(15.10 hodin)
(pokračuje Filip)

Organizační výbor nenavrhl přikázat jiným výborům k projednání. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak. Vzhledem k tomu, že nepadl jiný návrh, nemusíme hlasovat. Lhůty k projednání jsou podle zákona o jednacím řádu a tento návrh, tisk 413, bude projednávat pouze rozpočtový výbor.

Končím bod číslo 17, děkuji panu ministrovi financí a místopředsedovi vlády, děkuji zpravodaji.

 

Podle schváleného pořadu schůze dalším bodem našeho jednání je bod číslo 18. Tímto bodem je

 

18.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 277/2009 Sb.,
o pojišťovnictví, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 414/ - prvé čtení

Z pověření vlády předložený návrh uvede místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš. Ještě než mu udělím slovo, žádám zpravodaje pro prvé čtení poslance Jiřího Dolejše, aby zaujal místo u stolku zpravodajů. Požádám sněmovnu o klid a pane místopředsedo vlády, máte slovo.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, vládou vám byl předložen návrh zákona, kterým se mění zákon o pojišťovnictví a další související zákony. Jde především o transpozici nové právní úpravy pojišťovnictví Evropské unie do našeho právního řádu, jejímž cílem je další postup při sjednocení pravidel přístupu a provozování pojišťovací a zajišťovací činnosti v rámci jednotného evropského trhu a výkonu dohledu nad touto činností.

Navrhované změny mají posílit finanční stabilitu pojišťoven a zajišťoven, transparentnost jejich činnosti a odpovědnost dohledových orgánů za stabilitu pojistného trhu. Jedná se o výrazný zásah do stávající právní úpravy, když značná část úpravy bude obsažena přímo v použitelných předpisech Evropské unie. S tím je spojena řada nových práv a povinností jak regulovaných subjektů, tak i České národní banky jako dohledového orgánu. Tyto zvýšené nároky by na druhé straně měly vést k výrazně vyšší ochraně pojistníků a dalších osob oprávněných k plnění z pojištění. S cílem zajistit plynulý přechod na nový regulační systém je v souladu s evropskou právní úpravou nabytí účinnosti navrhovaného zákona rozděleno tak, aby některá práva a povinnosti nabyly účinnosti v tomto roce a zákon jako celek by měl nabýt účinnosti 1. ledna 2016.

Tento návrh zákona obsahuje široký výčet přechodných ustanovení, která pojišťovnám a zajišťovnám umožňují dosáhnout plného souladu s požadavky zákona postupně v přiměřené lhůtě.

Vážený pane místopředsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, s ohledem na značný rozsah nového regulatorního a dohledového režimu pojišťovnictví a s tím spojenou nutnost zajistit dostatečný časový prostor pro přípravu dotčených subjektů si vás v souladu s § 91 odst. 2 jednacího řádu Poslanecké sněmovny v rozpravě dovolím požádat o zkrácení lhůty pro projednání návrhu ve výborech Poslanecké sněmovny na 30 dnů.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi vlády a ministru financí Andreji Babišovi. Ještě než dám slovo zpravodaji, konstatuji došlé omluvy předsedovi Poslanecké sněmovny, a to z odpoledního jednání se omlouvá pan poslanec Jaroslav Zavadil a pan poslanec Jaroslav Klaška od 15 do 15.30 hodin.

Nyní žádám o slovo zpravodaje pro prvé čtení pana poslance Jiřího Dolejše. Prosím, vaše zpravodajská zpráva.

 

Poslanec Jiří Dolejš: Děkuji za slovo. Tak k nám konečně doputoval zákon o pojišťovnictví, který by měl implementovat příslušné obezřetnostní normy v tomto segmentu. Pro ty, kteří se tím příliš nezaobírají, jestli postřehli, že v bankovním sektoru existuje něco jako norma Basel, už třetí v sérii, tak norma Solvency, druhá v pořadí, je toho jistou obdobou. Je pravdou, že tento zákon byl připravován a že přichází s mírným zpožděním, měl být v podstatě už projednán v loňském roce, nebo dokonce v předloňském roce, myslím, že v roce 2013. V mezidobí ta směrnice Solvency byla doplněna direktivou Omnibus, na což samozřejmě předložená materie reaguje.

Jak řekl můj předřečník a pan ministr, je to norma poměrně obsáhlá. Týká se šesti zákonů. Kromě hlavního zákona o pojišťovnictví se týká i dalších zákonů, jako je živnostenské podnikání, zákon o rezervách při zajištění základu daně z příjmů, zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidel, zákon o finančních konglomerátech a v neposlední řadě se týká, byť velmi okrajovou měrou, zákona o činnosti instituce zaměstnaneckého penzijního pojištění. Čili není to úplná drobnost.

Chápu, že je tady navrženo zkrácení lhůty z 60 o 30, tedy zbývá nám 30 dnů, když tento návrh takto prohlasujeme. Souvisí to trošičku i s tím, že pokud má být norma spuštěna k 1. lednu 2016, tak některé přípravné kroky by měly být z důvodu legisvakance prostě připravovány dříve. Tedy jsou tam termíny jednak okamžikem nabytí platnosti, jednak k 1. 7. 2015. To je asi k doplnění těch argumentů, proč se tady žádá o zkrácení lhůty, byť se jedná o velmi obsáhlý návrh zákona.

Důležité samozřejmě je, jak by měla reagovat ta industrie, ten příslušný sektor. Je tady třeba říci, že Asociace pojišťoven k tomu zpracování zákona sice má určité náměty i možná výhrady, ale nikoliv zásadnějšího charakteru. Je pravdou, že se již připravují na tuto normu a ti velcí jsou v podstatě, jak se říká, už ve stadiu, kdy je to asi nezaskočí. Pravdou ale také je, že určité dopady to přinese a že lze očekávat dokonce i od těch velkých jistou řekněme konzervativnější politiku jednotlivých pojišťoven, což se může v konečném důsledku promítnout i do ceny pojistného. Takový je bohužel svět a tak se chová trh. I toto je třeba zohlednit, až budeme diskutovat nad tímto zákonem a případnými pozměňovacími návrhy.

Tolik jako doplnění moje zpravodajská zpráva. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Jiřímu Dolejšovi za jeho zpravodajskou zprávu. Otevírám obecnou rozpravu, do které nemám žádnou písemnou přihlášku. Ptám se, kdo se hlásí z místa do rozpravy. Protože nikoho nevidím - vidím pana poslance Jana Volného. (Reakce na otázku pana poslance Volného:) V obecné rozpravě, prosím tedy vystoupit. (Poslanec sděluje, že chce vystoupit v podrobné.) Jestli navrhujete zkrácení lhůty k projednání, tak teď. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Volný: Výborně. Děkuji, pane předsedající. Vážení kolegové, já bych tímto chtěl navrhnout zkrácení lhůty na projednání ve druhém čtení na 30 dnů, tedy o 30 dnů. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za tento návrh. Kdo dál do rozpravy? Nikoho nevidím, rozpravu končím. Je zájem v tom případě o závěrečná slova? Není tomu tak. Nepadl žádný návrh na vrácení ani zamítnutí, budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání.

Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání rozpočtovému výboru a v souvislosti s novelou zákona o jednacím řádu tedy jako výboru garančnímu. Má někdo návrh na jiný garanční výbor než na výbor rozpočtový? Není tomu tak.

 

Přistoupíme k hlasování, a to k hlasování číslo 148, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro přikázání rozpočtovému výboru jako výboru garančnímu. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 148 ze 159 přihlášených pro 125, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru jako garančnímu výboru. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP