(Jednání bylo zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, dobrý den. Já vás poprosím, abyste se už usadili na svých místech, ukončili přivítací diskuse, přihlásili se svými identifikačními kartami a případně mi nahlásili, kdo hlasuje s kartou náhradní. Pan poslanec Gazdík hlasuje s náhradní kartou číslo 1.

O omluvení své neúčasti na jednání dnes požádali tito poslanci: Hana Aulická Jírovcová z pracovních důvodů, Martin Baxa z pracovních důvodů od 13 hodin, Petr Beitl z osobních důvodů, Jan Birke z pracovních důvodů, Marian Bojko ze zdravotních důvodů, Lenka Dražilová od 12 do 14 hodin ze zdravotních důvodů, Jaroslav Dvořák z pracovních důvodů, Radim Fiala z pracovních důvodů, Tomáš Hanzel od 11 hodin z pracovních důvodů, Marian Jurečka z pracovních důvodů, Lenka Kozlová z osobních důvodů, Jana Krutáková z pracovních důvodů, Jana Levová ze zdravotních důvodů, Taťána Malá od 12 hodin z rodinných důvodů, Jaroslav Martinů od 11 hodin z pracovních důvodů, Ilona Mauritzová od 13 hodin z pracovních důvodů, Tomio Okamura z osobních důvodů, Ondřej Profant ze zdravotních důvodů, Olga Richterová ze zdravotních důvodů, Pavel Růžička z rodinných důvodů, pan poslanec Jan Řehounek svoji omluvu ruší, Petr Sadovský z pracovních důvodů, Roman Sklenák ze zdravotních důvodů, Antonín Staněk z pracovních důvodů, Julius Špičák z pracovních důvodů, Kateřina Valachová z pracovních důvodů, Vlastimil Válek ze zdravotních důvodů, Jiří Ventruba z pracovních důvodů, Ondřej Veselý od 12.30 z pracovních důvodů, Ivo Vondrák z pracovních důvodů, Rostislav Vyzula z důvodu zahraniční cesty.

Z členů vlády se omlouvají: Jiří Milek z pracovních důvodů, Jaroslava Němcová od 11 hodin z pracovních důvodů, Robert Plaga z pracovních důvodů - ale já pana ministra vidím, takže pan ministr školství ruší svoji omluvu, Dan Ťok z pracovních důvodů.

Pana poslance Sadovského jsem četl a sedí vedle mě, předpokládám, že ruší svoji omluvu. Dodatečně se ještě omlouvá pan poslanec Vít Kaňkovský ze zdravotních důvodů z celého dnešního dne.

Dnes bychom se měli věnovat bodům z bloku třetího čtení, u nichž byly splněny zákonné lhůty. Jedná se o body 74 a 82. Poté máme pevně zařazený bod 109, sněmovní tisk 150, působení sil Ministerstva obrany v zahraničních operacích. Dále bychom se věnovali dalším bodům dle schváleného pořadu, blok zákonů v prvním čtení.

Nyní poprosím o případné vystoupení. První se mi s přednostním právem hlásil pan Faltýnek před schůzí, jako druhý pan předseda Stanjura, pak jako první je pak přihlášen pan poslanec Čižinský. Prosím, pane předsedo. (V sále je velmi rušno.)

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Dobré dopoledne, dámy a pánové, kolegyně, kolegové, vážený pane předsedo. Dovolte, abych navrhl změnu pořadu schůze, a to konkrétně pevné zařazení bodu č. 61, který jsme včera nestačili doprojednat. Jednalo se o smlouvu o finanční stabilitě, sněmovní tisk 97, který jsme přerušili, abychom ho zařadili dnes jako čtvrtý bod za bod číslo 109, zahraniční operace Ministerstva obrany. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nyní pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Dobrý den, pane předsedo.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Omlouvám se. Prosím o klid v sále! Děkuji.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak ještě jednou dobrý den, pane předsedo, milá vládo v demisi, kolegyně, kolegové. Dovolte mi, abych navrhl zařazení nového bodu, a to sněmovního tisku číslo 61, což je návrh poslanců Václava Klause, Petra Fialy a dalších. Je to změna školského zákona. Navrhuji jeho pevné zařazení na úterý ve variabilním týdnu v 16.00 hodin. Ten termín je konzultován a domluven s ministrem školství. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan poslanec Čižinský, poté pan poslanec Kolovratník. (Hluk v sále trvá.)

 

Poslanec Jan Čižinský: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, rád bych požádal o zařazení nového bodu s názvem Připravované omezení podpory bydlení ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí.

Dovolte mi, abych to krátce odůvodnil. Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá snížení nebo omezení příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení, což jsou vlastně hlavní nástroje, které pomáhají bydlení v naší zemi. Vychází podle nás - a nejsem sám, za KDU-ČSL si to myslíme všichni, ale nejenom KDU-ČSL, i Piráti, i Starostové a TOP 09 dokonce vlastně podepsali archy na případnou mimořádnou schůzi, takže jde o mimořádně vážnou věc. Ministerstvo vychází z mylných předpokladů, například že náklady na bydlení klesají -

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já se omlouvám, pane poslanče, ale já mám opravdu problém rozumět tomu, co pan poslanec říká, protože je zde nebývalý hluk.

 

Poslanec Jan Čižinský: Děkuji, pane předsedající. Jeden ten mylný předpoklad je, že náklady na bydlení stagnují nebo klesají, a druhý mylný předpoklad je, že kdo na základě tohoto omezení přijde o bydlení, tak že mu pomohou města a obce, což bohužel, když neexistuje zákon o sociálním bydlení, tak prostě není vůbec pravda.

To znamená, jedná se o mimořádně vážnou věc. Také je otázkou, jak se ta úprava projeví na úřadech práce, které jsou již dnes přetížené. Je tady velké riziko, že úřady práce nebudou stíhat vyplácet dávky a že to dopadne jako za pana ministra Drábka, kdy některé rodiny se dodnes nevyhrabaly z toho, že právě úřady práce přestaly kvůli přetížení dávky vyplácet.

Ten návrh například obsahuje omezení valorizace, resp. zrušení valorizace. Není jasné, jak bude definována třeba nemovitost k bydlení, kterou ty rodiny mají k dispozici, aby přišly o dávky, to znamená, že hrozí, že kdokoli bude mít nějakou chalupu po rodičích někde na samotě, tak nebude moci čerpat příplatek na bydlení, který je právě pro ty, co pracují, drží se nad vodou, třeba čekají, až jim vyrostou děti, aby opět maminka naskočila do práce. Ten zákon bude mít nejhorší dopady na seniory, učitele, zdravotníky, zaměstnance státní správy. Já se domnívám, že bychom se tady o tom měli pobavit, protože ministerstvo hrozně spěchá, některým připomínkovým místům dali dokonce na připomínky jenom jeden den. Včera jsme se vlastně na interpelacích nedozvěděli bohužel nic, protože paní ministryně tady nebyla.

Dámy a pánové, doporučuji tento bod zařadit, abychom se dozvěděli, co se chystá ohledně snížení podpory bydlení v naší zemi. To se týká skutečně každého z nás, každé obce a každého města, protože města a obce nakonec budou ti, kteří to částečně zaplatí, proto se budou muset aspoň pokusit o ty lidi postarat. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, pane poslanče. Bude stačit při hlasování: omezení podpory bydlení ze strany... ? (Poslanec Čižinský se s předsedajícím domlouvá mimo mikrofon.)

Poprosím vás, pane poslanče, to by bylo dobré říci na mikrofon, že žádáte i pevné zařazení. To musí zaznít.

 

Poslanec Jan Čižinský: Žádám ten bod Připravované omezení podpory bydlení ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí zařadit za pevně zařazený bod o misích. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan poslanec Kolovratník. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP