(14.50 hodin)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Pane premiére, přejete si reagovat? Ano. Prosím, máte dvě minuty.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Paní poslankyně se tady snaží podsouvat mi nějaké věci. Ano, já jsem byl kritický k tomu v minulosti a není to můj úkol, abych to řešil, takže já k tomu nemám co říci.

Pan prezident bojuje za zájmy českých podnikatelů i v Rusku, i v Číně. A to, že má možnost vlastně být přijat na nejvyšší úrovni, je pozitivní. Mimochodem, v Rusku řešil průšvihy vašich vlád. Česká exportní banka nás stála 21 miliard. A ty zlodějny a la Polarnaja, a co tam všechno rozkradly ty vaše firmy, vaši kámoši, to také řešil v Rusku. Takže buďte rádi, že tam vlastně byl. (Potlesk části poslanců.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji panu premiérovi za vyjádření. Nyní dávám slovo panu poslanci Jiřímu Valentovi a připraví se pan poslanec František Elfmark. Prosím, pane poslanče, máte vaše dvě minuty.

 

Poslanec Jiří Valenta: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážený pane předsedo vlády, protože vaše vláda podává v blízké době demisi, nebudu pokládat žádný dotaz ke konkrétnímu problému, těch mám ale na vás připravených hned několik a určitě vás o ně v budoucnu nepřipravím, tedy v případě, jestli vaše vláda získá důvěru Sněmovny.

Nyní mi jde o váš čistě subjektivní názor na stav a kondici ministerstev, která jste po volbách a sestavení vaší menšinové vlády přebrali od svých bývalých koaličních partnerů a o stručný výtah zásadních problémů, které tato ministerstva aktuálně mají, a samozřejmě také návod, jak je chcete řešit. Jde mi především o Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo vnitra a Ministerstvo zemědělství, abych nezapomněl na KDU-ČSL. Zcela jistě uznáte, že na stav na ministerstvech s nominantem ANO ve funkci ministra či ministryně se ptát budu někde jinde, a to pro jakousi vyšší objektivitu. Děkuji za odpověď.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Pane poslanče, děkuji. Nyní má slovo předseda vlády Andrej Babiš. Pane premiére, máte pět minut na odpověď. Prosím.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuji za slovo. My samozřejmě se chceme soustředit na ta největší ministerstva, která jsme neměli, to je Ministerstvo práce a sociálních věcí. Chceme udělat důchodovou reformu, podívat se na dávky, podívat se na to, proč máme 270 tisíc nezaměstnaných a na druhé straně máme 200 tisíc volných pracovních míst. Samozřejmě Ministerstvo zdravotnictví, které - já si myslím - nikdo nikdy neřídil, nebyly tam zavedeny žádné manažerské postupy, transparentnost nákupu přístrojů, všech těch pomůcek. Jsou tam velké synergie, tato dvě ministerstva reprezentují vlastně 900 miliard. Samozřejmě nás zajímá i školství, debata o inkluzi a o financování, o tom, jestli skutečně když se zvyšují platy pedagogů, ty peníze dotečou přes kraje, duální systém, že nám chybí profese, že nám chybějí lidé.

Takže my jsme tam samozřejmě velice krátce. Ministři dostali za úkol začít s tím, aby dali vůbec na stůl veškeré platné smlouvy, které tam jsou, hlavně z hlediska IT, které nás stojí ročně 25 miliard, kde se vždycky projevoval resortismus. Takže se znovu chceme vrátit k tomu, že majetek má být na jedné hromadě na ÚZSVM, že chceme znovu se podívat na centrální nákupy. Výhoda stávající vlády, která je už téměř v demisi, nebo podala demisi, samozřejmě je, že je to tým a že tam není ten resortismus a nekritický boj za zájmy daného resortu. Práce je tam strašně moc a projekty IT a digitalizace jsou na několik období Sněmovny.

Věnujeme se fondům, čerpání je nedostatečné. Také se podivuji nad tím, co tam máme z Bruselu za program, vlastně 7,7 mld. na kybernetickou bezpečnost, 14 mld. na internet nečerpáme, takže chceme vlastně v Bruselu prosadit, aby Brusel akceptoval naše zájmy, kde chceme čerpat ty peníze, ne že nám to zase nadiktují.

My jsme tam velice krátce. Jsme otevření a říkáme, pokud mají poslanci nějaké konkrétní nápady, kde ušetřit nebo jak k tomu přistoupit, tak budeme rádi.

Já teď nevím narychlo, že bychom měli nějaké zásadní zprávy o nějakých nedostatcích. To se možná dozvíme později. Určitě je více státních firem, které jsou netransparentní, které nefungují úplně podle našich představ, ale to samozřejmě není teď na stole.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Pane premiére, děkuji. Pan poslanec Valenta má doplňující otázku. Máte jednu minutu, pane poslanče. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Valenta: Děkuji. Pane premiére, odpověděl jste mi docela dobře, ale úplně na něco jiného, než já jsem se ptal. Vy jste mi úplně ve své odpovědi zapomněl vysvětlit Ministerstvo vnitra a zapomněl jste mi vysvětlit Ministerstvo zemědělství. A přitom jste to byl vy, kdo na mnohé problémy v průběhu předchozího období velice hlasitě upozorňoval. Kritizoval jste například koncepci a stav státního podniku Česká pošta a také reorganizaci v resortu Ministerstva vnitra, stejně jako zištný přístup operátorů k roamingu nebo neschopnost státu při čerpání těch zmíněných 14 miliard korun z dotací Evropské unie na budování sítě vysokorychlostního internetu v gesci MPO, nebo na rozdíl od Ministerstva zemědělství Jurečky jste chtěl dát na burzu část státních podílů ve strategických firmách, jako jsou například České lesy. Tak bych mohl pokračovat dále.

Takže prosím, abychom udělali nějakou startovací čáru, abychom vás potom mohli jako Poslanecká sněmovna kontrolovat, tak mi řekněte, co se vám na těch ministerstvech do této chvíle nelíbilo, na Ministerstvu vnitra, Ministerstvu průmyslu a obchodu a Ministerstvu zemědělství. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Prosím, pane premiére.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Prosím vás, že bychom něco dávali na burzu, je nesmysl. To je zase vytrhnutá nějaká věta z toho, že jaký potenciál má ve vlastnictví stát. To byla paralela s ČEZ. Takže to není pravda, nechceme nic privatizovat, nechceme nic dávat na burzu.

A to, že Česká pošta je netransparentní a že IT zakázky, když já jsem chtěl vědět jako ministr financí, aby mi to sdělili, tak mi to odmítli sdělit. Ano? A to, že tam pan ředitel bere obrovské peníze a ty pošťačky mají málo a že teď pan ministr mluví s odboráři - ano, na tom se pracuje a podle naší představy Česká pošta nepracuje dobře.

A pokud míříte na Ministerstvo vnitra, reforma policie, tak to byla samozřejmě lumpárna, na které vlastně my jsme téměř odešli z vlády, a byl zlikvidován útvar pana Šlachty, který se snažil vyšetřovat korupci.

A zemědělství - nevím, my jsme to neřešili, tomu resortu já jsem se dlouhodobě vyhýbal. Pokud máte na mysli, že - nevím - 300, 400 milionů Klasy se tam dává, tak já vám říkám, že to je zbytečné, že ty české podniky nepotřebují žádnou reklamu Klasy. To, že jsou tam velké rezervy v hospodaření, o tom jsem tedy přesvědčen, ale zatím si nemyslím, že za tak krátký čas jsme tam mohli něco řešit.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Pane premiére, děkuji. Nyní má slovo pan poslanec František Elfmark, připraví se pan poslanec Jan Čižinský. Pane poslanče, vaše dvě minuty. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec František Elfmark: Děkuji za slovo. Vážený pane premiére, kolegyně, kolegové, občané, mám na srdci věc, která se momentálně týká malé oblasti ve Zlínském kraji, nicméně by mohla ohrozit mnohem větší území, pokud se jí nebudeme zabývat a společně s odborníky se nepostaráme o konečné řešení. Mluvím o nebezpečném africkém moru prasat, který na Zlínsku momentálně trápí oblast zhruba 40 až 50 čtverečních kilometrů. Já mám obavy, zda u tohoto čísla to zůstane a nákaza se nerozšíří na celou Moravu.

Měl bych tedy apel a dotaz na vládu a Ministerstvo zemědělství, zda již proběhlo zmapování aktuálního stavu zabezpečení a analýza směru šíření nákazy, která by v případě zásahu větší oblasti mohla mít fatální následky, a to nejen finanční.

Obávám se, že při počátečním řešení problému došlo k pochybení a ti, kteří o něm rozhodovali, zbytečně riskovali a nedali na slovo odborníků. Záměrem expertů z České zemědělské univerzity i Českomoravské myslivecké jednoty totiž bylo prosadit vytvoření prstence kolem ohniska o šířce minimálně 30 až 50 kilometrů, kde bude nízká populační hustota nakažených zvířat, která by se následně měla vystřílet. Divočáci by pak nemohli přenést nemoc do ostatních částí republiky. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP