(Jednání zahájeno ve 14.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 7. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás tu vítám.

Nejprve vás požádám, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi nahlásili, kdo bude hlasovat s kartou náhradní.

A teď mi dovolte, abych přečetl omluvy jednotlivých poslanců. Omlouvá se paní poslankyně Margita Balaštíková z pracovních důvodů... (Hluk v sále.) Poprosím o klid v sále, abyste se již usadili na svých místech, abychom mohli důstojně pokračovat. Děkuji.

Omlouvá se Stanislav Blaha ze zdravotních důvodů, Milan Brázdil ze zdravotních důvodů, Jan Hamáček z osobních důvodů, David Kasal ze zdravotních důvodů, Zuzana Majerová Zahradníková z osobních důvodů, Eva Matyášová ze zdravotních důvodů, Jan Richter z důvodu zahraniční cesty, František Vácha ze zdravotních důvodů, Jan Volný ze zdravotních důvodů, Tomáš Vymazal ze zdravotních důvodů, Rostislav Vyzula z rodinných důvodů, Radek Zlesák ze zdravotních důvodů.

Z členů vlády je pro tuto chvíli omluven pan předseda vlády Andrej Babiš z pracovních důvodů - je ovšem přítomen, takže předpokládám, že omluva se ruší. Omlouvá se Tomáš Hüner z důvodu zahraniční cesty, Jiří Milek z pracovních důvodů, Robert Plaga z pracovních důvodů, Karla Šlechtová z důvodu zahraniční cesty a Dan Ťok z důvodu zahraniční cesty. (Trvalý hluk v sále.)

Já vás ještě jednou poprosím, abyste se opravdu už usadili na svých místech. Poprosím vás o klid v sále! Za této atmosféry nemůžeme pokračovat v dalším zasedání. (Chvilku čeká.)

Já s dovolením napřed seznámím s návrhem grémia. Pak bych dal přednostní právo panu předsedovi Stanjurovi. Nejdříve bych vás chtěl informovat o návrzích, na kterých se shodlo dnešní grémium.

Navrhujeme tyto změny schváleného pořadu 7. schůze:

Dnes, v úterý 6. března, jako první bod projednat bod č. 14 schváleného programu, to je sněmovní tisk 40, poslanecký návrh novely Ústavy, který byl přerušen v prvním čtení. Jako druhý bod navrhujeme projednat bod 29 schváleného pořadu, sněmovní tisk 76, poslanecká novela zákona, výstavba dopravní infrastruktury, přerušené první čtení. Dále bychom se věnovali dalším bodům dle schváleného pořadu, blok prvních čtení.

Ve středu 7. 3. jako první bod bychom projednali bod 60 schváleného pořadu, to je sněmovní tisk 82, Zpráva ČNB o inflaci - leden 2018. Dále body č. 5, sněmovní tisk 30, senátní návrh zákona o Ústavním soudu, a č. 6, sněmovní tisk 31, senátní návrh zákona, evidence tržeb, prvé čtení, které byly pevně zařazeny na tento den na 14.30, bychom přeřadili pevně na úterý 20. března 2018 jako první dva body ve 14.00.

Takže já bych nyní shrnul celkový průběh tohoto týdne: dnes, v úterý 6. 3. - 7. schůze Poslanecké sněmovny.

Ve středu 7. 3. dopoledne 7. schůze Poslanecké sněmovny. Od 14.30 hodin by probíhala 9. schůze Poslanecké sněmovny, která byla svolána z důvodu odvolání místopředsedy Poslanecké sněmovny. Deset minut po jejím skončení bychom pokračovali v 7. schůzi Poslanecké sněmovny, která by poté byla přerušena do úterý 20. března 2018 do 14 hodin.

Ve čtvrtek 8. 3. od 14.00 - 1. společná schůze obou komor Parlamentu ČR - slib prezidenta ČR.

V pátek 9. 3. od 9.00 - 8. schůze Poslanecké sněmovny. Je to mimořádná schůze. Téma: Personální změny, které provádí vláda bez důvěry. Takže to je rekapitulace z mé strany a je to z mé strany vše.

A nyní s přednostním právem pan předseda Stanjura. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo, vážený pane předsedo. Vážení členové vlády, kolegyně kolegové, dovolte, abych jménem našeho poslaneckého klubu navrhl zařazení nového bodu s názvem Odvolání poslance Ondráčka z funkce předsedy komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, a to dnes jako první bod našeho jednání, a dovolte mi, abych tento návrh v krátkosti zdůvodnil.

Nejprve vyvrátím první mýtus - existuje dohoda všech poslaneckých klubů, že tuto komisi povede zástupce klubu KSČM. To je mýtus, to není pravda. My, kteří jsme na tom jednání byli, můžeme říct, jak to bylo. O tuto komisi projevili zájem sociální demokraté. Ti v tomto nároku byli na tom jednání podpořeni zástupci pěti dalších stran. Proti se postavilo hnutí ANO, SPD. A bylo nám oznámeno, že tak prostě bude. To jednání bylo nakonec poměrně emocionálně vyhrocené. Kdo si vzpomínáte, já jsem se po dvou hodinách zvedl a řekl jsem, že o tom se s komunisty dohadovat nebudu. Odešel jsem a se mnou odešli někteří další předsedové klubů. Takže neříkejte tady, že jsme se na tom všichni dohodli a že to místo patří komunistické straně. Není to pravda. Dohodly se na tom pouze tři kluby. Ano, uznávám. Mají většinu v Poslanecké sněmovně a jsou schopni to prohlasovat, což se také v pátek stalo. Ale není pravda, že na tom byla dohoda. To za prvé.

Za druhé. Co je pravda, že na tom samém jednání jsme se dohodli, že komisi pro práci Poslanecké sněmovny povede zástupce klubu Pirátů. Sněmovna svobodně rozhodla a zvolila zástupce, resp. předsedu této komise, zástupce klubu KSČM. V pořádku. Ani jednou nevystoupil zástupce hnutí ANO s tím, že byly porušeny dohody a že tato komise patří Pirátům a neargumentoval tím dalším! Já nezpochybňuji tu volbu Poslanecké sněmovny jako pléna. Jenom konstatuji, když mluvíme o těch dohodách, nebo nedohodách, tak říkejme všechno přesně a pravdivě! Ano, když se tři kluby, které mají 115, rozhodly, že ta komise připadne komunistům, tak jsme měli dvě možnosti my ostatní. Buď zablokovat Sněmovnu a byli bychom obviněni z toho, že děláme obstrukce a blokujeme Sněmovnu, nebo se smířit a udělat všechno pro to, aby pan poslanec Ondráček nebyl zvolen. Protože v okamžiku - v první větě, kdy se o tom začalo jednat, řekl zástupce klubu KSČM: my do této funkce budeme nominovat poslance Ondráčka. Nechtějte slyšet - nemůžu to říct na mikrofon, byl bych disciplinárně potrestán - jak jsem to komentoval. Že si z nás dělají legraci, když to řeknu slušně, že to nemohou myslet vážně.

Takže jestli dneska někdo tvrdí, že je překvapený, že komunisté nominovali pana poslance Ondráčka, tak neříká pravdu. Minimálně ti, kteří byli na té schůzce. A byli tam zástupci všech klubů po jednom. Tady pánové Radim Fiala a Tomio Okamura tam byli oba dva, pokud si dobře pamatuji. A to jednání potom pokračovalo druhý den dopoledne, kdy nám bylo oznámeno, že sociální demokracie v rámci toho, aby nebyla zablokována Sněmovna, s tím sice nesouhlasí, ale nebude protestovat proti tomu, že ta komise připadla komunistům.

Zazněla tam slova jako "no to my sociálním demokratům nikdy nedáme"! Já to dělám nerad. Nerad říkám a interpretuji věty z uzavřeného jednání. Ale když už s tím někdo začal a neříká pravdu, tak to musím uvést na pravou míru. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP