(Jednání pokračovalo v 15.04 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Budeme pokračovat. Úplného konsenzu jsme nedosáhli, nicméně většinově mě předsedové přesvědčili, aby byla dodržena přednostní práva. Jenom budu ještě mírně modifikovat, že po panu Stanjurovi, který byl přihlášen, byl do té doby přihlášen ještě i pan Kováčik. Takže stanovisko klubu by bylo předneseno poté, co promluví s přednostním právem pan předseda Chvojka, pan předseda Bělobrádek, pan předseda Farský, pan předseda Kalousek, pan předseda Stanjura, pan předseda Filip a poté stanovisko klubu KSČM, které přednese z pověření klubu poslanec Zdeněk Ondráček.

Jsem rád, že jsme se nakonec nějak ustálili, a s přednostním právem pan předseda Chvojka. Máte slovo. (Hluk v sále.)

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuju za slovo, pane předsedo. Myslím, že už tady všichni víme, jak se ta věc bude vyvíjet dál, ale rozumím tomu, že většina se dohodla na tom, že budeme pokračovat tak, jak byli přihlášeni ti s přednostními právy. Takže na to, co už všichni víme, dojde tak možná nejdříve za hodinu, ale to se nedá nic dělat, to je politika.

Chtěl jsem se vrátit k tomu, o čem mluvil pan předseda kolega Faltýnek a o čem mluvil pan kolega předseda Stanjura, protože je to pro ČSSD velmi důležité. Je to přesně tak, jak říkali. My jsme někdy na přelomu listopadu prosince jednali, byla na tom generální dohoda o obsazení všech těch různých komisí, které zde máme, a všech těch různých výborů, které zde máme. V podstatě jsme se domluvili opravdu na všem - opravdu na všem - až na jednu jedinou zásadní základní věc a to je právě to, kdo má právo na to, aby měl post předsedy komise pro kontrolu GIBS. ČSSD měla tehdy svého nominanta. Chtěli jsme, usilovali jsme o tento post. A měli jsme kvalitního nominanta. A komunisté ho měli taky.

Já jsem se snažil o to, a upozorňoval jsem tehdy na přelomu listopadu a prosince na to, že za prvé, když toto připadne komunistům, tak to není úplně šťastné, a za druhé, že když to připadne komunistům a ještě k tomu bude předsedat pan kolega Ondráček, že to není vůbec šťastné a že to ani není mediálně šťastné a že se to prostě obrátí proti těm, kteří s tím návrhem přišli. Bohužel, bohužel mi bylo sděleno tehdy tou ďábelskou koalicí, jak my říkáme s kolegou Birkem hnutí ANO, SPD a KSČM, že případně kdyby to došlo k tomu, že budeme hlasovat na plénu mezi kandidátem ČSSD a kandidátem KSČM a budeme rozhodovat, že prostě ta mašina těch tří stran prohlasuje pana kolegu Ondráčka.

Takže to, co se děje teď ty poslední dny od toho pátku, tak to je v podstatě zbytečná hysterie, protože my jsme věděli, že hnutí ANO většinově až na nějaké drobné výjimky, které já mám navíc za takovou tu řízenou demokracii, aby se ukázalo, že v hnutí jednoho muže jsou i sem tam nějaké odlišné názory, tak hnutí ANO podle mého názoru a na základě té dohody většinově hlasovalo pro pana kolegu Ondráčka. A já jsem to už tehdy považoval za chybu a věděl jsem, že se jim to vrátí.

To, co předvedl pan premiér od toho pátku, tu otočku, to považuju právě s ohledem na to, co jsem říkal, za vrchol pokrytectví a za vrchol cynismu a alibismu, protože se přeci vědělo, že tento post náleží KSČM na základě dohody s hnutím ANO. Takže já nerozumím, čemu se kdo diví. Stačilo přece jenom to, aby pan premiér Babiš jako správný šéf svého hnutí řekl prosím vás, já nechci, abyste, moji milí poslanci za hnutí ANO, hlasovali v té tajné volbě pro kolegu Ondráčka. Takže to, co se zde předvedlo v podstatě od včerejška, je jenom to, že se pan premiér lekl a že se bojí toho, co se mohlo odehrát případně na těch náměstích, že přece jenom demonstrace v jedenácti městech na území České republiky od Prahy po Brno, Pardubice, České Budějovice, není to úplně obvyklé.

Myslím si, že ten pátek, a trošku mám máslo na hlavě, nebyl jsem tady, omlouvám se za to, byl jsem v cizině, nemohl jsem se vrátit, a těch kolegů bylo víc, ale já si myslím, že občas, jak se říká, bývá něco zlé pro něco dobré. To se stane. Myslím si, že to zlé, co se stalo, to znamená zvolení pana kolegy Ondráčka na post předsedy komise pro kontrolu GIBS, ukázalo, a to je to dobré, že tady máme aktivní občanskou společnost, protože přece jenom to, že za tři dny se vzepjalo tolik lidí v jedenácti městech České republiky, že se ukázalo, že jim toto vadí, a ukázalo se, že komunisté, ať už stávající, nebo ti bývalí, stále ještě nemůžou sežrat celou Českou republiku a nemůžou si tady dělat, co chtějí. Takže jak říkám, všecko zlé je pro něco dobré, a děkuji za to. (Tleská pouze předseda klubu KSČM Pavel Kováčik.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Další přednostní právo - pan předseda Bělobrádek. Připraví se pan předseda Farský.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuji. Vážený pane předsedo, vážená vládo, vážené kolegyně, kolegové - první věc. Ocenil bych, že se prostřednictvím pana předsedy Faltýnka hnutí ANO přihlásilo k našemu návrhu, aby to odvolání bylo veřejné. To kvituji s povděkem. Druhá věc. Pokud je pravda to, co prosakuje médii, že pan Ondráček se vzdá předsednictví v komisi pro kontrolu GIBS, tak to oceňuji jako schopnost sebereflexe. A chtěl bych poděkovat všem těm, kteří zorganizovali a kteří se zúčastnili těch protestů a toho tlaku, který tady byl. A pokud tomu tak není, protože to ještě nevíme oficiálně, tak si dovoluji k pořadu schůze navrhnout bod Odvolání pana poslance Ondráčka jako člena ze stálé komise pro kontrolu GIBS, a aby tento bod byl zařazen pevně jako první bod dnešního jednání. Samozřejmě pokud pan Ondráček vyslyší apely a odstoupí, tak to potom můžeme stáhnout, nebo to bude nehlasovatelné. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP