(Jednání pokračovalo v 10.32 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Tak dámy a pánové, budeme pokračovat. Omlouvám se, že jsem se zapovídal s panem předsedou klubu ODS, a předávám slovo předsedovi volební komise. Prosím.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Moje informace bude stručná. V druhém kole této volby bylo odevzdáno 191 platných i neplatných hlasovacích lístků, kvorum nutné pro zvolení kandidáta bylo 96. Petr Fiala obdržel 85 hlasů a v druhém kole tedy nebyl zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny.

Já za volební komisi konstatuji, že v tuto chvíli volba končí, je uzavřena. Neobsazené místo můžeme naplnit, obsadit novou druhou volbou, kam by měly být podány nové návrhy. Nebudu teď proces v žádném případě urychlovat, nechám to na dohodě předsedů poslaneckých klubů a politických frakcí. Až podle informace, kterou za volební komisi obdržíme, bychom vyhlásili lhůtu. Předpokládám, že ta lhůta by byla na příští týden, tak aby během příštího týdne mohla proběhnout druhá kola... omlouvám se, druhá volba na jedno neobsazené místo.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane předsedo. Nezbývá mně než tento blok ukončit.

A mám zde tři přednostní práva. První pan Hamáček jenom poděkuje za zvolení. Druhý - pan předseda Stanjura, třetí - pan předseda Kalousek, čtvrtý - pan předseda Bartoš.

 

Místopředseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Vážený pane předsedo, dámy a pánové, já jsem to nestihl po vyhlášení výsledků prvního kola, tak činím až teď. Já bych chtěl všem poděkovat za důvěru, velmi si toho vážím a těším se na další spolupráci. Děkuji. (Potlesk.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Také děkuji. Nyní s přednostním právem pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Nový předseda, nové pořádky. Nedá se slovo podle toho, jak se přihlásím, ale podle toho, co kdo řekne. Ale v pořádku, plakat nebudu.

Tak za prvé chci požádat o přestávku na jednání našeho klubu v délce 90 minut. Ta čísla jsou úplně jasná. Je nás tady 200, 115 tvoří hlasovací většina v Poslanecké sněmovně, to je ANO, SPD, KSČM. 200 bez 115 je 85. Děkuji těm, kteří volili Petra Fialu.

Za druhé - je to demonstrace síly. A nebojte se, nebudeme si stěžovat, nebudeme plakat. Jenom si vzpomeňme na ty pokrytecké řeči o poměrném zastoupení ve vedení Sněmovny a při rozdělení výborů. Už včera jsme slyšeli, že ústupek hnutí ANO je v tom, že podle poměrného systému by Demokratický blok měl pět předsedů výborů, tak nám dali čtyři, ten jeden dali komunistům a tomu říkají ústupek z naší strany. No to je docela levný ústupek, když se rozdává z nároku jiného.

My jsme od začátku říkali, že jak u volby vedení Poslanecké sněmovny, tak výborů poměrný systém může, ale nemusí být uplatněn, že může být uplatněn systém politické dohody. Ta tady evidentně vznikla, hlasovací většina existuje.

A chci jenom připomenout a citovat na tento mikrofon středeční slova, která říkal Andrej Babiš. Takhle se podíval k našemu středu a říkal: "Pane Fialo, chtěl byl s vámi vládnout, my jsme ready." Tak jsme to viděli. A to si nestěžujeme. A takhle by to bylo pořád! Co se stalo? Nepolíbili jsme prsten, takže jsme tu funkci nedostali. Bereme na vědomí.

Prosím o přestávku v délce 90 minut, abychom se mohli poradit, jak budeme postupovat dále na této schůzi. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Nyní s přednostním právem pan předseda Kalousek, poté pan předseda Bartoš.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Pane předsedo, dámy a pánové, chtěl jsem rovněž zdůraznit, že od samého začátku této ustavující schůze jsme neustále slyšeli zdůrazňování o svatosti poměrného systému. Jak se postupuje férově a jak se dodržuje zásada poměrného zastoupení. Nezvolit předsedu druhé nejsilnější strany je nejenom v přímém rozporu s těmito prohlášeními, ale je to také porušení všech nepsaných zásad, které vždy v Poslanecké sněmovně platily a patří k oné řekněme politické kultuře. Je to pokrytectví, je to nefér. Možná že teď někteří z vás cítí uspokojení, ale ujišťuji vás, že tohle se vám prostě nemůže dlouhodobě vyplatit.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další v pořadí pan předseda Bartoš s přednostním právem, poté pan předseda Kováčik, poté pan předseda Bartošek, poté pan předseda Farský.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Vážený pane předsedo, vážené dámy, vážení pánové, veřejnosti, teď jsme viděli volbu, která skutečně nenaplnila to, co jsme tady vlastně celou dobu slyšeli. ODS skončila ve výsledku voleb jako druhá strana a její kandidát nebyl v druhém kole zvolen. My jsme se tady bavili o kultuře, někomu to možná přišlo trochu legrační. Bavili jsme se i o férovosti a o účelu třeba nějakého hlasování ve smyslu zprůchodnění Sněmovny. My jsme zhruba za Pirátskou stranu před dvěma nebo třemi týdny odhlasovali na klubu podporu kandidáta druhé nejsilnější strany nehledě na to, jestli existuje nějaký Demokratický blok, nebo neexistuje Demokratický blok. A pirátští poslanci a poslanecký klub dodržel to, co řekl, my jsme hlasovali pro pana Fialu. A velmi nás mrzí, že musíme teď podstupovat druhé kolo a že kandidát druhé nejsilnější strany v ČR, která vzešla z voleb, i po příslibu ANO, že bude obsazovat tímto způsobem nebo bude hlasovat tímto způsobem pro místopředsedy Poslanecké sněmovny, neprošel.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, pane předsedo. (Potlesk části poslnců.) Jako další vystoupí pan předseda Kováčik, poté pan předseda Bartošek.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Paní a pánové, přeji hezký dobrý den. Rozumím té matematice, kterou tady pan předseda klubu ODS předestřel. Nicméně volba je tajná. Koukal někdo někam někomu na hlasovací lístky? Já třeba jsem pana kolegu Fialu volil v prvním i ve druhém kole. Jak to, že jsem započítán do těch 115, který nevolil, panem kolegou, předsedou poslaneckého klubu ODS? Takže prosím pěkně, když vzpomenu, a jsem tady delší dobu, když vzpomenu minulá a předminulá volební období, kdy se podobným způsobem cvičilo, v uvozovkách, s naším kandidátem či jinými kandidáty na místopředsedu Poslanecké sněmovny a zvoleni byli až za řadu týdnů.

Prosím pěkně, pojďme dál. Pan kolega Fiala zvolen podle mého soudu, nebo kandidát ODS podle mého soudu zvolen bude. Já jsem přesvědčen, velmi hluboce přesvědčen o tom, že ano, protože mu to patří. Je druhý na pásce. ODS je druhá na pásce, tak mu to patří, aby byl zvolen. Pojďme se zabývat dalším programem. Já si osobně myslím, že prostě a jednoduše ty praktiky, které se tady odehrávaly i ze strany občanských demokratů vůči jiným politickým stranám, když byli na vrcholu moci a síly a sebevědomí, tak by se dále prostě tady odehrávat neměly. Děkuji.***
Přihlásit/registrovat se do ISP