(17.00 hodin)

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Za klub TOP 09 bych vám chtěl, pane předsedo, popřát hodně sil do této náročné funkce a ujistit vás, že jakkoliv jsme vás nevolili, což jsme říkali, tak jsme kdykoliv připraveni k diskusím o konstruktivním výstupu této Poslanecké sněmovny.

Chtěl bych rovněž podotknout, že vaší volbou byl otevřen průchod projektu vlády bez důvěry a bez kontroly Poslaneckou sněmovnou. Chtěl bych se vrátit k projevu pana poslance Michálka, který u volby předsedy mandátového a imunitního výboru řekl, že teď se to obnaží. Teď se ukáže, kdo je to vládní koalice. Ono se to neukázalo u volby předsedy mandátového a imunitního výboru. Ono se to ukázalo teď, při volbě předsedy Poslanecké sněmovny.

A k těm 115 hlasům. Hnutí ANO, SPD a komunistů plně respektuji, se přidaly také hlasy Pirátů. Plně respektuji. Jenom chci, aby voliči věděli, že toto uskupení je odpovědné za vládu Andreje Babiše bez důvěry, která nám bude možná vládnout mnoho a mnoho měsíců. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. S přednostním právem pan předseda Kováčik. A mám tu... hlásí se tady faktická poznámka pana Michálka. Upozorňuji, že nemáme otevřený bod. Takže jedině přednostní právo. Využije. Dobře. Takže po panu předsedovi Kováčikovi. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Pane předsedo, dovolte i mně, abych vám předal blahopřání a na rozdíl od pana Kalouska vyjádřil názor, že vaší volbou se neotevřel žádný průchod žádnému podivnému projektu nebo čehokoliv jinému. Vaší volbou, věřme, se otevřelo to, že Poslanecká sněmovna může začít plnit svoji roli, kterou z Ústavy a ze zákona má dánu.

Poslanecký klub KSČM je připraven na této roli spolupracovat. Je připraven diskutovat. Je připraven prosazovat volební program Komunistické strany Čech a Moravy a je připraven spolupracovat na všech zásadních věcech, které zde určitě po dobu, věřme, celých čtyř let přijdou. Nic víc, nic méně. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám také děkuji, pane předsedo. Nyní pan předseda Michálek.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Jenom krátce. Tím, že to budeme opakovat několikrát, tak tím se to nestane pravdou, pane Kalousku. My jsme řekli už... (Předsedající: Mým prostřednictvím. Děkuji.) My jsme to už řekli před několika týdny. Takže nic se tady neobnažilo. My jsme před několika týdny řekli, že jediná schůdná cesta k ustavení této Poslanecké sněmovny a začátku fungování legitimní demokratické parlamentní práce je toto pouze jediná varianta, která je schůdná. Takže to platí. A my se těšíme na další spolupráci i v té protikorupční agendě, jak tady poměrně jasně zaznělo. Myslím si, že i z dob vašeho vládnutí jsou tady poměrně velké resty. Děkuji za pozornost. (Potlesk z levé části sálu. Poslanci sedí v lavicích v abecedním pořadí.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan předseda si přeje reagovat. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Budu opravdu jenom stručný. Pane předsedo Michálku, představte si, že prší. (Předsedající: Opět mým prostřednictvím.) Že objektivně prší vaším prostřednictvím, pane předsedo, si představte, že prší. (Smích a pobavení v sále.)

Ono opravdu prší. My říkáme, že prší. Přicházíte vy a říkáte: To, že budete tvrdit, že prší, ještě neznamená, že prší. To je tak asi vaše argumentace. To je úplně všechno. Ono skutečně prší. V tuhle chvíli je odstartován projekt jednobarevné vlády bez důvěry, bez kontroly Poslaneckou sněmovnou. Vy jste k tomu zásadním způsobem přispěli. Já to prosím pěkně respektuji. Měli jste své motivy. A jsem daleko od toho, abych se snažil formulovat motivy pirátské strany. Ale vy jste teď v tuhle chvíli součástí uskupení, které umožňuje menšinové vládě vládnout libovolně dlouho bez důvěry na základě dohody pánů Babiše a Zemana. Bude to trvat přesně tak dlouho, jak se panu Babišovi podaří získat důvěru pro jeho vládu. Pak tu odpovědnost transparentně ponesou ti, kteří mu tu důvěru umožní získat. Ale do té doby vy jste odpovědní. Jestli zítra, pozítří, za týden, za měsíc vláda Andreje Babiše udělá dramatické změny ve zpravodajských službách, v bezpečnostních složkách, ve státním zastupitelství, v čemkoliv, tak Piráti budou odpovědní, protože tomu otevřeli dveře.

Já jenom chci, abychom se na tomhle domluvili. Plně to respektuji. Je to vaše rozhodnutí. S plnou politickou odpovědností jste se takhle rozhodli. Ale také tu odpovědnost ponesete. Děkuji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP