli udělat. A když jste to neudělali od loňského roku do letošního září, tak promiňte, tak mi ta analýza evidentně chybí. (Potlesk z lavic KSČM.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, to je vše, co tady zaznělo v rozpravě. Myslím si, že můžeme rozpravu ukončit. Pokud chce ještě někdo nějaké slovo, ale to možná už ani nechce. Já už jsem gongoval před chvilkou. Vlastně máme teď jediné, co můžeme, a to je hlasovat o přikázání... Pardon, ne, pan poslanec Babák dal návrh na zamítnutí. Takže ještě jinak. Ještě gonguji na hlasování. Pan poslanec Babák dal návrh na zamítnutí. Zapomněl jsem na něj. Ano.
Prosím, pane ministr Kalousek se hlásí o slovo.
Ministr financí ČR Miroslav Kalousek Velmi se omlouvám, pane předsedající, i vám dámy a pánové - v zápalu diskuse jsem zapomněl na důležitou věc. Touto omluvou otevřel jsem rozpravu a v rámci rozpravy si dovoluji navrhnout zkrácení lhůty na 30 dnů.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Zkrácení lhůty na 30 dnů. Ano, takže rozprava byla otevřena, bylo navrženo zkrátit na 30 dnů lhůtu projednání. V tuto chvíli zase rozpravu uzavírám.
Budeme hlasovat o návrhu na zamítnutí, který podal pan poslanec Babák.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro, zamítnout tento návrh, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti zamítnutí?
Hlasování má pořadové číslo 139. Přihlášeno je 137, pro hlasovalo 43, proti 75, takže zamítnutí schváleno nebylo.
Můžeme pokračovat návrhem nejdřív na přikázání. Přikázání bylo k projednání rozpočtovému výboru. Nechce nějaký jiný výbor ještě? Nechce žádný jiný. A přece, pan poslanec Boris Šťastný asi bude chtít ještě.
Poslanec Boris Šťastný: Dovolil bych si požádat o přikázání výboru pro zdravotnictví, protože bych rád, abychom si tam skutečně s nějakým evropským úředníkem podebatovali, jak je možné pro ženu sjednotit pojistná rizika onemocnění prostaty anebo pro muže onemocnění mléčné žlázy. Děkuji. ***