(11.00 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane předsedo. Pan předseda Stanjura, poté pan předseda Bartošek.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Musím uznat, že pan předseda Faltýnek je mistr v odvádění pozornosti. Já teď nebudu komentovat naši včerejší dvouhodinovou schůzku, nebo budu úplně na konec. Ale je to zase snaha odvést pozornost.

Jestli se vás můžu zeptat, pane předsedo, kolikrát jste za poslední čtyři týdny řekl "my respektujeme princip poměrného zastoupení"? Možná stokrát. Nerespektujete, ale já si nestěžuji. Neodvádějte pozornost. Máte přijít sem a říct: my tam nikoho z Demokratického bloku nechceme, oni nám nepolíbili prsten, takhle my si spolupráci nepředstavujeme, tudíž ho tam nezvolíme. Já tomu rozumím. Teď tady slyším slova, že nám předseda komunistického klubu v tajné volbě dal jeden hlas, možné to je, nám taky jeden poslanec chybí, takže je nás tady jenom 84 jako Demokratický blok, sociální demokraté a Piráti. Ještě jednou děkuji těmto dvěma klubům, že podpořili princip poměrného zastoupení.

A teď slyším: nebojte, budeme volit příště. No, můžeme volit příště. Ale my ten prsten nepolíbíme ani do příštího úterý. Nečekejte to! Opravdu ne, smiřte se s tím!

Já jsem si přečetl slova nového pana předsedy, která nejsou stará, ani ne 48 hodin: já budu řídit tu Sněmovnu s plným respektem ke každému a chtěl bych, aby tady vládla demokratická diskuse. No a máme výsledek. Kde je respekt k výsledkům voleb? Kde je respekt k milionu 400 tisícům voličů, které reprezentují poslanci Demokratického bloku? To je poměrně hodně. Prostě vám ty počty, pane předsedo Faltýnku prostřednictvím vašeho předsedy Poslanecké sněmovny, na poměrný systém nevycházejí. Tak přiznejte tu hlasovací většinu, ukázali jste ji ve středu, ukázali jste ji dneska, ukážete ji příští týden v úterý, ve středu, ve čtvrtek i v pátek. My to respektujeme. Jenom si nechte těch pokryteckých řečí o tom, jak vy respektujete poměrný systém. Nestyďte se za to! Máte tady většinu.

A něco z toho včerejška, já to většinou nedělám, když jde o uzavřené jednání. Ano, udělali jsme dohodu o počtu výborů, pak po poměrně komplikované debatě plné vzájemných ústupků jsme udělali dohodu o počtech členů ve výborech - a pak jsme se dozvěděli, jak budou rozděleny výbory. (S důrazem:) Dozvěděli. Nedohodli jsme se. To není dohoda. Nevím, jestli bych řekl, že jsem si to vyslechl, nebo vzal na vědomí. Když se jeden ze zástupců opoziční strany pokusil říct: tak pojďme se na to podívat, jednobarevná vláda, hnutí ANO má všechny ministry, tak nerespektujme poměrný systém, řekl to poměrně otevřeně, pojďme se domluvit my ostatní, všichni tvrdíte, že jste v opozici, je nás tady 122 teoreticky v opozici, a dejme hnutí ANO méně výborů. A jiný nejmenovaný zástupce nekoaliční strany, která ovšem tvoří pevnou koaliční dohodu, tu debatu ukončil logikou, proti které nemůžete argumentovat: pro nás je výhodnější mít dva předsedy výborů než tři. To je pak těžká debata s takzvanou opoziční stranou. Pro ně je cennější dohoda s hnutím ANO, tomu já rozumím. Ale říkat, že dva je výhodnější než tři...? Já tomu rozumím. Kdybychom se domluvili, že dostanou tři, možná by ohrozili to, co už měli s hnutím ANO domluvené.

Ale to není podstatné. Podstatný je výsledek hlasování. Nemá cenu, aby tady teď chodili jednotliví vládní poslanci a říkali: já jsem volil Petra Fialu. To by měl asi tak 201 hlasů, kdybych vám všem věřil. Nebo tak nějak, nebo 180, 170. Neměl. Ale musím říct, že fakt nejsme překvapení. Fakt jsme vám nevěřili. A udělali jsme dobře, že jsme vám nevěřili, těm vašim řečem: chlapi, pojďme makat, poměrný systém, to je spravedlivé, respektujeme vůli voličů. Milion 400 tisíc voličů nemá zástupce ve vedení Sněmovny, protože komunisté, SPD a hnutí ANO si to nepřejí. To je celé. (Potlesk části poslanců v levé části sálu. Poslanci sedí abecedně.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji, pane předsedo. Jako další vystoupí pan předseda Bartošek, poté pan předseda Kováčik.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Jak už jsem avizoval v předchozích dnech, když jsem zde mluvil, skutečně, časy se nám mění a je potřeba si na to zvyknout. Poté, co hnutí ANO opakovaně a mnoho týdnů tvrdí, že jedná, tak teprve včera bylo společné jednání všech politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Před několika okamžiky došlo k bezprecedentnímu útoku na média ze strany hnutí ANO - pardon, omlouvám se, ze strany SPD, a najednou se dozvídáme, že ne, že všechno je v pořádku. Pro mě osobně nově vznikající koalice, nově vznikající hlasovací mašina, která se zde ukazuje jako dobře namazaný stroj, a to je koalice hnutí ANO, SPD a KSČM, je koalice lži.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Nyní pan předseda Kováčik. Hlásí se mi pan místopředseda Rakušan, upozorňuji, že pan předseda Farský se mi neomluvil a neurčil, kdo ho zastupuje, a podle zvyklostí vám neudělím slovo. Prosím.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Já tady dneska slyším termíny, které jsme tady nikdy ani nezažili, možná někde v nějakém hororu, filmu nebo v nějaké italské komedii o mafii, možná detektivce, líbání prstenu. Když jsme, a už jsem tady o tom dnes hovořil, v uplynulých, minulých a předminulých volebních obdobích vysílali zástupce velmi nezanedbatelné části voličů do vedení Poslanecké sněmovny, a věřte, měli jsme tehdy podstatně více, než náhodou máme teď, tak jste nás taky pěkně vyučovali a taky tady byly řeči: nedemokratická strana a bez komunistů. Ostatně i před touto volbou jsme se od některých reprezentantů zde zvolených politických stran dozvídali, že v žádném případě komunistu do vedení Sněmovny volit nebudou. A dostali jsme 121 hlasů, to je podstatně více, než je předestíraná hlasovací koalice. Já bych chtěl poděkovat těm šesti poslancům a poslankyním, kteří stojí mimo takzvanou hlasovací koalici, o které zde hovoří pan kolega Stanjura, že v sobě našli tu normalitu, ten selský rozum a že navzdory výzvám nevolte komunistu, komunistu zvolili.

Nicméně znovu připomínám panu kolegovi Stanjurovi prostřednictvím pana předsedajícího, že se nakonec i v minulých obdobích pro Vojtěcha Filipa potřebný počet hlasů našel, aniž jsme líbali jakýkoliv prsten komukoliv. Tady jde přece o to - vím, že to líbání prstenu je velmi mediálně zajímavý bonmot, obrat -, abychom skutečně, a proto jsem říkal ve svém prvním vystoupení, že zástupce ODS zvolen bude, bude zvolen proto, že je to druhá nejsilnější politická strana, a na rozdíl od kohokoliv jiného, kde tady slyším i do médií vyjádření komunista nedostane náš hlas a espéďák nedostane náš hlas, nikam, nikdy, tak my jsme ani na klubu neříkali nevolte ODS, protože je to ODS, která nese nějaké stopy z minulosti. My jsme říkali dodržujme poměrný systém, dodržujme zásady, je to druhá nejsilnější strana, byť prosím pěkně, nedělejme si úplně iluze, 11,7 nebo kolik není až tak moc velká síla.

Děkuji za pozornost a pojďme se vrátit k tomu, co tady dneska ještě máme udělat. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. V tuto chvilku už nevidím nikoho - vidím pana předsedu Stanjuru, který chce ještě vystoupit. Prosím, pane předsedo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP